Založ si blog

Výkop 11. – Cesta ku dôchodkovej spravodlivosti – rýchlo a jednoducho. . .

Spravodlivosť v dôchodkovej oblasti trápi mnohých z nás. Mnoho dôchodcov by vám vedelo porozprávať o tom, ako nespravodlivo štát ocenil ich dlhoročnú prácu – svedčia o tom žobrácke dôchodky.

Nuž, tak o dôchodkovej spravodlivosti a spravodlivých dôchodkoch poviem pár slov v tejto chvíli.

 

Názorov na to, ako bude situácia v oblasti dôchodkov spravodlivá, existuje veľa…

Zhrňme si preto základné fakty

  • dôchodkové poistenie je situáciou sporenia si na dôchodok,
  • rozhodne by bolo efektívnejšie skladať si peniaze na vlastný dôchodkový účet priamo, ako financovať priebežný dôchodkový systém, lebo ak by ľudia videli priebežné pribúdanie sumy na vlastnom dôchodkovom konte, snažili by sa viac, je to prirodzené,
  • mal by si naň platiť každý občan sám – je však skupina ľudí, ktorým pomôcť v tejto oblasti všetci chceme bez zaváhania, to sú vážne chorí ľudia a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • súčasný dôchodkový systém má mnoho výnimiek a nespravodlivostí.

 

Čo treba určite spraviť…

Zmeniť treba filozofiu prístupu ku dôchodkovému systému – namiesto dovŕšenia nejakého veku, napríklad teraz navrhovaných 64 rokov, by sa malo logicky určiť praktické kritérium „počet odpracovaných rokov“.

Je predsa rozdiel, či niekto poctivo odpracuje 40 rokov, alebo či do tých 64 rokov dohromady odrobí iba päť rokov, alebo ešte menej.

Zavedenie kritéria „počet odpracovaných rokov“ namiesto všeobecnej vekovej hranice v spoločnosti rozhodne prospeje – lebo bude spravodlivejšie voči celoživotne pracujúcim ľuďom. Bude aj motivačné, pretože ľudia budú vedieť, že na dôchodok môžu odísť skôr, ak budú pracovať poctivo a nielen „čakať na dôchodkový vek“.

 

Elena   6.11.2018

 

K diskusii:

Ďakujem za informáciu o tých 30 rokoch.

Iste, píšem môj laický pohľad – ako vkladateľa, presnejšie by som mala povedať sponzora. Tento blog iste nerieši  všetky „výnimočnosti “ dôchodkového systému u nás, tých je priveľa. Dôchodkové poistenie je určené na zaistenie vlastnej staroby finančne – každý by preto mal dostávať to, čo si tam vkladá. Z našich daní sa prispeje ľuďom s  ťažkým zdravotným postihnutím, aj ich opatrovateľom. Ostatní sú oboznámení s tým, že ak nebudú vkladať, nemajú čo dostať. Myslím, že do budúcna bude nutné systém modifikovať, pretože nebude dosť pracovnej sily, ktorá by priebežný systém financovala – s nutným dofinancovaním priebežných dôchodcov zo štátneho rozpočtu. Nie všetkých –  pretože ak niekto pracoval len na dohodu a neplatil si po celé roky žiadne odvody, aký príjem môže z dôchodkového systému očakávať, a za čo, však tam nič nevložil??!!!

Ale aj keby sme ponechali priebežný pilier, tak by hranica odpracovaných 40 rokov na odchod do dôchodku bola spravodlivá – pretože mnohí by mohli ísť do dôchodku podstatne skôr bez krátenia dôchodku – alebo, teda odbornejšie, po 40 rokoch „účasti na dôchodkovom sporení“. Ostatní (s menej odpracovanými rokmi) by sa museli posúvať až do stanoveného dôchodkového veku, teraz je to tých 64 rokov. Systém v tejto verzii je nespravodlivý nielen dôchodkovo – tí zodpovední doplácajú na nezodpovedných, a na kadejakých špekulantov aj v ďalších oblastiach, napríklad v zdravotníctve, v skutočne sú tieto poistné systémy len ďalším bohapustým zdanením tých zodpovedne pracujúcich a čestne platiacich.

 

P.S.: Mnou navrhnutý systém by bol úplne jednoduchý – 40 rokov platíš poistné odvody Sociálnej poisťovni a môžeš ísť do riadneho dôchodku. 

 

 

Som 5. – Roboty prichádzajú namiesto nás . ..

12.11.2018

V Prahe otvorili prvý bordel s gumovými prostitútkami - a zákazníci na ne údajne stoja aj v radoch. Vo svete zopár takýchto umelinových bordelov už údajne nejakú dobu vraj funguje. Na hraniciach viac »

Som 6. – Aké je vaše životné poslanie?

11.11.2018

Nuž, pachtíme sa za kadejakými snami - hľadáme každý čosi iné - bohatstvo, skvelú kariéru, najpravejšiu lásku, aby sme boli šťastní. To hľadanie je iluzívne, nič z toho by nám ozajstné viac »

Som 5. – Keď som začínala písať tento blog. . .

10.11.2018

Spomienky nám víria hlavou v kolotoči času. Nesieme v sebe tie obrazy a tvoria kúsky mozaiky nášho „veľkého príbehu“. Vynárame sa v nich my sami so svojimi radosťami, boliestkami, aj ťažkými viac »

Nikola Gruevski

Macedónsky expremiér Gruevski utiekol do Maďarska

13.11.2018 22:26

Skopje vydá na politika medzinárodný zatykač.

Bratislava

Ochrana ovzdušia v Bratislave je nedostatočná

13.11.2018 22:05

Bratislavský Integrovaný program na zlepšenie kvality ovzdušia bol vydaný v rozpore s platnou slovenskou i európskou legislatívou, rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

John Kelly

Trump vraj chystá ďalšiu vládnu zmenu, prepustí tiež Kellyho

13.11.2018 21:02

Personálny šéf amerického prezidenta zrejme sám nerezignuje.

knihy, papiere, dokumenty, byrokracia

Dosluhujúca starostka Brunoviec po voľbách pálila dokumenty

13.11.2018 20:31

Júlia Masárová cez okno úradu podávala dokumenty pracovníčke škôlky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 985
Celková čítanosť: 1888018x
Priemerná čítanosť článkov: 1917x