Založ si blog

Tou cestou, ktorou si šiel 8. – O láske. ..

 

 

Toľko sa o láske popísalo – a pritom ešte stále presne nevieme, čo to je. Dnes večer dám na lásku trochu netypický uhol pohľadu.

V Iskričkách 3. som túto tému sľúbila ešte na prvomájový večer –  nuž ale vtedy som kopala za Alfieho, aj za nás všetkých – a nie je azda najvyšším prejavom lásky odvaha „kopať za niekoho“? Minulý týždeň som tiež sľúbila dať viac o knihe Pozvání. Tak teraz plním dva sľuby. Vlastne tri sľuby, lebo je to zasa aj malý dielik k mojej rozpísanej knihe o vzťahových ilúziách. Nuž hej, sľuby vždy plním.

Povieme si, ako láska určite nevyzerá, aj ako vyzerá pravá láska.

 

Láska a závislosť…

„Budem ťa milovať, nech robíš čokoľvek“. Výpovedný výrok – nevypovedá však o láske, ale o hraničnej poruche osobnosti, ktorá nedokáže nikoho milovať a potrebuje partnera ubližujúceho, pretože celoživotne pestuje závislostné vzťahy v štýle „nenávidím ťa, neopúšťaj ma“.

Je nezmyselná predstava, že pravá láska znesie čokoľvek a cítime ju stále, nech sa partner správa akokoľvek, lebo to vraj znamená „milovať bezpodmienečne“. Ak nám niekto akýmkoľvek spôsobom ubližuje, ponižuje nás, či zraňuje, nie je to určite náš pravý partner – dokonca to nie je žiadny partner. Ak to nepochopíme a akýmkoľvek spôsobom ho nechávame vo svojom živote, nemáme dosť sebalásky a ani sebaúcty. A rozhodne to, čo cítime, nie je láska, ale závislostné správanie. Je jednoduchšie byť v závislostnom vzťahu, ako hľadať pravé partnerstvo – lebo pravé partnerstvo je postavené na ozajstnej blízkosti.

Bezpodmienečne milujeme svoje deti. A milovať partnersky bezpodmienečne možno iba pravého partnera. Neskôr to vysvetlím.

 

Pravá láska…

Pravé partnerstvo prichádza len na určitom stupni zrelosti oboch partnerov. Musia byť „ozajstní“, t. j. zrelí dvojako – osobnostne i vzťahovo.

Viete prečo?

Praví partneri sa stretávajú, pretože majú silné spoločné životné poslanie. Čosi zmysluplné, čo hlboko naplní ich život, umožní im žiť naplno – a prináša prospech „v řádu světa“, obohatí svet.

 

Prvý krok k pravej láske je „byť ľudsky silný“…

Silné poslanie môžeme realizovať len so silným partnerom. Preto pravými partnermi môžu byť len silní ľudia, ktorí už stretli sami seba, t. j. sú „ozajstní“ – poznajú hĺbku smútku i šťastie každodennosti, zázračno okamihov, vďačnosť životu i silu nádeje. Nemôžete budovať silné životné poslanie, a pritom ešte aj vliecť na chrbte slabého partnera. Prvý krok k pravej láske je preto práca na sebe.

 

Čo znamená „byť silný“?

Silný človek je pokorný – prijíma všetko prichádzajúce ako správnu verziu svojho života, s hlbokou dôverou voči Zámeru sveta. Chápe, že Boh chce pre neho len to najlepšie.

Silný človek je vďačný – cení si každodennosť a je vďačný Životu, Zemi, maličkostiam vo svojom živote. Nepotrebuje zháňať divoké dobrodružstvá v živote, aby mal pocit, že žije – pretože život je pre neho dobrodružstvom.

Silný človek je intuitívny –  načúva svojej intuícii, pretože vie, že jej tichý hlások je silnejší ako hlas hromu. Vníma a využíva koincidencie ako vlny, nesúce ho na ceste dopredu.

Silný človek je životne múdry – rozlíši „mačacie zlato“ a pravé hodnoty, neuteká za pozlátkou, neohraničuje svoj život predsudkami. Vie, že život je ako rozprávka – nie zlatá, ani strieborná sú tie pravé cesty k šťastiu.

Silný človek je schopný prejaviť svoju slabosť – citlivosť a zraniteľnosť. Nejde však o egoistické poplakávanie nad sebou, ale o citlivosť voči iným, ich bolesti, preto silný človek iným neubližuje.

Silný človek je silný – rozhoduje sa zodpovedne a stojí pevne. Dokáže stáť na strane pravdy, v prvej línii a necúvnuť.

Stať sa ozajstným nie je vyhliadková plavba loďou – život človeka tvrdo preverí, priženie búrku, poobíja o skaly na morskom brehu. No až keď sa staneme „ozajstným“, dokážeme nadviazať pravý vzťah.

 

Druhý krok k pravej láske je „byť partnersky silný“…

Stať sa ozajstným nie je jednoduché. Odmenou za tú cestu je možnosť napĺňať pravé poslanie. Praví partneri dokážu budovať spolu niečo väčšie, ako by dokázali vytvoriť sami, každý za seba. Je to budovanie niečoho úžasného, hodnotného, čo nás ako jednotlivcov presahuje.

A to nejde uskutočniť s človekom, ktorému nemôžeme úplne dôverovať. Ísť do vzťahu, v ktorom necítime dôveryhodnosť správania partnera od začiatku a neustále, je vždy strata času a ilúzií. Preto Zámer sveta umožní, aby sa praví partneri stretli, až keď sú obaja „ozajstní“, t. j. dosahujú zrelosť v oboch oblastiach, ľudsky aj partnersky.

 

Čo znamená „byť partnersky silný“?

Partnersky silný človek je čestný – nehrá žiadne hry. Príde a hneď na začiatku otvorene povie „zaujímaš ma, záleží mi na Tebe“.

Partnersky silný človek je úprimný – nebude pred nami nič skrývať, od začiatku. Neúprimnosť je budovanie domu bez základov.

Partnersky silný človek je verný – nerozhliada sa po ďalších možných partnerkách, uvedomuje si našu jedinečnosť.

Partnersky silný človek je schopný otvoriť sa blízkosti – je dôverujúci, pretože intuitívne cíti výnimočnosť puta a vie, že si vzájomne neublížime.

Partnersky silný človek je stály – je schopný trvale „dívať sa s láskou na nás“, rozhoduje sa zodpovedne.

Partnersky silný človek je spoľahlivý – je oporou v zlých časoch, kope za nás, a stojí pevne pri nás.

Stať sa partnersky silným nie je jednoduché. Až keď sa staneme „partnersky ozajstnými“, dokážeme nadviazať pravý vzťah. A preto je pravá láska, aj hlboké pravé poslanie v bežnom svete skôr čímsi výnimočným.

 

Pravé partnerstvo…

Milovať partnersky bezpodmienečne možno iba pravého partnera – napísala som vyššie.

Ako rozpoznať „pravosť“ partnera? Rozpoznať vám ho pomôže len intuícia – to je ten tichý hlások, ktorý prehlušuje naše Ego s jeho predsudkami, očakávaniami, či bariérami. (Ja viem, ja viem – sľúbila som o intuícii niečo viac napísať, ešte v Tou cestou, ktorou si šiel 2.,  niekedy vám o intuícii ešte určite napíšem, aj s návodom – ako svoju intuíciu naozaj môžeme počuť, lebo je to jedna z najcennejších vecí, ktoré v živote máme). Pravý partner je s nami zvláštne prepojený, od prvého okamihu. Vnímame vzájomne svoju jedinečnosť, ak sme dostatočne intuitívni. „Vidí nás“, nech je v akejkoľvek životnej situácii.

Je to vzťah odlišný od všetkých ostatných vzťahov – nie je bojujúci, ale spolupracujúci, vzájomne podporujúci. O tom, že praví partneri tvoria polovice jednej bytosti, sa hovorieva niekedy preto, lebo sú zakotvení jeden v druhom tak hlboko, akoby boli spoločne zrastení. Vedia, že patria k sebe, majú ujasnenú dôležitosť vzájomnej úcty, vernosti, zodpovednosti, spoľahlivosti, konajú voči sebe nezištne, ohľaduplne, a na nič sa nehrajú. Ich vzťah je harmonický, už skrátka nepotrebujú riešiť prvoplánové vzťahové veci – tie si partneri prechádzajú v karmických vzťahoch. Pravá láska preto nezraňuje, nesklamáva, ale rozvíja – je pevným základom pre napĺňanie poslania. Plniť silné životné poslanie je životný záväzok a zároveň tá najhlbšia transcendentálna životná skúsenosť.

Praví partneri sa môžu spojiť až na určitom stupni zrelosti. Ak nie sú obaja dostatočne intuitívni, nedokážu sa včas pustiť karmických vzťahov. Poslanie napĺňajú ako zámok a kľúč, t. j. len ak sú spoločne, v tom spočíva výlučnosť poslania.

 

Záverom…

Praví partneri „vidia svoju cestu“ – t. j. poznajú poslanie. O tom, ako rozpoznať poslanie, aj o tej intuícii niekedy nabudúce.

 

Elena  Predná Hora, 11.5.2018

Svet plný zázrakov 10. – Toto je spravodlivosť na slovenský spôsob. ..

13.10.2018

TA3 priniesla včera večer správu o tom, ako sa štedro začínajú v slovenských nemocniciach rozdávať hygienické balíčky pre pacientov. So sprchovým gélom a šampónom na vlasy, toaletným viac »

Svet plný zázrakov 9. – Klopýtaní přes kameny. . .

11.10.2018

Červenozlaté zore v hmlovom opare sa jemne prelínali s temným obrysom hôr na horizonte. Postupne priezračneli do nebovomodrej oblohy úžasného jesenného dňa. Idylický okamih skorého rána viac »

Svet plný zázrakov 8. – Dvojplameň

10.10.2018

Aká je pravda o dvojplameňoch? Rozhodli sme sa pozrieť na túto tému konštelačne na predposlednom pražskom stretnutí. A ja, keďže plním sľub lektorovi Vojtovi o spísaní tejto konštelačky, viac »

NATO, cvičenie, NEPOUZIVAT

Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO

16.10.2018 12:34

Ide o najrozsiahlejšie cvičenie NATO od konca studenej vojny. Zúčastní sa na ňom 45-tisíc vojakov.

Ján Figeľ

KDH by malo mať svojho kandidáta na prezidenta, tvrdí Figeľ

16.10.2018 12:28

Podľa jeho slov je téma prezidentských volieb pre spoločnosť aj politické strany veľmi dôležitá.

zlato, tehly

Maďarská národná banka zdesaťnásobila zlaté rezervy

16.10.2018 12:21

Maďarská národná banka (MNB) zdesaťnásobila rezervy zlata Maďarska, čím sa dostali na historicky najvyššiu úroveň spred 70 rokov.

SR NRSR 28.schôdza zasadnutie BAX

Nicholsonová podala trestné oznámenie pre rigoróznu prácu Andreja Danka

16.10.2018 12:12

Na základe právnej analýzy sa podpredsedníčka parlamentu nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 1809861x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x