Založ si blog

Až do konca 2. – Ako Rusi vojnu chystali. . .

Poviem k tomu pár slov – nie, rozhodne nebudú teplé, nie som láskavá k tým, ktorí si to nezaslúžia. Komu patria tie moje nie teplé slová? Ach, hej, Rusi to nebudú…

A prezradím vám aj to, akú múdru vec doktor Harabín v utorok povedal.

 

Vojna je tragédia…

Vždy, skutočne zakaždým a všade na ňu doplatia obyčajní ľudia. Ako ja, ako vy, ako naše deti. Už dve svetové vojny prevalcovali túto Zem, a ich hrôzy a doteraz trvajúce následky ťažko všetky aj opísať.

A tu zasa raz ktosi nenažraný chystá vojnu.

 

Naši vojaci – hrdinovia NATO…

Už párkrát som písala o tom, že ak niekto robí pizzu, môžeme to vidieť už v situácii, kedy vykračuje do obchodu kúpiť korenie na pizzu. Toto ale nie je ten prípad – sme už v štádiu dopekania pizze v rúre. Dobre sa na ňu pozrite cez to okienko.

Pozornosti drvivej väčšiny Slovákov unikla začiatkom mesiaca strohá správička, že Ministerstvo obrany SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania na vyslanie slovenských vojakov do predsunutých pozícií NATO do Lotyšska, Litvy, Estónska, aj Poľska (!).

A predstavte si, už včera správy hlásali, že naši vojaci tam idú.  „Demonštrovať solidaritu“ – ja by som bola radšej, keby demonštrovali solidaritu so slovenskými dôchodcami – a v rámci toho namiesto šialeného a drahého vyzbrojovania robili radšej v poľnohospodárstve, aby sme mali lacné a zdravé slovenské potraviny.

Keby tak promptne tento štát zostavoval zákon o obetiach, ten smolili tri roky po lehote zo strany EÚ stanovenej (a navyše ho dali do podoby hodne úbohej, niektoré skupiny obetí diskriminujúcej). Ale vráťme sa k tým našim vojakom – skutočne chceme, aby naši vojaci šli do predsunutých línií NATO?

Uvedomujete si, čo to znamená?

 

Ako Rusi vojnu chystali…

Možno ani neviete, že ešte v roku 1990 bola podpísaná Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE). Ňou sa vtedajších 16 krajín NATO a 6 krajín Varšavskej zmluvy (medzi nimi i my) zaviazalo k dodržiavaniu rovnováhy nejadrových ozbrojených síl na európskom kontinente. Súčasťou zmluvy bo aj zákaz rozmiestňovať konvenčné zbrane pozdĺž hraníc vojenských blokov, aby sa predišlo nečakanému úderu. Boli stanovené aj ich prípustné počty v európskom priestore – nejdem vám mútiť hlavy počtom tankov, obrnených vozidiel, bojových lietadiel, úderných vrtuľníkov, či delostreleckej výzbroje. Rozpad Varšavskej zmluvy a vstup jej bývalých členov do NATO narušilo rovnováhu síl v Európe, 10-15x vyššia bola konvenčná výzbroj NATO oproti Rusku.

Rusi stanovili v roku 1992 kvóty na svoju konvenčnú výzbroj. Žiadali znížiť aj spomenutú prevahu NATO, čo NATO ignorovalo. Práve naopak, NATO pristúpilo ku rozmiestňovaniu protiraketovej obrany v Česku a v Poľsku. V roku 2007 Rusko pozastavilo svoje členstvo v CFE, lebo zmluva stratila zmysel, veď žiadna rovnováha síl nebola a po 8 rokoch snahy o znovuzreálnenie zmluvy od nej Rusi v roku 2015 nakoniec odstúpili.

Zato NATO hrdinsky vo svojom boji za mier „posilňuje predsunutú prítomnosť“ pri hraniciach Ruska.

 

Obrovská vojenská prevaha + presun bojovej techniky ku hraniciam Ruska…

Najnovšie padá aj Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, uzavretá ešte v roku 1987. Rusi potvrdzujú ochotu zmluvu dodržovať, aj ju dodržujú. Ibaže vyjadrenie americkej predstaviteľky z februára 2018 vo veci znie „tak jasne pizzovo“, že „ak Rusko nebude zmluvu dodržovať, tak žiadna zmluva nebude…“  (nevymyslela som, správu nájdete i s citovaným vyjadrením na http://www.teraz.sk/zahranicie/usa-rusko-musi-dodrziavat-zmluvu-o-likvi/308438-clanok.html).

Už som kedysi písala v mojom blogu o susedovi Janovi, ktorý aby ho zlý sused nenapadol, tak nakúpil delá, pušky i tank. A medzitým ten zlý sused sedel spokojne pri bazéne a opaľoval sa, darebák jeden – ako rafinovane ten útok na Jana chystal. A tváril sa úplne prekvapene, keď po ňom začal chudák Jano v sebaobrane strieľať z dela…

Čo k tomu dodať? Predsunuté pozície NATO pokladám za porušenie beztak krehkého mieru v Európe. A za naozaj zlú správu pre nás.

 

JUDr. Harabín povedal výstižnú vec…

No ako vždy – múdry chlap to je. A nebojí sa povedať pravdu. V utorok bol prednášať na VŠMB. Článok o tom priniesli Hlavné správy, určite ho nájdete na internete.

Vysvetlil podstatu útoku v Sýrii, pri ktorom nebol daný mandát Bezpečnostnej rady OSN, a rozhodne nešlo ani o obranný akt. Šlo preto jednoznačne o porušenie medzinárodného práva.

A tak sa pýtam otvorene – s kým to „demonštrujeme solidaritu“? Za toto by sme sa mali postaviť do ulíc, aby nám tu niekto neničil život vojnou.

 

Záverom…

Doktor Harabín povedal ešte jednu úžasnú vec – a tú si pozorne zapamätajme.

Platná slovenská legislatíva hovorí, že  podľa § 417 Trestného zákona o ohrození mieru

„kto v úmysle narušiť mier podnecuje k vojne, vojnu propaguje, alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na 1 až 10 rokov. Ak tak urobí v spojení s cudzou mocou, tak až na doživotie…

 

 

Elena  Predná Hora, 26.4.2018

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606432x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie