Založ si blog

Tou cestou, ktorou si šiel 4. – Ako postupovať, ak lekár zaviní smrť vášho blízkeho. ..

 

Nie je ľahké sa v tomto štáte dovolať spravodlivosti.

Ak zomrie váš blízky – rodič, partner, či nebodaj dieťa v dôsledku chyby lekára, máte pocit, že sa vám zrútil svet. Nie každý dokáže v tej chvíli byť natoľko silný, aby za spravodlivé riešenie veci bojoval. Niektorí ľudia smútok uzavrú, trápia sa pocitmi viny, že nedokážu bojovať, majú strach z finančných nárokov. Každý má právo na svoju cestu a svoju voľbu.

Iní sa snažia bojovať, no sú neznalí postupov – „narážajú na hradby“ neochoty, či priamo zavádzania. Sú bezradní. Pre nich píšem tento dnešný blog. Žiaľ, na základe vlastnej bolestnej skúsenosti, smrti jediného syna v dôsledku chyby lekárky. Preto sa snažím povedať vám, ktorí prichádzate po mne, čo vám pomôže, čomu sa vyhnúť, a s čím musíte rátať.

 

Na začiatok moju osobnú skúsenosť – aj ja som ju pochopila až po čase – musíte zabudnúť, že ste slušný a láskavý človek. Stretnete sa s nečestnosťou, bezohľadnosťou, klamstvami, pokrivovaním zákona. Pochopíte, že v tomto štáte má páchateľ podstatne viac práv ako jeho obeť. Ak zostanete slušní, láskaví a ohľaduplní, tak sa spravodlivosti nedočkáte.

Majte odvahu podávať sťažnosti a naučte sa podávať ich správne.

 

A teraz správny postup – ak máte podozrenie, že vám blízky človek zomrel chybou lekára…

  1. Ihneď v tej situácii si žiadajte kópiu zdravotnej dokumentácie. Napíšte si žiadosť o BEZODKLADNÉ VYDANIE KÓPIE zdravotnej dokumentácie.

Odneste ho na sekretariát riaditeľa s tým, že bezodkladne znamená hneď. Sadnite si tam – a nedajte sa dostať preč tým, že vám nemôžu prefotiť dokumentáciu dnes, lebo … (môžu vymyslieť čokoľvek – ibaže ak tam nie je primár, niekto ho určite zastupuje. Správna otázka je KTO HO ZASTUPUJE? Vedúci pracovník je kompetentný určiť niekoho, kto dokumentáciu prefotí, alebo ju môže prefotiť sám.

Ak sa nedohodnete, neodchádzajte rozhodne preč s prísľubom, že zajtra o tri dni, o týždeň… Chcete dokumentáciu bezodkladne, to znamená DNES. V prípade ich odmietnutia ju vydať BEZODKLADNE telefonicky kontaktujte SO SŤAŽNOSŤOU odbor zdravotníctva VÚC. Prípadne Ministerstvo zdravotníctva SR, že vám zdravotnícke zariadenie odmieta prefotiť bezodkladne dokumentáciu. Alebo privolajte televíziu. JE TO VAŠE PRÁVO, dostať kópiu zdravotnej dokumentácie.

Moja rada: Kópiu zdravotnej dokumentácie získajte ihneď za každú cenu.

Ak dokumentáciu nezoberiete hneď, nemáte šancu dokázať, čo tam kto dopísal, či podokladal. Žiaľ, skúsenosti ukazujú, že takéto spôsoby nie sú podaktorým lekárom cudzie. Uvádzam prípad Melisskinej mamy, ktorá náhodne zistila, že lekár v rámci vyšetrovania veci po smrti jej dcérky odovzdal sfalšované doklady, dopísal nikdy neuskutočnené vyšetrenia, atď. Našťastie mala v rukách originály (podrobnosti nájdete na našom spoločnom facebooku Obete zdravotníkov. Ľudia ktorí nemlčia).

 

  1. Rovno z nemocnice choďte na políciu a podajte TRESTNÉ OZNÁMENIE NA NEZNÁMEHO PÁCHATEĽA

Na Slovensku ešte stále platí, že ak idete na políciu, musíte presne vedieť, čo chcete, lebo tam vám neporadia. Viacerí uvádzajú skúsenosť, že ich policajti doslova oklamali. Poskytli im nepravdivú informáciu, že vraj najskôr musia podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (UDZS SR). NIE JE TO PRAVDA. 

Ak vám policajti odmietnu prijať trestné oznámenie, požiadajte o doklad, že ste ho podať chceli a odmietli to, aj s dôvodom odmietnutia. Ak doklad odmietnu vydať, zavolajte na prokuratúru – aj prokuratúra má stálu službu, t. j. volajte kedykoľvek. Sťažujte sa na policajta, ktorý odmietol prijať trestné oznámenie (policajt vám nemusí povedať svoje meno, ale služobné číslo áno).

Ak sa nedovoláte prokurátora, na druhý deň ráno podajte písomnú sťažnosť na policajta riaditeľovi polície v okrese, aj okresnej prokuratúre, s kópiou na vedomie ministrovi vnútra a aj krajskej prokuratúre. A podajte zároveň to trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Je dobré mať už na začiatku právnika – nie z toho regiónu – lebo mnoho vecí laik prehliadne v postupe policajta, vyšetrovateľa, atď. Dobrý právnik ich zistí, upozorní vás na ne. Záleží tiež na každom slove, ktoré uvediete do zápisnice pri podávaní trestného oznámenia. Rozhodne v ňom nemenujte žiadneho páchateľa – na to je tam polícia, aby ho zistila. Vy podávate trestné oznámenie zásadne na neznámeho páchateľa.

Nie každý má na právnika, nie je to jednoduché. Existujú aj organizácie, ktoré vám môžu údajne pomôcť – Centrum právnej pomoci, či Asociácia na ochranu práv pacientov – neviem, mne nijako nepomohli. V tomto štáte jednoducho platí, že prístup ku spravodlivosti je podmienený peniazmi.

Postup vyšetrovania je často zdĺhavý, hlavne preto, že vyšetrovatelia predlžujú znalcom opakovane lehoty. Zároveň vyšetrovatelia sú schopní vás svojimi postupmi ďalej traumatizovať. V našom prípade vyšetrovateľ OO PZ v Revúcej uzatváral spis napriek nášmu nesúhlasu – žiadali sme veci dovyšetrovať o konkrétne otázky – navyše v čase PN manžela, a to dňa 23. decembra o 15,30.

 

  1. Podajte podnet ÚDZS SR.

Podať ho musíte na tlačive, ktoré nájdete na internete na ich stránke. Pripravte sa na čakanie. Vypracovanie posudku im trvá dlhé mesiace,

Ak chcete veci rozhýbať – kontaktujte ich opakovane, začnite najneskôr po troch mesiacoch, pravidelne. Ak veci viaznu u znalcov, kontakt na každého znalca nájdete na internete – je tam mail, aj telefónne číslo, tak sa môžete slušne informovať, čo je dôvodom zdĺhavosti postupu – vysvetlite mu, že vy ako pozostalý trpíte deň za dňom.

 

Pokračovanie nabudúce…

 

Elena   Predná Hora, 10.4.2018

 

 

 

 P. S.: 

Viem, v tejto vzťahovej jedenástky by mal nasledovať článok o intuícii. Možno niekedy aj bude, ale teraz dám dokopy postup pre všetkých, ktorí sú obeťami lekárskeho pochybenia.

2917
3966
Posledný 11. 04. 2018, 00:51:21

Čas srdca 3. – Zlatá hora špiny. . .

19.09.2018

Dnes som uvažovala o tom, čo všetko dokážu spraviť s ľuďmi peniaze, teda len s podaktorými, našťastie. Ale i tak mi je z toho smutno – ja už som raz taký naivný idealista. A prečo som viac »

Čas srdca 2. – Pandorina skrinka tohto štátu. . .

18.09.2018

Ja tú skrinku dnes otvorím. Ešte k tomu vám porozprávam aj o pani Anke a Deniskovi, a o zázraku ktorý sa im stal. Ale nemyslite si, že tu teraz budeme vzývať všetkých svätých, skôr ich viac »

Čas srdca 1. – V búrke. ..

17.09.2018

Moc súcitím so všetkými, ktorí sú katastrofám vystavení. Ničivým búrkam s divokým vetrom a dažďovým prívalom - je to hrozné - dnes v správach tá dedina zavalená bahnom. A bude to čoraz viac »

Mike Pompeo

Pompeo: USA chcú dokončiť denuklearizáciu KĽDR do januára 2021

19.09.2018 23:05

Denuklearizácia musí byť podľa amerického ministra zahraničia dokončená do do ukončenia mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

búrka, strom, počasie, železnica,

Búrka Ali usmrtila dvoch ľudí - ženu v Írsku a mladíka v Severnom Írsku

19.09.2018 22:56

Britské ostrovy zasiahla búrka Ali už začiatkom týždňa a podľa predpovedí meteorológov majú vietor a dážď pretrvávať.

hurikán, florence, usa, záplavy

Trump v Severnej Karolíne prisľúbil pomoc po hurikáne Florence

19.09.2018 21:41

Počet obetí v dôsledku hurikánu na východnom pobreží Spojených štátov medzitým stúpol na minimálne 37.

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

19.09.2018 20:17

Rozhovor vychádzajúci z iniciatívy nemeckej strany sa týkal aj konfliktu na východe Ukrajiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 937
Celková čítanosť: 1762111x
Priemerná čítanosť článkov: 1881x