Neviem slušne nazvať tento dnešný blog. Presnejšie nie blog, ale to, o čom v ňom dnes píšem a tú, o ktorej píšem.
Ruská influencerka navštívila pustovníčku a úrady sa obávajú, či ju nenakazila koronou.
https://www.news.sk/rss/clanok/2020/07/1214664/influencerka-navstivila-nejosamelejsi-poustevnici-nakazila-ji-koronavirem-boji-se-urady/
No áno, poviem k tomu niečo.
Pustovníci…
Tému života pustovníkov v mojom blogu zachytávam opakovane.
https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/11/02/s-laskou-11-kracat-lesom/
Mám k nim úctu, sú pre mňa oddávna inšpiratívni.
Chan-Šan, ktorý sa vzdal najvyšších pôct cisárskeho dvora a odišiel žiť do hôr, kde písal básne na skaly a žil ako pustovník, by dnes pre mnohých boli dôvodom konštatovať, že sa určite zbláznil a mal by sa na neho pozrieť psychiater.
Iste, je rozdiel medzi pustovníkom, ktorý si vybral život v ústraní cielene a medzi tými, ktorých do osamelosti doviedol osud.
Pustovníčka v príbehu, ktorý spomínam, žije v Rusku stovky kilometrov vzdialená od najbližšieho mesta, osamelo v sibírskej prírode po smrti jej rodiny, ktorá ušla do hôr ešte pred Stalinom v tridsiatych rokoch minulého storočia. Jej otec a bratia zomreli náhle potom, ako ich navštívili ľudia z civilizácie, takže pravdepodobne sa nakazili nejakou modernou chorobou. Pustovníčka Agafja neprišla do styku s modernými chorobami a jej imunita je nízka. Iste, môžeme uvažovať o tom, ako vyzerá jej bežný každodenný život, aká je jej životná filozofia, čomu verí.
Influenceri…
Influencerka Arina Šumakovová sa vybrala za pustovníčkou prenajatým súkromným lietadlom. Nebrala žiadny ohľad na to, že tým túto ženu ohrozí. Navyše – ako uvádzajú úrady, ktoré ju začali stíhať – nedala si ani urobiť predtým test na COVID, takže sa čaká, či ju nenakazila.
Nie je to podľa mňa iba hlúposť, ani iba bezohľadnosť, ani iba zakomplexovanosť, neviem skutočne nazvať slušne takú egoistickú zvrátenosť. Myslím, že najlepším trestom by bolo keby všetci rozumní ľudia prestali takúto osobu úplne sledovať.
Celkovo pokladám za zvláštny nápad podstatu influencerstva. Zjavne sú ľudia, ktorí nevedia žiť produktívne, a tak čumia a čumia…
Zakaždým ich to poznačí…
Varovný a výpovedný je podľa mňa článok, ktorý jeho autor zamýšľal úplne inak, ako vyznieva. Jeho záľubou je cestovať po izolovaných kmeňoch a skúmať ich život
No ako vidieť z jeho fotky, kde je domorodka v kvietkovaných šatách, civilizačný prienik v takýchto situáciách nastáva. Aj fakt, že väčšina z nich nevie po španielsky (ale menšina áno, tak kontakty a prieniky civilizácie tam sú). A mám vážnu pochybnosť, či Indiáni nosia tie svoje pôvodné oblečenia a maľovania ešte bežne, alebo pózujú „pre výskumníkov“.
Skutočne by sa mali k tým kmeňom dostávať výskumníci len minimálne, nie cestovatelia pre „šialenú skúsenosť“, ako to píše o sebe sám autor toho článku.
„Žiť mimo civilizácie…“
Niekedy máme pocit, že by sme neprežili bez moderných vymožeností – a že život ľudí mimo civilizácie je úbohý a mali by sme ich „zachraňovať“. Mali by sme im nosiť „naše vymoženosti“ – a tak známi cestovatelia chodili s kadejakými drobnosťami a rozdávali ich miestnym obyvateľom, keď chceli skúmať ich život. A po krátkej dobe deti primitívnych kmeňov žuli žuvačky, obyvatelia sa navliekali do tričiek a kraťasov namiesto pôvodných tradičných oblečení. A my sme boli spokojní, ako sme ich scivilizovali.
Koľko ľudí, kmeňov, národností doplatilo na túto hlúpu predstavu. Už iba výnimočne kdesi žije kmeň neskazený našimi zásahmi do ich života – odhaduje sa, že ich môže byť celosvetovo menej ako sto. Z toho údajne asi polovica kmeňov žije v brazílskom pralese.
Jeden taký indiánsky kmeň objavili v roku 2007
https://korzar.sme.sk/c/4454931/objavili-indiansky-kmen-bez-kontaktu-s-civilizaciou.html
iný v roku 2017, a nie, nedopadlo to dobre pre tých domorodcov
ďalší zasa v roku 2018
https://vat.pravda.sk/zem/clanok/17300-v-brazilii-objavili-izolovany-kmen-indianov/
No drevorubači prales ničia a tým narážajú aj tieto kmene na civilizáciu a prichádzajú o svoj prirodzený spôsob života.
V rezerváciách žije domorodcov okolo 400 000. A brazílska vláda čoraz viac obmedzuje prostriedky na ich ochranu, umožňuje ťažbu v rezerváciách. Prachy sú skrátka prachy, podaktorí za ne zapredajú aj vlastnú matku.
A tak kmene vymierajú. Smutný osud osamelo žijúceho Indiána zachytili ešte v minulom storočí a podľa správ spred dvoch rokov ešte stále žil v pralese
Celkovo v histórii tieto stretnutia s civilizáciou neznamenali pre domorodcov žiadny prínos. Mali by sme sa z toho poučiť, asi náš spôsob života a to, čo ho sprevádza, nie je takou úžasnosťou, ako by sme si mysleli.
Záverom…
Ach, v týchto časoch myslím na Rusko, lebo tam už zasa nejaké týždne zúria lesné požiare každoročné. A tak posielam SIbíri energiu.
A hej, je mi smutno z toho, ako nemáme úctu a hranice.
Prečo ľudia dokážu ničiť bezohľadne všetko čisté, krehké, dobré?
Elena 15.7.2020
Celá debata | RSS tejto debaty