Založ si blog

Téééda 8. – Ako vyriešime otázku 13. dôchodkov na Slovensku spravodlivo. . .

V článku v linku

https://www1.pluska.sk/diskusia/rady-a-tipy/analytici-navrhli-zmeny-13-dochodkoch-vyplacat-nemal-tymto-seniorom-ste-medzi-nimi

sa uvádza, že výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny.

Určite by sme mohli a mali verejne poanalyzovať, aké výdavky má náš štát – a iste by sme našli oblasti, v ktorých je potrebné urobiť rázne a bezodkladné škrty – napríklad v plánovanom budovaní Ukrajiny a posielaní pomoci na ňu, lebo má dostatok vlastných občanov, ktorí sa tam môžu vrátiť, poctivou prácou ju rozvíjať a budovať vlastnými silami. Zjavne nemáme dostatok zdrojov, aby sme im takto pomáhali.

Nepochybne by sme mohli a mali zoškrtať akúkoľvek pomoc nezamestnaným – však máme desaťtisíce voľných pracovných miest a pomaly aj státisíce zahraničných robotníkov, dovážame pracovníkov až z Filipín.

Aký máme dôvod dotovať nezamestnaných, ktorí na seba a svoje rodiny môžu poctivo zarábať?!!!

 

Analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) ale namiesto toho vyanalyzovali, že  poskytovanie 13. dôchodku treba okresať a navrhujú, aby sa zrušil 13. dôchodok pre ľudí, ktorí majú dôchodok nad tisíc eur mesačne. Že by mal zostať iba pre tých, ktorí majú najnižšie dôchodky, odvádzané z minimálnej mzdy. 

Takže zasa raz by v tomto štáte boli zvýhodnení tí, ktorí iba posedávajú a ruku natŕčajú, namiesto aby sa snažili vlastnými silami zlepšiť svoj život. A špekulanti – veď si povedzme otvorene, kto u nás pracoval za minimálnu mzdu? Špekulanti, ktorí dostávali väčšinu pláce načierno. 

 

Pripomínam, že výška dôchodku sa odvíja od toho, čo človek vložil do dôchodkového systému. Nie celkom, pravdaže, ľudia ktorí zarábali viac, nemajú rátanú plnú sumu vloženého.

Rovnako štát neberie do úvahy vzdelaným ľuďom roky strávené prípravou na povolanie – a spomeňte si, kým vzdelaní ste chodili z domu v nedeľu a vracali sa v piatok zo škôl,  a museli ste vynakladať námahu, aby ste vyštudovali, tak nevzdelávajúci sa posedávali a sladko oddychovali. Mohli by sme zrátať, výdavky, ktoré študujúci musí vynaložiť na štúdium, vrátane cesty, internátu, zakupovania skrípt a podobne.

Mohli by sme hovoriť aj o tom, ako je podhodnotená cena kvalifikovanej práce u nás – za ktorú vzdelaní ľudia desaťročia poctivo odvádzali svoju prácu a štátu odvody a dane. Ja som vstávala o štvrť na päť desiatky rokov, vracala som sa domov podvečer alebo večer – opakovane som poukazovala, ako sa unavená plížim k busu popri sladko sa na lavičkách povaľujúcich nezamestnaných. Nuž tak.

Ja osobne si vôbec nemyslím, že tisíceurový dôchodok je u nás suma, pri ktorej by bol dôchodca bohatý – najmä ak živí ešte študujúce dieťa.

 

No ako to vyriešiť spravodlivo?

Však zrátajme a poanalyzujme, kto celoživotne koľko štátu dal a koľko od neho dostal – lebo skutočne nevidím dôvod, aby jedni iba dávali a dávali, a druhí len brali a brali. 

Ak chcú analytici INESS dávať iba „chudobným“ dôchodcom, t. j. tým, ktorí sa ku dôchodku často len prešpekulovali a štátu odviedli minimum, tak potom nie je dôvod, aby „bohatí“ dôchodcovia v takom systéme, kde sú na všetky strany znevýhodňovaní, zotrvávali.

Nech im štát nimi navkladané odvody v plnej výške vyplatí (samozrejme aj s úročením  vkladaného v čase – a rovnako nevidím ani dôvod na odpočet medzigeneračne dávaného percenta, však ak štát nechce byť solidárny s nami, prečo by sme mali byť solidárni my s ním), a nech si svoj dôchodok strčí do zadku. 

A ak si koalícia myslí, že sa stačilo dostať k moci  a na predvolebné sľuby môžu kašľať, tak veru nie – udržať si moc je oveľa dôležitejšie a náročnejšie. Neznášam klamárov a podvodníkov – a nevidím dôvod, aby štát šetril práve na tých, ktorí sa voči nemu správali čestne a zodpovedne.

 

 

Elena

 

 

P. S.: Keďže sa snažím vidieť expertnosť expertov reálne, oslovila som aj INESS o iinformáciu, ohľadne priemernej mzdy analytikov v ich inštitúcii za minulý rok. Aby sme vedeli, či títo ľudia dostatočne chápu, čo analyzujú, alebo len mechanicky narábajú s číslami.

Uvidíme podľa toho ich príjmu, ale ešte je tu ďalšia možnosť – ako píše článok v linku  – podľa vedcov sú na Zemi mimozemšťania

https://www.cas.sk/clanok/2939671/chodia-mimozemstania-medzi-nami-najnovsie-tvrdenie-vedcov-vas-vystrasi/

Obávam sa, že u nás v INESS zakotvili – mohol by azda niekto okrem mimozemšťanov u nás dôchodcu s príjmom tisíc eur mesačne pokladať za bohatého? 

 

 

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

Kamala Harrisová / Joe Biden /

Pre republikánov je favoritka, Bielemu domu už na chvíľu šéfovala. Prehľad výrokov Harrisovej

22.07.2024 16:37

Harrisová má momentálne najväčšiu šancu, aby sa stala prezidentskou kandidátkou Demokratov pre novembrové voľby.

znásilnenie, žena, násilie, strach, agresia

Češky boli v Nemecku na študentskej výmene znásilnené, prokuratúra obvinila troch mužov

22.07.2024 16:33

V Nemecku obvinili troch mužov zo znásilnenia dvoch Češiek na študentskej výmene.

Alsa Kurmaševová

Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basy

22.07.2024 16:19, aktualizované: 16:25

Výkonný riaditeľ RFE/RL Stephen Capus označil proces proti Kurmaševovej za výsmech spravodlivosti a vyzval na jej prepustenie.

polícia BA

Otrasný prípad: Muž zbil vlastnú matku, zlomil jej ruku a chcel ju utopiť v žumpe

22.07.2024 16:05

Polícia začala trestné stíhanie pre nebezpečne vyhrážanie sa a ublíženie na zdraví.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9288151x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív