Založ si blog

Odpovede 8. – Výbery. . .

V živote si vždy vyberáme  z nejakých možností – vždy sú aspoň dve. Teraz  dám pár slov k volebným výberom, ktoré stoja pred nami. a aj kadejakým ďalším, ktoré nás v živote zaskočia.

 

K výberu dňa…

V temne skorého rána bolo cítiť príjemné teplo, nespájame si ho s februárom obvykle.

Myšlienky mi krúžili okolo toho, ako si niektoré veci v živote zaplavujeme stereotypom nášho niekdajšieho poznania. Ich krúženie som zakončila v bode, kedy som si priznala, že stačí mať ochotu spoznať ich novú tvár. Nuž, tento február je zatiaľ teplý – a pravdaže, aj celý rad iných vecí môže mať novú podobu a je len na nás, či sme ochotní a dať jej dôveru.

Voľba dňa býva pre na ráno jednoduchá. ponáram sa naplno do krásy krajiny. vždy znovu a znovu. Som ťažko romantická duša, takže ma to nikdy neomrzelo.

Kebyže šoférujem, možno by som bola drak. Ako spolujazdec som dúhová vážka.  Pochabo rozptyľujem i moje dieťa, vždy zodpovednú šoférku, postrehmi – „pozri, pozri, ten oblak je ako kôň, ktorý cvála“. Alebo  „prekrásne sú postriebrené tie svahy inoväťou „. Milujem trpezlivých šoférov, ktorých takéto moje „vážkovanie“ cestou plnou zákrut k nám do hôr nevyvedie z miery – dieťa často zareaguje humorom „pozriem sa, vydrž, len čo vďaka tvojim výkladom skončíme pod kopcom“…

 

K životným výberom…

V živote si volíme kadečo, smerovanie, postoje k udalostiam a ľuďom, tempo rastu, hodnoty svietiace nám na ceste. Niektorí tvrdia, že život je plný výberov, že je to ustavičný boj. Ja to tak nevidím, život vidím skôr ako cestu. Podľa mňa s v rámci nej volíme tie hlavné veľké hranice ako svoje životné záväzky  – a potom sa už pohybujeme ďalšími svojimi voľbami v rámci nich. K tomu si myslím, že nám „vtlačí tvár“ taká jedna základná hodnota, ktorú si vyberáme, a na jej základe pristupujeme ku voľbe tých svojich životných záväzkov.  Pravdu poviem, práve schopnosť si dať veľké životné záväzky a zotrvať v nich pokladám za jeden z hlavných znakov zrelosti človeka.

 

K osudovým výberom…

Tam nemáme na výber – teda máme –  ako prijatie, alebo neprijatie prichádzajúceho. Ak niečo prichádza, tak nemáme možnosť to zastaviť, našou možnosťou je pri tom zastavovaní len padnúť na kolená, alebo na nos, alebo sa aj dvakrát prekopŕcnuť, ak sme hodne tvrdohlaví.

Prezradím vám niečo silné – osobný horoskop som dostala do rúk s odstupom rokov, tuším týždeň či dva dozadu. A jeho čítanie mi vyrážalo dych, boli tam hodne zvláštne veci, ktoré sa aj udiali. A videla som z neho i vec, ktorá mi dala konkrétnu indíciu ohľadne budúcnosti. Už viem, aké znamenie mám vpísané v siedmom dome. Pred chvíľou som pri triedení starých papierov objavila niečo, čo mi k tomu dokonale zapadlo. A tak teraz uvažujem, ako je možné, že až také veci sú vpísané v tom veľkom horoskope nášho života, ktorý je daný už pri narodení.

Nuž áno, nie my to tu riadime…

 

K volebným výberom…

Dnes sa rozhoduje v parlamente na mimoriadnej schôdzi NR SR o návrhoch vlády. A ak keď som sa v prvej chvíli po vypočutí toho návrhu potešila, v tejto chvíli by som nechcela, aby prešli v  predkladanej podobe. Lebo dotiahnime tú situáciu do slovenskej reality.

Dôchodcovia si zaslúžia pridať – trináste dôchodky podporujem – no nie paušálne, odlíšila by som nízke dôchodky kvôli tomu, že ľudia mali nízke mzdy a nízke dôchodky zo špekulantstva tých, ktorí nechceli  prispievať vyššími odvodmi. Ak nechceli solidarizovať, ich voľba – potom aké morálne právo majú očakávať solidaritu od ostatných?

Aj prídavky na dieťa sa dlho nevalorizovali. No je potrebné brať do úvahy, že to možno bude pre niektoré rodiny motiváciou mať deti pre svoje pohodlné finančné zaistenie a môže sa znížiť motivácia zamestnať sa. Spoločnosť bude potrebovať ľudí motivovať k práci, veď populácia starne. Rodinné prídavky vo zvýšenej podobe by som preto skutočne naviazala sa reálnu plnoúväzkovú prácu aspoň jedného rodiča (k nej by som ale rátala aj opatrovanie vážne chorého, postihnutého či starnúceho člena rodiny napríklad).

A čochvíľa budeme rozhodovať vo voľbách o osude Slovenska. Poviem natvrdo môj názor – bojím sa koalícií, ktoré by vzišli zo zlepenca niektorých opozičných strán – určite by som radšej v budúcej vláde zasa videla stranu Smer ako Trubana, Beblavého či Kisku.

 

Elena  18.2.2020

 

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

Tornádo 6. – Povedzme si pravdu, kto je tu nezodpovedný. . .

19.10.2020

Je to medzinárodná hanba, ako premiér Matovič obišiel pri príprave celoslovenského testovania s pomocou armády jej vrchnú veliteľku – prezidentku. Samozrejme nie pre ňu je to hanba, ale pre neho – a pre nás všetkých s ním. Mám voči prezidentke veľa výhrad, no teraz objektívne kopem „za ňu“. Tak sa trochu pozrime na súvislosti a dôvody toho jeho [...]

bielorusko nina beginská

Lukašenko výslovne zakázal zatknutie známej 73-ročnej aktivistky

21.10.2020 09:02

Nina Baginská sa vďaka svojej neúnavnej účasti na demonštráciách stala jedným zo symbolov protivládnych protestov.

Kokaín

Paraguajská polícia zadržala rekordnú zásielku kokaínu za 500 miliónov dolárov

21.10.2020 08:39

Drogy boli ukryté v zásielke drevného uhlia, ktorá mala byť dopravená do Izraela.

Lokca, koronavírus, ambulancia

Za lekárom, ktorý prehral boj s koronavírusom, plače celá Lokca

21.10.2020 08:30

Smrť všeobecného lekára z Oravy, ktorý v ružomberskej nemocnici podľahol koronavírusu, zarmútila širokú verejnosť.

okresný úrad, prednostovia

Vláda schválila výmenu prednostov na okresných úradoch

21.10.2020 07:13, aktualizované: 07:55

OĽaNO ešte na jar tohto roku avizovalo zámer vybrať prostredníctvom výberových konaní prednostov všetkých 72 okresných úradov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,712
Celková čítanosť: 4066107x
Priemerná čítanosť článkov: 2375x

Kategórie