Založ si blog

Fúkanie do púpav 1. – Vatikán sa rozhýbal. . .

Kedy, ak nie dnes?

To je zásadná otázka, ktorá nás v živote posúva dopredu.

Takže – kedy hovoriť o utrpení detí, ak nie dnes, na Medzinárodný deň  nevinných detských obetí agresie, ktorý upriamuje pozornosť na bolesť a utrpenie detí celého sveta ako obetí fyzického, mentálneho a sociálneho zneužívania?

Spomínate si ešte na príbeh malého Alfieho? Nevyliečiteľne chorých detí je vo svete veľa, žiaľ, aj u nás sú. Aby ich nepostihol osud Alfieho, vznikla Charta práv nevyliečiteľne chorých detí – o nej teraz viac.

A prečo jedenástka Fúkanie do púpav? Ľudia prepájajú fúknutie do púpav so splnením priania. Ja som púpavy nikdy takto nefúkala – vždy iba tak, rozsievajúco – pre radosť semienok, nech letia voľne svetom na miesto, kam majú doletieť.

V tejto jedenástke budem fúkať do púpav so želaniami. Jedno fúknutie – jedno prianie.

A hej, každé z mojich prianí konštelačne podporím.

 

Fúkanie do púpav…

Čas púpav, púpavovanie – je prekrásny. Zlatisté kvety rozžiaria lúku. Ich biele hlávky ju skrášlia rozprávkovou nehou.

Biele padáčiky sa vznášajú, letia s vetrom a spoznávajú svet. Zosadnú raz, nevedno kam. „Fúha, toto je moje pravé miesto, áno, tu zostanem.“ A zostanú, aké jednoduché.

Mám moc rada čas púpav. Fascinuje ma ich odolnosť a vytrvalosť, dokážu vyrásť na nečakaných miestach – v pukline skaly, v suchom pni, uprostred asfaltu.

Fúkanie do púpav je mi blízke…

Fúkam do nich srdcom. Vedú ma cez hranicu času. K môjmu synovi – a nášmu fúkaniu púpav. Maroško mi chýba. Priveľmi.

Hej, cítim jeho blízkosť, no chýba mi spôsob života, aký som žila vtedy.

A hej, mám rada ľudí, ktorí fúkajú do púpav. Len tak, pre radosť, aby nechali semienka púpav letieť svetom…

 

Fúknutie prvé…

Deti, tie krehké bytosti – budem za ne kopať až do konca síl.

Deti s postihnutím či závažnou chorobou – bezbranné voči ľudskej bezohľadnosti a zlobe.

Prípad Alfieho Evansa som v mojom blogu spomenula opakovane. Zomrel, lebo mu nemocnica zastavila nielen poskytovanie lekárskej pomoci a liečby, ale aj vody a jedla.  Zdalo by sa vám v poriadku, ak by takto lekári a sudcovia poslali na druhý svet vášho blízkeho?

Pár mesiacov predtým rovnako skončil prípad malého Charlieho – obe deti zomreli v dôsledku toho, že im bolo odmietnuté ďalšie poskytovanie lekárskej pomoci ako „beznádejným prípadom“. Sú vizitkou amorálnosti súčasného zdravotníctva i súčasnej spoločnosti v prístupe ku slabším a bezbranným. Pretože podľa čl. 4 Dohovoru o právach dieťaťa sú to práve vlády, ktoré za napĺňanie práv detí zodpovedá.

Týka sa nás to všetkých, nemlčme.

Verejne prehlasujem, že došlo ku porušeniu práv detí v prípade Charlieho aj Alfieho – a ľudské spoločenstvo sa s tým musí nejako vyrovnať. Nemožno podľa mňa tolerovať posúvanie noriem smerom k fašizácii postojov v zmysle – „necháme ich zomrieť, lebo sme sa tak rozhodli“. Dokonca zomrieť krutou smrťou hladom a smädom, ako v prípade Alfieho Evansa.

Som rada, že  sú ľudia, ktorí sa rozhodli nemlčať a riešiť veci. Vatikánska detská nemocnica Bambin Gesú zostavila návrh Charty práv nevyliečiteľne chorých detí. Prostredníctvom Európskeho parlamentu ňou chcú ochrániť práva týchto detí vo všetkých krajinách. V tejto charte uvádzajú, že existujú deti nevyliečiteľné, ale nie neliečiteľné. Zdôrazňujú právo rodiny na účasť pri liečbe, zakotvujú právo na názor iného lekára a výber zdravotníckeho zariadenia (i zahraničného), aj právo na prístup k liečbe experimentálnej a paliatívnej.

 

Moje prvé fúknutie do púpav a prianie

Prajem si, aby sa Charta práv nevyliečiteľne chorých detí šírila a bola medzinárodne prijatá.

 

Elena   Predná Hora, 4.6.2018

 

P.S.: Práve dnes som absolvovala ďalšie vypočutie za podnet ohľadne pôrodného poškodenia u môjho syna. A hej, práve dnes posielam list, ktorým niekoho pozývam na Slovensko – zajtra vám prezradím, že koho a prečo.

 

A hej, obrázok nie je môj, je z pinterestu. Moc sa mi páči, je zvláštne filozofický, má silné posolstvo. Ale nie každý ho v ňom vidí…

 

Svet plný zázrakov 10. – Toto je spravodlivosť na slovenský spôsob. ..

13.10.2018

TA3 priniesla včera večer správu o tom, ako sa štedro začínajú v slovenských nemocniciach rozdávať hygienické balíčky pre pacientov. So sprchovým gélom a šampónom na vlasy, toaletným viac »

Svet plný zázrakov 9. – Klopýtaní přes kameny. . .

11.10.2018

Červenozlaté zore v hmlovom opare sa jemne prelínali s temným obrysom hôr na horizonte. Postupne priezračneli do nebovomodrej oblohy úžasného jesenného dňa. Idylický okamih skorého rána viac »

Svet plný zázrakov 8. – Dvojplameň

10.10.2018

Aká je pravda o dvojplameňoch? Rozhodli sme sa pozrieť na túto tému konštelačne na predposlednom pražskom stretnutí. A ja, keďže plním sľub lektorovi Vojtovi o spísaní tejto konštelačky, viac »

NATO, cvičenie, NEPOUZIVAT

Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO

16.10.2018 12:34

Ide o najrozsiahlejšie cvičenie NATO od konca studenej vojny. Zúčastní sa na ňom 45-tisíc vojakov.

Ján Figeľ

KDH by malo mať svojho kandidáta na prezidenta, tvrdí Figeľ

16.10.2018 12:28

Podľa jeho slov je téma prezidentských volieb pre spoločnosť aj politické strany veľmi dôležitá.

zlato, tehly

Maďarská národná banka zdesaťnásobila zlaté rezervy

16.10.2018 12:21

Maďarská národná banka (MNB) zdesaťnásobila rezervy zlata Maďarska, čím sa dostali na historicky najvyššiu úroveň spred 70 rokov.

SR NRSR 28.schôdza zasadnutie BAX

Nicholsonová podala trestné oznámenie pre rigoróznu prácu Andreja Danka

16.10.2018 12:12

Na základe právnej analýzy sa podpredsedníčka parlamentu nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 1809917x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x