Založ si blog

Až do konca 11. – Odkiaľ zobrať na dôchodky na Slovensku?

Návrh strany Smer zastropovať odchodový dôchodkový vek je určite dobrý nápad. Podaktorí opoziční politici sa pritom tvária, že oni by predsa nechali ľudí odchádzať do dôchodku aj v 55 rokoch, ale nedá sa. Poradím politikom. No tak sa pozrime na to, odkiaľ na dôchodky zobrať.

Téma je jasné z názvu – dnes záverečné, jedenástkové pokračovanie mojej úvahy o slovenskom dôchodkovom systéme, ktorú som začala v Až do konca 8. – Rozprávka o slovenských dôchodkoch.

 

Odkiaľ má štát vziať na dôchodky?

Odborník INESS Radovan Ďurana nastoľuje otázku odkiaľ zobrať financie na dôchodky. Hovorí o troch možných cestách

  • znížiť dôchodky,
  • zvýšiť odvody,
  • kumulovať stratu a doplniť systém verejnými financiami.

Myslím, že cesta zvyšovania už aj tak vysokého odvodového zaťaženia pracujúcich je zlý krok. O znižovaní beztak nedôstojných dôchodkov nehovoriac – kto by chcel prispievať do takého systému? Ostáva tretia cesta – verejné financie.

Nuž, kde ich nabrať? Poviem na to môj názor, najskôr však poukážem na „filozofický a praktický základ systému“.

 

Čím začať…

Ak staviame dom, potrebuje dobré základy.

Ideálne by podľa mňa bolo dôchodkový systém z generačného prestaviť na základnú filozofiu „sporíš na svoj vlastný účet“. Aj v prvom pilieri by to malo byť jasné, že v takom prípade filozofia „štát nebude mať na vyplácanie dôchodku pre Teba“ je zavádzajúca, lebo moje peniaze tam sú, ak sa snažím a pracujem. Tým by systém získal potrebnú stabilitu a nemenil by sa každú chvíľu, lebo je to zmluva občana so štátom a zmluvu nemožno jednostranne ľubovoľne meniť.

Podľa môjho názoru pomer 2/3 na vlastný účet a 1/3 na solidárne účely by bol primeraný. Tá tretina by pokryla dôchodky pre matky na materskej, rodinných opatrovateľov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Problém by bol vo financovaní prechodného obdobia – terajších dôchodcov by sme museli dofinancovať z verejných zdrojov.

 

No a odkiaľ má štát vziať na dôchodky?

Nedávať obrovské sumy na zbrojenie. O tomto som už písala opakovane. Len štedrejšia valorizácia dôchodkov na sedem rokov by stála miliardu podľa Radovana Ďuranu. No a? Osviežujem vám pamäť – iba za tento rok Slovensko chce investovať do obnovy výzbroje armády 2 miliardy.

Zamestnať slovenských nezamestnaných. V tomto čase sa voľné miesta ponúkajú aj pre málo kvalifikované skupiny občanov. Dovážajú k nám stovky pracovníkov zo Srbska či Rumunska investori, ktorých vláda draho stimuluje, aby podnikali práve u nás. Je preto stratou našich peňazí, ak potom zamestnávajú cudzincov – v takom prípade by nemali dostať od Slovenska žiadne podnikateľské stimuly, ani úľavy oproti slovenským podnikateľom. Tým by zamestnávatelia boli motivovaní motivovať našich nezamestnaných – a ak by to nerobili, ušetríme na obrovských stimuloch pre nich.

Pokladám za ekonomický nezmysel a zlé šafárenie, ak štát s halasom privoláva na Slovensko zamestnávateľov – a potom tam navláčia stovky zahraničných pracovníkov.

Určiť hranice solidarity. Verejne diskutovať o tom, koľko vynakladáme na rôznu pomoc iným krajinám. Je mi to ľúto – ak nemáme dostatok peňazí na primerané dôchodky vlastným občanom za poctivú dlhoročnú prácu, tak nebudeme poskytovať „pôžičky“ Grécku, efektívne zameriame pomoc krajinám tretieho sveta a nebudeme pomáhať ekonomickým migrantom. A už vôbec nikam nebudeme posielať našich vojakov (ale aby naši spojenci z NATO nepovedali, že s nimi nie sme solidárni, budeme sa za nich modliť).

 

A hlavne zastavíme všetky zlodejiny…

Jednu aktuálnu za všetky. Nie ste padnutí na hlavu, aby ste nechápali, že napríklad

  • aj obrovské a pohodlné ryžovisko „zo zelenej energie“ v tomto štáte v prvotnej fáze bolo vytvorené účelovo,
  • v prvej fáze sa nabalili „tiežpodnikatelia“ supervýhodne – a že tí tiežpodnikatelia nemali vešteckú guľu na víziu v čom na Slovensko práve teraz výhodne podnikať, ale konkrétnych lumpov, ktorí im to umožnili,
  • podotýka, že zmluvy „supervýhodné ceny“ – skutočne inak ťažko nazvať sumu 430 eur/megawatt (pri bežnej cene 60 eur/megawatt) – sa uzavierali na 15, 20, údajne aj na 30 rokov,
  • vôbec nie je náhodné, že sa mená tých „tiežpodnikateľov“ verejnosť nesmie dozvedieť. Novinári sa o to aj pokúsili nedávno, ako uvádzajú aktuality.sk https://www.aktuality.sk/clanok/587770/kto-najviac-zbohatol-na-fotovoltaike-vraj-ti-ktori-uz-firmy-predali/.

Až taký problém dôjsť ku konkrétnym menám by to ale nebol – určite by sme tam našli konkrétnych slovenských oligarchov. Možno by si tí šikovnejší čitatelia napríklad pozreli, čo sa krátko predtým predalo z veľkého biznisu – a k čomu sa „podnikateľsky“ prešlo. Nemyslím si, že by mala byť obchodným tajomstvom činnosť, ktorú realizovali podnikatelia v oblasti energetiky. Zoznam majiteľov firiem podľa mňa nemá byť obchodným tajomstvom, nepotrebujeme ani sumy ich ziskov.

 

Ak nám tu teraz zasa raz nakecávajú, že cenu elektriny budú musieť zdvihnúť, nuž pripomínam, že čisté zisky firiem v tejto oblasti sú vysoké. (Mimochodom – zaujímavá vyhláška je od pondelka 15.5.2018 v pripomienkovom konaní – platiť by mala už do 1. júla 2018. Hádajte, kto si ňou polepší.)

 

Záverom…

Vyzvime premiéra, nech vláda SR získa zoznam firiem s garantovanou cenou 430 eur/MWh – iste uznáte, že také dlhoročné dotovanie „neznámych osôb“ vzbudzuje oprávnenú nedôveru. A nech ten zoznam potom vláda uverejní.

Nemuseli by ľudia stáť v uliciach – to by snáď už postačilo na predčasné voľby.

 

 

Elena   Predná Hora, 17.5.2018

Svet plný zázrakov 10. – Toto je spravodlivosť na slovenský spôsob. ..

13.10.2018

TA3 priniesla včera večer správu o tom, ako sa štedro začínajú v slovenských nemocniciach rozdávať hygienické balíčky pre pacientov. So sprchovým gélom a šampónom na vlasy, toaletným viac »

Svet plný zázrakov 9. – Klopýtaní přes kameny. . .

11.10.2018

Červenozlaté zore v hmlovom opare sa jemne prelínali s temným obrysom hôr na horizonte. Postupne priezračneli do nebovomodrej oblohy úžasného jesenného dňa. Idylický okamih skorého rána viac »

Svet plný zázrakov 8. – Dvojplameň

10.10.2018

Aká je pravda o dvojplameňoch? Rozhodli sme sa pozrieť na túto tému konštelačne na predposlednom pražskom stretnutí. A ja, keďže plním sľub lektorovi Vojtovi o spísaní tejto konštelačky, viac »

NATO, cvičenie, NEPOUZIVAT

Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO

16.10.2018 12:34

Ide o najrozsiahlejšie cvičenie NATO od konca studenej vojny. Zúčastní sa na ňom 45-tisíc vojakov.

Ján Figeľ

KDH by malo mať svojho kandidáta na prezidenta, tvrdí Figeľ

16.10.2018 12:28

Podľa jeho slov je téma prezidentských volieb pre spoločnosť aj politické strany veľmi dôležitá.

zlato, tehly

Maďarská národná banka zdesaťnásobila zlaté rezervy

16.10.2018 12:21

Maďarská národná banka (MNB) zdesaťnásobila rezervy zlata Maďarska, čím sa dostali na historicky najvyššiu úroveň spred 70 rokov.

SR NRSR 28.schôdza zasadnutie BAX

Nicholsonová podala trestné oznámenie pre rigoróznu prácu Andreja Danka

16.10.2018 12:12

Na základe právnej analýzy sa podpredsedníčka parlamentu nazdáva, že na univerzite mohli konať v rozpore so zákonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 1809922x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x