Založ si blog

Nemlčím 4. – Čo mi to pripomína?

Usmernenie generálneho prokurátora k šíreniu vírusu COVID ukazuje jasne, ako pokrivkáva slovenská legislatíva v oblastiach, týkajúcich sa ochrany obetí pred páchateľmi.

A ako nepružne reagujú štátne inštitúcie na túto situáciu. Lebo už malo byť v skrátenom konaní dávno schválené definovanie COVID a iných podobných nákaz ako nákazlivej ľudskej choroby.

A už dávno mali byť občania informovaní, ako majú postupovať voči tým, ktorí ich nakazia. Ak niekto je len sekundárne nakazený u nás, ako napríklad lekár a sestra, ktorých som spomínala v minulom blogu, tak zodpovednosť za všetky škody s tým súvisiace podľa mňa nesie ten, kto ich nakazil.

Všetci tí falošnohumanisti, ktorí by sa tvárili pohoršene a ľútostivo voči „chudákom, ktorí nákazu zo zahraničia dovlečú nechtiac“ – šetrite sily. Ak niekto prichádza spoza hraníc, má robiť ochranné opatrenia v každom prípade. AK ich nerobí, tak potom nech plače nad následkami svojich činov a nech nečaká, že ho budeme ľutovať.

 

Jednoznačne treba stíhať nielen toho, kto je pozitívny, ale i toho, kto vystaví iné osoby svojim nezodpovedným konaním karanténe. Aj keby nebol pozitívny, spôsobil im ujmu stratou časovou i finančnou, v podobe ušlej mzdy. Je preto potrebné spravodlivo a včas doriešiť také situácie legislatívnou oporou.

Nepáči sa mi, ako sú riešené takéto prípady v súčasnosti. Zažila som takúto situáciu v pracovnej oblasti, kedy som musela riešiť že odborné vyšetrenie dieťaťa kolegyňa realizovala v škole, kde bola v priamom kontakte s nakazeným pedagogickým zamestnancom, ktorý nemal rúško, hovorila s ním priamo a prevzala od neho aj papierové materiály. O probléme sa dozvedela o dva dni. RUVZ tento kontakt označil ako nerizikový, krátko trvajúci a zamestnankyňu za schopnú práce ďalej s rúškou, bez potreby testovania. Nakoniec si testovanie vybavila, o dva dni, medzičasom som jej určila len prácu z domu do doby výsledkov testov. No je to vždy riziko, vzhľadom na validitu výsledkov testovania, že do práce pustíme človeka, ktorý môže byť po tak krátkej dobe len falošne negatívny. Nakoniec nebola pozitívna, no poviem otvorene – bola som pripravená podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za všeobecné ohrozenie a šírenie nákazlivej choroby.

Dodám k tomu ešte – vôbec sa mi nepáči , že kým osadníkom sme sa skladali na testovania hlava – nehlava, tak iní sa k testom dostanú len tak, že si ich zaplatia. A že štát pristupuje bez dostatočnej úcty ku ich zdraviu.

Lebo keby mal štát úctu voči zdraviu tých, ktorí pracujú, už dávno by sme mali legislatívne upravené, ako postupovať, ak nás niekto nakazí v súvislosti s výkonom práce. A jasne doriešenú zodpovednosť nákazonosičov trestnoprávne. AK si preštudujete usmernenie GP, tak vidíte, že zasa raz je to beh na dlhé trate za spravodlivosťou.

Pri čítaní niektorých príspevkov na sociálnych sieťach neverím, že u nás platí Gaussova krivka. Lebo ani rozumové schopnosti, ani morálka a svedomie zjav ne nie sú postačujúce na to, aby niektorí ľudia upustili od sebeckého pohodlia a začali sa správať zodpovedne voči ostatným. Nedochádza im  akú veľkú mieru ohrozenia spôsobujú, a aké veľké škody. Ak si pozriete môj predošlý blog, koľko ľudí doplatilo na správanie jedného bezohľadného  a svoje pohodlie pred bezpečím ostatných uprednostňujúceho človeka???!! Pod príspevkami TA3 a ďalších médií o téme si dávajú návody, ako podvádzať s tými mobilmi. Zjavne im nedochádza, že podvádzaním ohrozujú nás ostatných,

Ak sa spustí komunitné šírenie kvôli niekoľkým nezodpovedným egoistom, tak to bude problém. Niektorí si naivne myslia, že všetky tie popisované prípady úmrtí v niektorých krajinách sú len fiktívne, že sú tam prázdne truhly a že nikto nezomrel na koronu, tak to snáď ani nie je o zdravom rozume.  Zomrelo veľa ľudí, a to že ich kopy neboli u nás (zatiaľ), je vec šťastia, imunizácie  z čias socializmu a uzávery v úvode.

V úvode situácie s koronou som si vravela, že radšej budem len pozerať mlčky, no hnevá tá neúcta k životu, ktorá je v pozadí toho sebeckého postoja niektorých. Viem presne, čo mi to pripomína.

Presne tú istú neúctu k životu  pokladáme za opakovane jatriacu naše jazvy my, matky detí mŕtvych vinou lekárov. Žiadna z nás sa nedočkala ospravedlnenia od lekára, ktorý zavinil smrť jej dieťaťa, hoci odborné posudky potvrdili pochybenia. Žiadna z nás nepočula úprimné slovo ľútosti od páchateľa. Žiadna z nás nezažila nijaký ústretový krok, ktorým by sa snažili aspoň zmierniť dopad tej situácie nimi zavinenej na nás. 

Je to hanba, taká bezohľadná morálka. Je to hanba, takí sebci, ktorí nevidia nikoho okrem seba. Je to hanba, nedokázať niesť zodpovednosť za svoje konanie a nechať jeho následky dopadať na iných.

Skutočne tu treba niektorých strážiť a trestať ako malé deti. Lebo dospelú zodpovednosť za svoje konanie voči iným zjavne nedokážu niesť.

Pokiaľ sa veľmi rýchlym súdnym konaním s plaťákom nedostane pár ľudí do problémov, že budú hradiť nimi zavinenú škodu v dostatočne veľkom rozsahu, tak zrejme budú zdravie nás ostatných ohrozovať nezodpovední cezhraničníci všetkého druhu.

 

Elena  14.7.2020

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

Lebo 6. – Upokojovači. . .

21.05.2024

Čo by ste si mysleli o odborníkovi, ktorý by týranej obeti začal vykladať, aby s agresorom nastolila dobrý vzťah, aby s ním uzavrela zmier. Aby už nepripomínala, že jej ublížil a tvárila sa, že to je všetko preč. Asi by ste si poťukali po čele, a pouvažovali, že ktovie ako si ten fušer školu spravil. Situácia v našej spoločnosti je presne taká, ako v spomenutom [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,881
Celková čítanosť: 9107446x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Kategórie

Archív