Založ si blog

Tou cestou, ktorou si šiel 8. – O láske. ..

 

 

Toľko sa o láske popísalo – a pritom ešte stále presne nevieme, čo to je. Dnes večer dám na lásku trochu netypický uhol pohľadu.

V Iskričkách 3. som túto tému sľúbila ešte na prvomájový večer –  nuž ale vtedy som kopala za Alfieho, aj za nás všetkých – a nie je azda najvyšším prejavom lásky odvaha „kopať za niekoho“? Minulý týždeň som tiež sľúbila dať viac o knihe Pozvání. Tak teraz plním dva sľuby. Vlastne tri sľuby, lebo je to zasa aj malý dielik k mojej rozpísanej knihe o vzťahových ilúziách. Nuž hej, sľuby vždy plním.

Povieme si, ako láska určite nevyzerá, aj ako vyzerá pravá láska.

 

Láska a závislosť…

„Budem ťa milovať, nech robíš čokoľvek“. Výpovedný výrok – nevypovedá však o láske, ale o hraničnej poruche osobnosti, ktorá nedokáže nikoho milovať a potrebuje partnera ubližujúceho, pretože celoživotne pestuje závislostné vzťahy v štýle „nenávidím ťa, neopúšťaj ma“.

Je nezmyselná predstava, že pravá láska znesie čokoľvek a cítime ju stále, nech sa partner správa akokoľvek, lebo to vraj znamená „milovať bezpodmienečne“. Ak nám niekto akýmkoľvek spôsobom ubližuje, ponižuje nás, či zraňuje, nie je to určite náš pravý partner – dokonca to nie je žiadny partner. Ak to nepochopíme a akýmkoľvek spôsobom ho nechávame vo svojom živote, nemáme dosť sebalásky a ani sebaúcty. A rozhodne to, čo cítime, nie je láska, ale závislostné správanie. Je jednoduchšie byť v závislostnom vzťahu, ako hľadať pravé partnerstvo – lebo pravé partnerstvo je postavené na ozajstnej blízkosti.

Bezpodmienečne milujeme svoje deti. A milovať partnersky bezpodmienečne možno iba pravého partnera. Neskôr to vysvetlím.

 

Pravá láska…

Pravé partnerstvo prichádza len na určitom stupni zrelosti oboch partnerov. Musia byť „ozajstní“, t. j. zrelí dvojako – osobnostne i vzťahovo.

Viete prečo?

Praví partneri sa stretávajú, pretože majú silné spoločné životné poslanie. Čosi zmysluplné, čo hlboko naplní ich život, umožní im žiť naplno – a prináša prospech „v řádu světa“, obohatí svet.

 

Prvý krok k pravej láske je „byť ľudsky silný“…

Silné poslanie môžeme realizovať len so silným partnerom. Preto pravými partnermi môžu byť len silní ľudia, ktorí už stretli sami seba, t. j. sú „ozajstní“ – poznajú hĺbku smútku i šťastie každodennosti, zázračno okamihov, vďačnosť životu i silu nádeje. Nemôžete budovať silné životné poslanie, a pritom ešte aj vliecť na chrbte slabého partnera. Prvý krok k pravej láske je preto práca na sebe.

 

Čo znamená „byť silný“?

Silný človek je pokorný – prijíma všetko prichádzajúce ako správnu verziu svojho života, s hlbokou dôverou voči Zámeru sveta. Chápe, že Boh chce pre neho len to najlepšie.

Silný človek je vďačný – cení si každodennosť a je vďačný Životu, Zemi, maličkostiam vo svojom živote. Nepotrebuje zháňať divoké dobrodružstvá v živote, aby mal pocit, že žije – pretože život je pre neho dobrodružstvom.

Silný človek je intuitívny –  načúva svojej intuícii, pretože vie, že jej tichý hlások je silnejší ako hlas hromu. Vníma a využíva koincidencie ako vlny, nesúce ho na ceste dopredu.

Silný človek je životne múdry – rozlíši „mačacie zlato“ a pravé hodnoty, neuteká za pozlátkou, neohraničuje svoj život predsudkami. Vie, že život je ako rozprávka – nie zlatá, ani strieborná sú tie pravé cesty k šťastiu.

Silný človek je schopný prejaviť svoju slabosť – citlivosť a zraniteľnosť. Nejde však o egoistické poplakávanie nad sebou, ale o citlivosť voči iným, ich bolesti, preto silný človek iným neubližuje.

Silný človek je silný – rozhoduje sa zodpovedne a stojí pevne. Dokáže stáť na strane pravdy, v prvej línii a necúvnuť.

Stať sa ozajstným nie je vyhliadková plavba loďou – život človeka tvrdo preverí, priženie búrku, poobíja o skaly na morskom brehu. No až keď sa staneme „ozajstným“, dokážeme nadviazať pravý vzťah.

 

Druhý krok k pravej láske je „byť partnersky silný“…

Stať sa ozajstným nie je jednoduché. Odmenou za tú cestu je možnosť napĺňať pravé poslanie. Praví partneri dokážu budovať spolu niečo väčšie, ako by dokázali vytvoriť sami, každý za seba. Je to budovanie niečoho úžasného, hodnotného, čo nás ako jednotlivcov presahuje.

A to nejde uskutočniť s človekom, ktorému nemôžeme úplne dôverovať. Ísť do vzťahu, v ktorom necítime dôveryhodnosť správania partnera od začiatku a neustále, je vždy strata času a ilúzií. Preto Zámer sveta umožní, aby sa praví partneri stretli, až keď sú obaja „ozajstní“, t. j. dosahujú zrelosť v oboch oblastiach, ľudsky aj partnersky.

 

Čo znamená „byť partnersky silný“?

Partnersky silný človek je čestný – nehrá žiadne hry. Príde a hneď na začiatku otvorene povie „zaujímaš ma, záleží mi na Tebe“.

Partnersky silný človek je úprimný – nebude pred nami nič skrývať, od začiatku. Neúprimnosť je budovanie domu bez základov.

Partnersky silný človek je verný – nerozhliada sa po ďalších možných partnerkách, uvedomuje si našu jedinečnosť.

Partnersky silný človek je schopný otvoriť sa blízkosti – je dôverujúci, pretože intuitívne cíti výnimočnosť puta a vie, že si vzájomne neublížime.

Partnersky silný človek je stály – je schopný trvale „dívať sa s láskou na nás“, rozhoduje sa zodpovedne.

Partnersky silný človek je spoľahlivý – je oporou v zlých časoch, kope za nás, a stojí pevne pri nás.

Stať sa partnersky silným nie je jednoduché. Až keď sa staneme „partnersky ozajstnými“, dokážeme nadviazať pravý vzťah. A preto je pravá láska, aj hlboké pravé poslanie v bežnom svete skôr čímsi výnimočným.

 

Pravé partnerstvo…

Milovať partnersky bezpodmienečne možno iba pravého partnera – napísala som vyššie.

Ako rozpoznať „pravosť“ partnera? Rozpoznať vám ho pomôže len intuícia – to je ten tichý hlások, ktorý prehlušuje naše Ego s jeho predsudkami, očakávaniami, či bariérami. (Ja viem, ja viem – sľúbila som o intuícii niečo viac napísať, ešte v Tou cestou, ktorou si šiel 2.,  niekedy vám o intuícii ešte určite napíšem, aj s návodom – ako svoju intuíciu naozaj môžeme počuť, lebo je to jedna z najcennejších vecí, ktoré v živote máme). Pravý partner je s nami zvláštne prepojený, od prvého okamihu. Vnímame vzájomne svoju jedinečnosť, ak sme dostatočne intuitívni. „Vidí nás“, nech je v akejkoľvek životnej situácii.

Je to vzťah odlišný od všetkých ostatných vzťahov – nie je bojujúci, ale spolupracujúci, vzájomne podporujúci. O tom, že praví partneri tvoria polovice jednej bytosti, sa hovorieva niekedy preto, lebo sú zakotvení jeden v druhom tak hlboko, akoby boli spoločne zrastení. Vedia, že patria k sebe, majú ujasnenú dôležitosť vzájomnej úcty, vernosti, zodpovednosti, spoľahlivosti, konajú voči sebe nezištne, ohľaduplne, a na nič sa nehrajú. Ich vzťah je harmonický, už skrátka nepotrebujú riešiť prvoplánové vzťahové veci – tie si partneri prechádzajú v karmických vzťahoch. Pravá láska preto nezraňuje, nesklamáva, ale rozvíja – je pevným základom pre napĺňanie poslania. Plniť silné životné poslanie je životný záväzok a zároveň tá najhlbšia transcendentálna životná skúsenosť.

Praví partneri sa môžu spojiť až na určitom stupni zrelosti. Ak nie sú obaja dostatočne intuitívni, nedokážu sa včas pustiť karmických vzťahov. Poslanie napĺňajú ako zámok a kľúč, t. j. len ak sú spoločne, v tom spočíva výlučnosť poslania.

 

Záverom…

Praví partneri „vidia svoju cestu“ – t. j. poznajú poslanie. O tom, ako rozpoznať poslanie, aj o tej intuícii niekedy nabudúce.

 

Elena  Predná Hora, 11.5.2018

Slová o svete 8. – Útok medveďa, pohryzenie hada a všemožné nebezpečia prírody. ..

15.08.2018

V nedeľu pri večerných televíznych novinách som zachytila zasa raz správu o útoku medveďa voči hubárovi – už neviem koľký útok v tomto roku to je. A prebehla potom v pondelok viacerými viac »

Slová o svete 7. – Láskavci. . .

14.08.2018

Svet často zachytáva príbehy neznámych hrdinov a vizionárov, ktorí chcú svet zmeniť k lepšiemu a robia úžasné veci – podľa mňa aj láskavci kráčajú ticho a nenápadne týmto chodníčkom viac »

Slová o svete 6. – Platené sexuálne služby. . .

13.08.2018

V minulom týždni prebehla médiami správa o predaji sexuálnych služieb 15-ročného dievčaťa. Takže dnes sa vyjadrím naostro. Ľudia „s modernými hodnotami“, nečítajte - myšlienky prezentované viac »

Cellerova jama, Trenčín

Zaplatí Trenčín za národnú pamiatku?

16.08.2018 08:00

Súkromná firma sa už roky domáha odškodného za to, že pri stavbe narazila na historický nález a preto projekt nedotiahla do konca.

Katar, umývanie, čistenie

Katar chce pomôcť Turecku priamymi investíciami za 15 miliárd dolárov

16.08.2018 07:54

Katar prisľúbil Turecku priame investície vo výške 15 miliárd USD. Turecké trhy zažívajú turbulentné časy. Jedným z dôvodov je aj spor s USA.

Nemecko, policajt, špeciálna operácia, razia, prostitúcia

Opatrovateľku v Nemecku odsúdili za to, že dieťatu spôsobila smrteľné zranenia

16.08.2018 07:49

Na tri roky a desať mesiacov väzenia odsúdil súd opatrovateľku, ktorá zatriasla 15-mesačným dieťaťom tak silno, že batoľa o tri dni neskôr zomrelo.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

V Kalifornii zadržali Iračana, podozrievajú ho z členstva v IS

16.08.2018 06:19

Úrady v americkom štáte Kalifornia zadržali 45-ročného irackého občana, ktorý je podozrivý z členstva v extrémistickej organizácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 908
Celková čítanosť: 1673359x
Priemerná čítanosť článkov: 1843x