Založ si blog

Výkop 8. – Prečo sa hanbím za konanie Lajčáka

 

 

Kde bola, tam bola, bola raz jedna anketa. V nej síce v možnostiach nebolo, či chceme Lajčáka za prezidentského kandidáta, ale predstavte si, že niektorí občania si ho údajne z tých možností zvolili, teda presnejšie dopísali.

Zvažovala som, ako niekomu napadne písať do ankety, v ktorej sú uvedené možnosti výberu, voľbu mimo toho výberu – obvykle spôsobuje takú výraznú inkoherenciu myslenia nejaká droga, tak neviem, či až toľko ľudí podľahlo sebaklamu, že sú s marihuanou cool, Alebo žeby vlastenecky vo veľkých dávkach konzumovali tuzemák? O dôvodoch konania takej skupiny občanov rovnakým spôsobom možno polemizovať, alebo možno postačí aj pouvažovať, či je do ankety s výberom z možností možné dopisovať niečo mimo toho.

Takže dnes o Lajčákovi, zjavne – ale aj o nás, ale aj o nás…

 

Médiá informáciu priniesli halasne s víziou, ako by mal Lajčák zvážiť kandidatúru…

Nuž, neviem či bolo „lajčákovanie“ dopredu pripravené, podľa mňa je to scenár zasa jednej škaredej hry. A Lajčák ma presvedčí o tom, že je rozhľadený a seriózny kariérny diplomat jedine v prípade, ak do volieb ako kandidát na prezidenta nepôjde. O tom, aký je človek, už nič mne osobne predkladať nemusí. Nie, naozaj ho nemusím, nepresvedčil ma.

A  môj hlas by som mu rozhodne nedala, za

  • jeho postoj k migrácii

https://www.hlavnespravy.sk/lajcak-migraciu-musime-akceptovat-naucit-sa-s-nou-zit/1222522

 

https://transparency.blog.sme.sk/c/451119/minister-lajcak-sa-ombudsmanke-vysmial-do-oci.html

 

  • jeho vyjadrenie v TV správach pred rozhodnutím o zvýšenom percente na zbrojenie, tankoch a lietadlách a húfniciach predsa rozhodne vláda, hlas občanov ho nezaujímal,

 

  • za jeho prístup ku Globálnemu paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, ktorý práve on ako minister zahraničných vecí za Slovensko podpisuje, bez ohľadu na názory mnohých občanov a dokonca aj oficiálne prezentovanú politiku vlády ohľadne prijímania migrantov, ktoré kategoricky odmietla. Tento pakt je údajne len nezáväznou dohodou – no tak načo ho potom je potrebné podpisovať – a prečo od jeho podpísania ustúpili niektoré štáty? Nejdem to tu podrobne vysvetľovať – písala som o tomto probléme opakovane, pozrite si to tam, ak chcete – napríklad v blogu Svetlo a tiene 6. – Ako to bude s migrantmi u nás?  alebo v blogu Kam kráča táto spoločnosť 9. – Stovky odsúdených teroristov (naivní diskutéri mi vtedy písali, že som si ju snáď vymyslela???!!). Teraz sa konečne prebrala k životu i SNS, ktorá včera zdieľala na facebooku status o hrozbe Globálneho paktu (ako keby vo vláde aj oni neboli),

 

  • za jeho postoj v kauze novinára Chašukdžího, Myslím, že by mal ako minister zahraničných vecí SR a diplomat obhajujúci vehementne ľudské práva migrantov s vyššie uvedeným paktom vystúpiť veľmi ostro a jednoznačne v prípade vraždy novinára Chašukdžího a nie vyčkávať, aké stanovisko zaujme EÚ. A celkom vážne by sme mali ku razantnému stanovisku Slovenska k tej vražde novinára pribaliť aj Kaliňákovu motorku – ako som napísala v mojom blogu S lásku 4. – A motorku vrátyt…

 

Vlastne sa za jeho konanie v mene Slovenska teraz hanbím…

Šlo o brutálnu, dopredu plánovanú vraždu toho novinára, navyše s brutálnym mučením pred jeho smrťou, aj so zneuctením tela mŕtveho rozpílením na kusy a následným rozpustením v kyseline.

Lenže prachy sú prachy – ak som v blogu o novinárovi písala, že my na rozdiel od Trumpa nemáme zviazané ruky predajom zbraní Saudoarabom, tak odrazu vysvitlo, že my im ich predsa predávame. Krucinál, mierotvorcovia slovenskí, však tí lumpi nimi vraždia v Jemene. Spoluvrahovia by sme sa mali nazývať. Už dávno mali všetky krajiny sveta proti Saudoarabom za to zaviesť tvrdé opatrenia. Zatiaľ sme im ani len predaj zbraní za vraždu Šáčukdžího nezastavili – počkáme údajne na rozhodnutie na úrovni Únie. A čo my nemáme vlastnú morálku? Ak povie nie celkom triezvy Juncker, že „to zbaví, necháme to tak,“ potom vraždu novinára a porušovanie ľudských práv necháme tak?

Je to skutočne zásadový postoj pri obhajobe ľudských práv. Nielen Lajčák, ale všetci predstavitelia Slovenska sa môžu hanbiť. A veď čože, jeden novinár hore – dole. Beztak je už po smrti, a že ho umučili, to nijako nezmeníme. Kto môže presne povedať, čo všetko mu spravili – veď ani tela nieto, kyselina pomohla zakryť stopy. A ľudské práva – prosím vás, to je čo?

 

Lenže táto situácia je podľa mňa svojim spôsobom prelomová…

Láme sa tu celosvetový verejný prístup ku ľudským právam – ak teraz všetci spokojne zavrieme oči pri vražde saudskoarabského novinára, potom sa tak môže udiať kedykoľvek a kdekoľvek znovu – a z Charty ľudských práv bude len obyčajný trhací papierik. Porušení ľudských práv iste bolo viacero, ale nikdy doteraz sa nemanifestovali tak otvorene a bezohľadne.

Podobne to dopadne ako s Mečiarovými amnestiami – raz zrušíš, a opakovane to budú ďalší skúšať, veď prečo by aj nie???!! Ak prehliadneme bezprecedentné porušenie ľudských práv zavraždeného novinára, potom niet dôvodu tváriť sa, že dodržujeme nejaké ľudské práva.

Nuž, od januára by sme si mali hlbšie siahnuť nielen do vrecka, pri všetkých tých zvyšovaniach energií a kadečoho  – ale mnohí predovšetkým do svedomia

 

Dobrý príklad doanketovania…

Príklady priťahujú, najmä tie dobré, však? Predstavte si, teraz zasa ďalšia anketa k nám kráča, vlastne už dokráčala a poskakuje nedočkavo okolo nás. O najväčšieho Slováka.

Dodám cynicky, že sa môžeme tešiť na mediálnu zábavu, ak účastníci v nej podopisujú ako svoju voľbu z ankety dodatočne vyčiarknutého niekdajšieho prezidenta Tisa, okolo ktorého nepanuje jednotnosť historických pohľadov a ani názorov.

 

Záverom…

Viete, podľa mňa sú v živote také zásadné otázky. Nemožno v nich cúvať, ani prestupovať zo strany na stranu. Dá sa len stáť, pevne a vytrvalo na tej správnej strane.

Lebo ľudské práva nie sú trhací papierik…

 

 

Elena   5.11.2018

 

P.S.: Som skutočne zvedavá, čo urobí SNS  ako vládna strana na základe nimi včera uverejneného postoja ku Globálnemu paktu OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii.

 

O Slovensku 3. – Už by sme celkom slušne zaplnili námestie. . .

20.01.2019

Už by sme celkom slušne zaplnili námestie, ak by sme naň vybehli my a naši blízki. Ľudí, ktorí sa pridávajú ku Otvorenému listu premiérovi SR pribúda, takmer každý deň sa ozve niekto viac »

S láskou, mama 1. – Rovnako. . .

19.01.2019

Starý Cutter John je, rovnako ako ja, autistický aktivista. Tiež je to môj otec... ...Starý Cutter John kedysi niekomu spomenul, že ma pozná už celé desiatky rokov. Ten človek sa ho spýtal, viac »

Verím 3. – Osemnásty január. . .

18.01.2019

„Ešte chvíľu, iba takú maliličkú chvíľku si užívať teplo postele“ prebleskne mi hlavou. Ponáram sa do slastného pocitu pohodlia a bezpečia postele, zababušená až po uši mäkkučkým viac »

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,050
Celková čítanosť: 2056081x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Kategórie