Založ si blog

KK 1. – Krása krajiny. ..

Áno, KK znamená ďalšiu jedenástku a znamená aj Krása krajiny. Bude ranná, pohodová,  osviežujúca, ako citrónová limonáda  – tú milujem, ale moju vlastnú verziu, nie takú reštauračnú. Preto budem písať o krajine, ktorú milujem. O jej zázračne. A jasné, môžem ju v pohode stíhať, keď budem chcieť – veď od stredy budem mať dlhú, dlhú, veľmi dlhú dovolenku.

Takže toľko k tejto jedenástke…

 

Krajina rána…

Niet nič krajšie ako sa túlať skoro ráno krajinou. Dívajte sa dobre, svitá.  Slnko vychádza a svet rozžiari. Odráža sa v kvapkách rosy na tráve, milióny malých sĺnk, ktoré nesú dúhu. Les sa postupne prebúdza k novému dňu z ticha noci. Tisíce farieb, zvukov, vôní…

Trblietanie – to je to správne slovo, áno, áno, všetko sa ráno roztrbliece. Dokážete si vybaviť také trblietavé ráno pred vnútorným zrakom? Ja teda áno, som vizuálny typ, takže si pamätám vizuálne podnety jasne.

U nás v horách je ráno naozaj celé roztrblietané.

 

Dnešné ráno…

No schválne, skúste hádať, čo som robila dnes ráno? Jasné, vybehla som do lesa, a pridala sa aj moja najstaršia dcéra Kika. Už pred šiestou sme vbehli do jeho náručia (to zasa nebolo až také ťažké, les máme všade okolo, dokonca aj priamo pod bytovkou). Ale my sme sa ako v rozprávke najskôr museli nejakú chvíľu brodiť vysokou trávou, potom sa hodne dlho plížiť s rukami nad hlavou vysokou žihľavou, striasli sme potom zo seba lepkavý lipkavec (nie, ten naozaj nemám rada), až sme nakoniec vkĺzli do lesa na tom správnom mieste. O chvíľu sme už zbierali kuriatka.

Milujem hubárčenie, naozaj rada chodím do lesa aj na huby. Dnes nás les obdaroval krásnymi kuriatkami. Skupinky kuriatok zvedavo natŕčali zlatožlté hlávky kade-tade, skrývali sa v suchom raždí, vykúkali spod koreňov stromov. Nádherne voňali, tak jedinečne kuriatkovo. Taška sa plnila.

Ja by som sa prechádzala v lese i teraz, ale Kika mala nejaké povinnosti na ôsmu, a tak sme sa už o trištvrte na sedem vrátili domov.  A hej, o ôsmej už bola časť kuriatok očistená a uvarená v mrazáku, zo zvyšku je teraz smotanový kuriatkový paprikáš, pretože vo štvrtok ich bolo na paprikáš primálo. No jasné, to červené navrchu je nasekaná čerstvá čilli paprička, tie ja naozaj často používam. Jediná slabina čilli papričiek pre mňa je v tom, že i keď si dôkladne umyjem ruky po ich krájaní, tak to akosi ešte pretrvá – a keď plačem ako pred chvíľou, pretriem si oči – a ajaj, spomeniem si rýchlo znovu na čilli papričky… Pravdaže – ja som empatik – a tak mi slzy tečú často pri dojímavých knihách či filmoch. Teda, ja trávim oveľa viac času čítaním kníh ako pozeraním filmov – keď už, tak si občas pozriem dokumentárny americký seriál o skladoch, alebo o nakupovaní domov v zahraničí – ale teraz pri robení ovocného šalátu z jabĺk, kivi a ananásu pozerám dokumentárny seriál o Pátračovi (The Locator). Nepoznáte? Nachádza na žiadosť ľudí ich stratených príbuzných – a práve teraz hľadal mamu jednej pani, ktorá má rakovinu. Mama ju vraj ako malú opustila a ona nevedela, že prečo. Pátrač zistil, že jej mama v tej dobe mala rakovinu, ktorú tajila a preto odišla, nakoniec už pred rokmi aj na rakovinu zomrela. Pátrač ale našiel brata tej panej, ktorý svoju sestru tiež hľadal dlhý čas a stal sa jej oporou v situácii smrteľnej choroby.  Prekrásny príbeh, mňa nalákate na takéto dojímavé story. Ešte že dnes tie moje slzy môžem zvaliť i na čilli papričky…

 

Záverom…

Hm, vďaka včerajšiemu lejaku dnes máme krásne kuriatka. Aj dážď je skrátka úžasný.

 

19665154_1059472407522614_3481150128962608272_n

Tak už to v živote chodí…

 

 

Elena     Predná Hora, 2.7.2017

 

P. S.: Naše dnešné kuriatkovo v miske, aj v paprikáši…

A ozaj – aj môj dnešný srdiečkový kameň, skoro každý deň nejaký nájdem…

 

19553926_1059472357522619_7639611908940488164_n

 

 

 

Krajina víl 9. – Jesenie sa. . .

20.09.2017

Ranným šerom sa nieslo temné ručanie jeleňov. Jeden sa ozýval zo vzdialených lesov na Hutou, druhý mu odpovedal mohutne na neďalekom svahu. Ich hlasy zneli ako orchester v pokojnom tichu. Jesenie viac »

Niekedy 4. – Chucpe

19.09.2017

Predstavte si mladého muža, ktorý zabil svojich vlastných rodičov. Oboch. Kruto, brutálne, bezdôvodne, bez akýchkoľvek morálnych zábran. A potom na súdnom pojednávaní, ktoré jeho vražedný viac »

Riešenia 5. – Otvorený list pre poslanecké kluby politických strán v rámci NR SR

19.09.2017

Každý z nás v živote zažíva stratu – zomiera nám milovaný rodič, partner, či iný blízky človek. No smrť dieťaťa je najťažšou zo strát, malo pred sebou celý život. Môj jediný viac »

EÚ, Lýbia, migranti, more

Súd rozhodol, že migrantov, ktorým zamietli azyl, môžu vrátiť do Turecka

22.09.2017 20:28

Rozhodnutie gréckeho Najvyššieho súdu sa týka dvoch Sýrčanov, ktorí nesúhlasili s deportáciou do Turecka po tom, ako im žiadosť o azyl v Grécku zamietli.

snem, Smer

Rozruch medzi straníkmi Smeru v Nitrianskom okrese

22.09.2017 18:38

V regionálnych štruktúrach Smeru je rušno. Z miestnej organizácie v Rišňovciach v okrese Nitra chce odísť 22 straníkov. Krajskí a okresní funkcionári s nimi ešte plánujú rokovať.

žatva, kombajn, pšenica, obilie

Žatva sa skončila, úroda je nižšia aj o štvrtinu

22.09.2017 17:47

Priemerná úroda pšenice dosiahla 4,91 tony, čo je medziročný pokles o 24 %, úroda jačmeňa ražného 4,31 tony, pokles je 23 %.

župné voľby, volebná miestnosť, volebná urna

Súčasné vedenie prešovského VÚC podľa Gašpera zastrašuje zamestnancov i podnikateľov

22.09.2017 17:29

Gašper sa chce stretnúť aj s ďalšími nezávislými kandidátmi a kandidátmi neparlamentných strán.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 615
Celková čítanosť: 1111021x
Priemerná čítanosť článkov: 1807x