Založ si blog

Odpovede 8. – Výbery. . .

V živote si vždy vyberáme  z nejakých možností – vždy sú aspoň dve. Teraz  dám pár slov k volebným výberom, ktoré stoja pred nami. a aj kadejakým ďalším, ktoré nás v živote zaskočia.

 

K výberu dňa…

V temne skorého rána bolo cítiť príjemné teplo, nespájame si ho s februárom obvykle.

Myšlienky mi krúžili okolo toho, ako si niektoré veci v živote zaplavujeme stereotypom nášho niekdajšieho poznania. Ich krúženie som zakončila v bode, kedy som si priznala, že stačí mať ochotu spoznať ich novú tvár. Nuž, tento február je zatiaľ teplý – a pravdaže, aj celý rad iných vecí môže mať novú podobu a je len na nás, či sme ochotní a dať jej dôveru.

Voľba dňa býva pre na ráno jednoduchá. ponáram sa naplno do krásy krajiny. vždy znovu a znovu. Som ťažko romantická duša, takže ma to nikdy neomrzelo.

Kebyže šoférujem, možno by som bola drak. Ako spolujazdec som dúhová vážka.  Pochabo rozptyľujem i moje dieťa, vždy zodpovednú šoférku, postrehmi – „pozri, pozri, ten oblak je ako kôň, ktorý cvála“. Alebo  „prekrásne sú postriebrené tie svahy inoväťou „. Milujem trpezlivých šoférov, ktorých takéto moje „vážkovanie“ cestou plnou zákrut k nám do hôr nevyvedie z miery – dieťa často zareaguje humorom „pozriem sa, vydrž, len čo vďaka tvojim výkladom skončíme pod kopcom“…

 

K životným výberom…

V živote si volíme kadečo, smerovanie, postoje k udalostiam a ľuďom, tempo rastu, hodnoty svietiace nám na ceste. Niektorí tvrdia, že život je plný výberov, že je to ustavičný boj. Ja to tak nevidím, život vidím skôr ako cestu. Podľa mňa s v rámci nej volíme tie hlavné veľké hranice ako svoje životné záväzky  – a potom sa už pohybujeme ďalšími svojimi voľbami v rámci nich. K tomu si myslím, že nám „vtlačí tvár“ taká jedna základná hodnota, ktorú si vyberáme, a na jej základe pristupujeme ku voľbe tých svojich životných záväzkov.  Pravdu poviem, práve schopnosť si dať veľké životné záväzky a zotrvať v nich pokladám za jeden z hlavných znakov zrelosti človeka.

 

K osudovým výberom…

Tam nemáme na výber – teda máme –  ako prijatie, alebo neprijatie prichádzajúceho. Ak niečo prichádza, tak nemáme možnosť to zastaviť, našou možnosťou je pri tom zastavovaní len padnúť na kolená, alebo na nos, alebo sa aj dvakrát prekopŕcnuť, ak sme hodne tvrdohlaví.

Prezradím vám niečo silné – osobný horoskop som dostala do rúk s odstupom rokov, tuším týždeň či dva dozadu. A jeho čítanie mi vyrážalo dych, boli tam hodne zvláštne veci, ktoré sa aj udiali. A videla som z neho i vec, ktorá mi dala konkrétnu indíciu ohľadne budúcnosti. Už viem, aké znamenie mám vpísané v siedmom dome. Pred chvíľou som pri triedení starých papierov objavila niečo, čo mi k tomu dokonale zapadlo. A tak teraz uvažujem, ako je možné, že až také veci sú vpísané v tom veľkom horoskope nášho života, ktorý je daný už pri narodení.

Nuž áno, nie my to tu riadime…

 

K volebným výberom…

Dnes sa rozhoduje v parlamente na mimoriadnej schôdzi NR SR o návrhoch vlády. A ak keď som sa v prvej chvíli po vypočutí toho návrhu potešila, v tejto chvíli by som nechcela, aby prešli v  predkladanej podobe. Lebo dotiahnime tú situáciu do slovenskej reality.

Dôchodcovia si zaslúžia pridať – trináste dôchodky podporujem – no nie paušálne, odlíšila by som nízke dôchodky kvôli tomu, že ľudia mali nízke mzdy a nízke dôchodky zo špekulantstva tých, ktorí nechceli  prispievať vyššími odvodmi. Ak nechceli solidarizovať, ich voľba – potom aké morálne právo majú očakávať solidaritu od ostatných?

Aj prídavky na dieťa sa dlho nevalorizovali. No je potrebné brať do úvahy, že to možno bude pre niektoré rodiny motiváciou mať deti pre svoje pohodlné finančné zaistenie a môže sa znížiť motivácia zamestnať sa. Spoločnosť bude potrebovať ľudí motivovať k práci, veď populácia starne. Rodinné prídavky vo zvýšenej podobe by som preto skutočne naviazala sa reálnu plnoúväzkovú prácu aspoň jedného rodiča (k nej by som ale rátala aj opatrovanie vážne chorého, postihnutého či starnúceho člena rodiny napríklad).

A čochvíľa budeme rozhodovať vo voľbách o osude Slovenska. Poviem natvrdo môj názor – bojím sa koalícií, ktoré by vzišli zo zlepenca niektorých opozičných strán – určite by som radšej v budúcej vláde zasa videla stranu Smer ako Trubana, Beblavého či Kisku.

 

Elena  18.2.2020

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636719x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie