Založ si blog

Výkop 11. – Cesta ku dôchodkovej spravodlivosti – rýchlo a jednoducho. . .

Spravodlivosť v dôchodkovej oblasti trápi mnohých z nás. Mnoho dôchodcov by vám vedelo porozprávať o tom, ako nespravodlivo štát ocenil ich dlhoročnú prácu – svedčia o tom žobrácke dôchodky.

Nuž, tak o dôchodkovej spravodlivosti a spravodlivých dôchodkoch poviem pár slov v tejto chvíli.

 

Názorov na to, ako bude situácia v oblasti dôchodkov spravodlivá, existuje veľa…

Zhrňme si preto základné fakty

  • dôchodkové poistenie je situáciou sporenia si na dôchodok,
  • rozhodne by bolo efektívnejšie skladať si peniaze na vlastný dôchodkový účet priamo, ako financovať priebežný dôchodkový systém, lebo ak by ľudia videli priebežné pribúdanie sumy na vlastnom dôchodkovom konte, snažili by sa viac, je to prirodzené,
  • mal by si naň platiť každý občan sám – je však skupina ľudí, ktorým pomôcť v tejto oblasti všetci chceme bez zaváhania, to sú vážne chorí ľudia a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • súčasný dôchodkový systém má mnoho výnimiek a nespravodlivostí.

 

Čo treba určite spraviť…

Zmeniť treba filozofiu prístupu ku dôchodkovému systému – namiesto dovŕšenia nejakého veku, napríklad teraz navrhovaných 64 rokov, by sa malo logicky určiť praktické kritérium „počet odpracovaných rokov“.

Je predsa rozdiel, či niekto poctivo odpracuje 40 rokov, alebo či do tých 64 rokov dohromady odrobí iba päť rokov, alebo ešte menej.

Zavedenie kritéria „počet odpracovaných rokov“ namiesto všeobecnej vekovej hranice v spoločnosti rozhodne prospeje – lebo bude spravodlivejšie voči celoživotne pracujúcim ľuďom. Bude aj motivačné, pretože ľudia budú vedieť, že na dôchodok môžu odísť skôr, ak budú pracovať poctivo a nielen „čakať na dôchodkový vek“.

 

Elena   6.11.2018

 

K diskusii:

Ďakujem za informáciu o tých 30 rokoch.

Iste, píšem môj laický pohľad – ako vkladateľa, presnejšie by som mala povedať sponzora. Tento blog iste nerieši  všetky „výnimočnosti “ dôchodkového systému u nás, tých je priveľa. Dôchodkové poistenie je určené na zaistenie vlastnej staroby finančne – každý by preto mal dostávať to, čo si tam vkladá. Z našich daní sa prispeje ľuďom s  ťažkým zdravotným postihnutím, aj ich opatrovateľom. Ostatní sú oboznámení s tým, že ak nebudú vkladať, nemajú čo dostať. Myslím, že do budúcna bude nutné systém modifikovať, pretože nebude dosť pracovnej sily, ktorá by priebežný systém financovala – s nutným dofinancovaním priebežných dôchodcov zo štátneho rozpočtu. Nie všetkých –  pretože ak niekto pracoval len na dohodu a neplatil si po celé roky žiadne odvody, aký príjem môže z dôchodkového systému očakávať, a za čo, však tam nič nevložil??!!!

Ale aj keby sme ponechali priebežný pilier, tak by hranica odpracovaných 40 rokov na odchod do dôchodku bola spravodlivá – pretože mnohí by mohli ísť do dôchodku podstatne skôr bez krátenia dôchodku – alebo, teda odbornejšie, po 40 rokoch „účasti na dôchodkovom sporení“. Ostatní (s menej odpracovanými rokmi) by sa museli posúvať až do stanoveného dôchodkového veku, teraz je to tých 64 rokov. Systém v tejto verzii je nespravodlivý nielen dôchodkovo – tí zodpovední doplácajú na nezodpovedných, a na kadejakých špekulantov aj v ďalších oblastiach, napríklad v zdravotníctve, v skutočne sú tieto poistné systémy len ďalším bohapustým zdanením tých zodpovedne pracujúcich a čestne platiacich.

 

P.S.: Mnou navrhnutý systém by bol úplne jednoduchý – 40 rokov platíš poistné odvody Sociálnej poisťovni a môžeš ísť do riadneho dôchodku. 

 

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606435x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie