Založ si blog

Tornádo 9. – Nie, nie, nie, percentá neumierajú. . .

 

Prípad rodičky bez rúška tu máme. Dávam do pozornosti, že píšem prípad – a nie príbeh, takže to vypovedá už v tejto chvíli o tom, čo si o celej veci myslím

https://www.tvnoviny.sk/domace/2011203_prisla-rodit-do-nemocnice-no-odmietala-rusko-test-aj-komunikaciu-s-personalom-na-telefone-mala-pravnicku

Je to precedens.

A moja filozofia je, že žiadny precedens nemožno zanedbať, lebo nabudúce tu budú ďalšie podobné prípady – a my musíme vedieť, ako na ne reagovať. Preto sa k tej situácii vyjadrím.

 

Privolať políciu na pôrodnú sálu nebol dobrý nápad…

Jedna vec je, že polícia určite nemá čo robiť na pôrodnej sále v nemocnici. Ani riešiť akýkoľvek priestupok, práve tam prebiehajúci. Môže ho riešiť ex post, následne. A pani rodičku by som určite trestne stíhala, generálny prokurátor vydal už v marci usmernenie, akým spôsobom vo veci treba konať.

 

Druhá vec je, že pani nedodržujúca bezpečnostné opatrenia na tej pôrodnej sále tiež nemá čo robiť.

Nebola určite v situácii, že dieťa a ona umierajú, keďže mala čas telefonovať s právničkou. Mala nepochybne čas aj odpochodovať do nejakého iného zariadenia, kde môže rodiť „hore bez, dole bez, neviem ako bez“.

  • Takže by som jej pri príjme vysvetlila, že v našom zariadení je nutné dodržiavať tieto opatrenia – ak ich dodržiavať nechce, nech vyhľadá iné zariadenie.

Tam vidím chybu nemocnice. Neprijímať ľudí, ktorí nie sú v stave bezprostredného ohrozenia života, ak sa odmietajú podrobiť pravidlám zdravotníckeho zariadenia.

Neviem, kde bola právnička nemocnice, lebo tá mala už k príjmu nabehnúť tiež a rodičke náležite vysvetliť trestnosť takého správania, že niekto šíri nákazu. A že prípadné nakazenie personálu ju môže doviesť do situácie trestného stíhania, aj že by museli k nej pristupovať ako k nakazenej, čo by všetkým skomplikovalo situáciu tými opatreniami.

A poviem otvorene – keby sa stalo niečo dieťaťu v čase pôrodu, ja by som vinila hlavne tú matku, lebo pracovať v takých koronaoblekoch je náročné.

 

Mobil na pôrodnej sále? 

Tam vidím druhú chybu nemocnice. Na pôrodnej sále mobil nemá čo robiť, ani na čakačke by som ho nenechávala. Zvrtnúť sa môže v takej situácii hocičo, môže byť potrebný rýchly operačný zákrok napríklad, a aby personál ešte na mobil pozor dával v takej situácii? Nemá čo telefonovať v takej situácie ani lekár, ani pacient. Veď čo si tam dovlečie nejaká iná mamička nabudúce – televízor, koňa?

 

Určite by som ju nenechala vyvolávať s kýmkoľvek počas pôrodu. Ani s právničkou nie.

Predstava, že s nejakou takou rodičkou a jej podobnými sa roztočí kolotoč telefonovania právnikov do nemocnice s personálom, je desivá. Lebo lekári by sa mali venovať liečbe, a nie telefonovaniu s právnikmi počas pracovnej doby, veď potom polovica personálu môže byť vyťažená telefonovaním a nebude sa môcť venovať ošetrovaniu iných chorých, a ani tých klientov právnikov, ktorých práve ošetrujú. Lebo nedá sa naraz telefonovať, aj niekoho ošetrovať.

Telefonovať právnici do nemocnice iste môžu, ale nech volajú na riaditeľstvo, a nie službukonajúcemu personálu.

 

Pani právničku, ktorá s ňou takto komunikovala, som tiež už zaregistrovala

– čítala som jej vyjadrenia a počula som ju v nejakých vysielaniach na fb.

Názor na jej spôsob komunikácie s ošetrujúcou lekárkou si urobte sami. Hulákala do telefónu, mne sa takéto správanie advokátky vôbec nepáči a nezdá sa mi v poriadku ani profesionálne, ani ľudsky. Ja by som jej ten mobil na mieste lekárky zložila, na pôrodnej sále nemá čo viesť telefonické rozhovory počas pôrodu, nech to právnička rieši s vedením nemocnice. Navyše stresovať kohokoľvek takým spôsobom komunikácie pri výkone náročnej práce vonkoncom nie je vhodné. – lekár musí byť plne sústredený na prácu, nie psychicky rozhodený. A ako by ste sa cítili vy, keby na vás niekto pri práci takto bliakal?

Myslím, že i tento prípad ukazuje, ako za hranicu etiky sa posúva u nás advokácia. Na mieste komory by som skutočne bezodkladne zvážila kroky na vnesenie etiky do tejto profesie a konania svojich členov.

Nuž, na spôsob jej komunikácie mám názor jednoznačný. Prezradím vám, v diskusii k jednému jej príspevku som ju verejne požiadala, že ak by vystupovala v menej národa, aby hovorila, že vystupuje v mene národa mínus Ištvánová. Lebo za mňa nie.

 

Z celej tej situácie je zrejmé, že zdravotnícky personál nie je na takéto situácie pripravený a preškolený.

Je potrebné ich preškoliť, upraviť poriadok nemocníc. Lebo mať mobil pri pôrode nie je ľudské právo, aby sme boli v obraze – nič na tom nemení akokoľvek hulákajúca právnička.

Inak, verejne vzdávam úctu pani doktorke v tej nahrávke, dobre zvládla komunikáciu s pani právničkou.

 

Situáciu vnímam aj osobne.

Moje stredné dieťa rodilo minulý týždeň – a ak by ju v pôrodnici nejaká takáto „rodička“ (och, stálo ma veľa energie napísať tu toto slovo, a nie nejaké razantnejšie) nakazila, riešila by som situáciu s ňou nekompromisne.

Lebo toto jej konanie nie je v poriadku. Ak by nakazila ostatné rodičky či deti, to je jeden uhol pohľadu. Lebo môže tam byť rodička s cukrovkou, astmou, či obéznejšia – a mohla by zomrieť kvôli nákaze. Čo by pani rodička potom povedala – jaj, chúďatko dieťatko je sirota, ako mi je ho ľúto?!!! Aj slzičku ľútosti by nad ním vyronila?

Ako by sa pani rodička vyrovnala so svojim svedomím? Splavne a bez zaváhania, jej právnička predsa povedala, že ona má právo byť v pôrodnici bez rúška za akúkoľvek cenu? Veď čo tam po iných – keby tá mamička nemala nejakú chronickú chorobu, cukrovku, obezitu, astmu, tak by prežila – to je jej smola, že ju mala, nie?  Čo už, no tak umrela, jej dieťatko bude sirota, ach, chúďatko dieťatko, ako ho ona ľutuje…

Pod vplyvom tejto predstavy veru nemám žiadny súcit s rodičkou, ktorá takto bezohľadne koná voči iným.

 

Kam šla potom rodička? 

Skutočne by ma zaujímalo, či potom pani rodička odpochodovala na nadštandardnú izbu, ktorú si zaplatí, a bude tam sama, alebo sa dala natrepať na izbu ku nejakej inej rodičke, a ako tá by k tomu prišla, aby ju a jej dieťa ktosi ohrozil zdravotne kvôli vlastnému sebectvu a pohodliu?!

Uvažujem tiež, že kde tá pani pracuje, aby som tam v živote nevkročila – ak sa správa takto nezodpovedne a bezohľadne voči iným aj bežne, je strata času s ňou riešiť čokoľvek.

 

Ale i keby vystavila riziku nákazy „iba“ personál, je to na stíhanie.

A týka sa to nás všetkých – lebo ak personál ochorie, či odpochoduje do karantény, tak kto bude pri pôrode ostatných rodičiek, ktoré prídu po nej? To je filozofia dotyčnej pani rodičky – „ja si robím čo chcem, a čert ber ostatných“?

Dochádza vôbec niekomu z tých tárajov na fb, ktorí ju v tom hlúpom nápade podporujú a odobrujú jej ho, že môžeme skončiť v situácii neposkytovania zdravotnej starostlivosti, lebo ju nebude mať kto poskytovať? Že nám ochorie či dostane sa do karantény priveľa zdravotníkov? A že ak potom príde rodiť trebárs vaše dieťa, bude mať smolu a môže na to doplatiť i životom svojim či vytúženého dieťaťa, lebo personál bude chýbať?

A otvorene – vonkoncom sa mi nepáči byť v solidárnom systéme s indivíduami, ktoré neberú ohľad na iných. Vlastne toto nie je solidárny systém, lebo funkčný solidárny systém je o vyspelosti ľudí v ňom, o vzájomnej ohľaduplnosti a čestnosti konania, toto čo tu máme je podivná forma nútenej charity.

 

Nákaza sa šíri tým, že niekto nakazený nedodržuje bezpečnostné opatrenia.

Tak sa šíri každá nákaza – nielen korona, ale i chrípka, infekčná žltačka a podobne. I pri chrípke by mali ľudia nosiť rúško, ak sú chorí – a nie nie kašľať a sopliť na celý autobus či obchod. V kultivovanom svete sa tak bežne deje, že ľudia pri chorobe nosia rúška i pri chrípke, ktorou niektorí toľko operujú teraz vo vzťahu ku smrtnosti.

Istou ochranou sú aj opatrenia, ktoré dodržujú ostatní, ľudia, potenciálne nakaziteľní. Ale to neznamená, že by sme mali nechať nakazených sa premávať bez obmedzení s filozofiou v štýle „nech sa chránia pred nákazou odo mňa tí ostatní“.

Keby rodička mala infekčnú žltačku, nikto so zdravým rozumom by neprotestoval proti ochranným opatreniam na pôrodnej sále. Ibaže koronu niektorí podceňujú, lebo nevidia žiadne príznaky a pripadajú si úplne zdraví. Prezradím vám otvorene – mám pochybnosti, či je to naozaj tak – lebo ten vírus pokladám za umelý, mnohostranne pôsobiaci a skutočne uvažujem, aké ďalšie, zatiaľ nezistené a až časom odhaliteľné, následky môže mať. Ale i keby žiadne nemal – je skupina ľudí, ktorí v dôsledku vírusu zomierajú, kruto a bolestne. Ohľaduplné konanie voči nim je preto namieste.

Najviac sa mi páči, ak človek nepracujúci mudruje o tom, že veď nech sedia doma tí ohrození (ktorí na rozdiel od neho pracujú a skladajú sa mu na živobytie), on rúško mať nemusí – veď ak by s ním pracujúci nesolidarizovali, tak určite mu peniaze na sociálne dávky či dôchodok natlačí Matovič so Sulíkom v pivnici Úradu vlády.

 

Nestotožňujem sa s celoplošným testovaním.

Testovanie spôsobí škody aj priame aj nepriame. A som za jeho zastavenie. Pokladám to za zbytočne vyhodené peniaze, mali by okolnosti nákupu testov bezodkladne preveriť orgány činné v trestnom konaní. A aj konanie niektorých firiem, ktoré sa zamestnancom vyhrážali prepustením, ak sa neotestujú a aj obchodných reťazcov, ktoré vyvesili oznam, že zákaz vstupu bude bez testu.

Je nutné hovoriť o škodách, ktoré tento nápad Matoviča spôsobí. Lebo falošne označí kopu ľudí ako pozitívnych a utrpia stratu príjmu kvôli zbytočnej karanténe. Na druhej strane nechá behať kopu pozitívnych s falošne negatívnym testom. Je úbohé, že Matovič nemal odvahu riešiť takéto škody – nezachoval sa čestne, a nechcel preto aby bol ďalej premiérom – a zasa na všetko majú doplatiť iba tí zodpovední.

Vzniká škoda veľkého rozsahu v dôsledku celého postupu Matoviča okolo korony. Pravdou je, že nám jeho šírenie tu zavinil nielen Matovič svojim nezodpovedným konaním – upustením od potrebných bezpečnostných opatrení, ktoré znamenali pre niekoľko sto ľudí nepohodlie – karanténu a test pri návrate cez hranice, či obmedzenie počtu hostí na svadbe.

Zavinili ho s ním i tí, ktorí nákazu roznášajú. Lebo pri ich zodpovednom prístupe, dodržiavaní karantény, ohľade voči iným, by sa u nás nákaza nešírila. Keď sa vrátili zo zahraničia či veľkej svadby, mali zodpovedne zostať 10 dní v karanténe. Správali sa bezohľadne a nečestne voči ostatným, ak takto nekonali a šírili nákazu.

Som proti celoplošnému testovaniu, no ak by som šla do nemocnice, akceptovala by som test pri príjme. Lebo chápem, že pozitívny pacient môže naozaj ohroziť iných na živote.

 

Tento prípad je podľa mňa mementom, kde končia práva jednotlivca

– ako niečia bezohľadnosť môže ohroziť ostatných. Lebo ak by bola pani rodička nakazená, má nemocnica i ostatné rodičky problém.

Máme problém i v tom, že sa plnia nemocnice ľuďmi s respiračnými problémami. Nastane čas nedostatku prístrojov – modlite sa, aby práve váš blízky nebol ten, komu prístroj nedajú, lebo už niet. Tuším 25% nákazou či karanténou odstaveného zdravotníckeho personálu je kritický limit pre stratu schopnosti nášho zdravotníctva pokryť potrebnú zdravotnú starostlivosť – volajte potom, prosím, tej právničke, bezrúškači, určite vám to pomôže.

 

A hej – keď sa podaktorí tak oháňate nízkym percentom smrtnosti pri korone, nezabudnite pochopiť, že neumierajú percentá, ale ľudia…

 

 

Elena  28.10.2020

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

HIMARS

Smrtiaci úder Ukrajiny na ruský výcvikový priestor. Najmenej 60 mŕtvych vojakov

21.02.2024 09:55

Ruskú základňu pri dedine Trudivske ukrajinska armáda podľa zdrojov ostreľovala z raketometov HIMARS.

Abraham Lincoln

Bidenov prapradedko dostal milosť od Lincolna, ukazujú odhalené archívne dokumenty

21.02.2024 09:55

Príbeh predka súčasného amerického prezidenta bol ukrytý medzi záznamami o stovkách podobných súdov v národnom archíve.

univerzitna nemocnica, Antolská, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda

Na klinike v Petržalke podali výpovede viacerí zdravotníci. Nemocnica hovorí o organizovanom konaní

21.02.2024 09:18

Nemocnica deklarovala, že sa snaží získať nových zamestnancov, aby bola zdravotná starostlivosť na klinike zachovaná v plnom rozsahu aj po 1. apríli.

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841843x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie