Médiá prinášajú informácie o nesprávne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Predkladané čísla a tabuľky pokladám za varovné a podľa môjho názoru všetky dostupné údaje ukazujú na to, že v slovenskom zdravotníctve to veru s kostolným poriadkom nie je.
S medializovaným tvrdením prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska, že lekári nedokážu správne diagnostikovať, plne súhlasím. Akurát si nemyslím, že základnou a podstatnou príčinou sú chýbajúce štandardy postupu a že ich zavedenie zázračne zmení situáciu v slovenskom zdravotníctve.
Prvou vecou, ktorú je podľa môjho názoru potrebné spraviť, je zrušiť možnosť výkonu súkromnej praxe pre lekárov popri práci v nemocnici a kumulovania rôznych úväzkov.
Jednoducho by sa mal legislatívne upraviť zákaz výkonu práce lekára súbežne pre štátne a pre súkromné zariadenie, ako aj súbežné dva či viaceré pracovné úväzky lekára. Podrobnejšie o tom v budúcom článku blogu V MENE SYNA.
A hoci Ministerstvo zdravotníctva medializovalo už pred viac ako rokom prostredníctvom svojej hovorkyne dokonca vedomosť o štyroch či piatich úväzkoch niektorých lekárov, vo veci s konkrétne záväzným termínom riešenia doteraz nekonalo.
Osud pacientov a kvalita im poskytovanej zdravotnej starostlivosti zrejme nie sú prioritou ministerstva. Pritom lekár, ktorý viacúväzkovo pracuje, nepochybne môže byť unavený a preťažený, takže rastie riziko ohrozenia pre pacientov z hľadiska kvality im poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Pozornosť sa dá, pravdaže, zamerať aj na zdravotné poisťovne a ich skutky vo veci. Niektoré krajiny problém už vyriešili, inšpirovať sa môžeme napríklad aj susedným Poľskom, kde zdravotná poisťovňa jednoducho neuzavrie zmluvu s takým súkromným zariadením, ktorého lekári pracujú aj inde.
Takže netreba čakať na vytváranie štandardov, postačí zo strany zdravotných poisťovní seriózny záujem o pacientov (platcov zdravotných odvodov, a tým aj tvorcov ziskov zdravotných poisťovní).
Keďže Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa medializovaných vyjadrení mala od apríla 2014 ponúkať zmluvy – teda predbežne len špecialistom – iba na plný úväzok (t. j. aspoň 6-hodinový) a nie na úväzok čiastočný, určite si od nich v priebehu mesiaca vyžiadam informáciu, či medializované predsavzatie napĺňajú v praxi.
Práve zdravotné poisťovne majú totiž dostatok mechanizmov na to, aby zaistili náležitú kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb. Ak pre nás zdravotné poisťovne na základe platnej legislatívy kupujú zdravotnú starostlivosť, tak je ich povinnosť dbať, aby nám ju nakupovali kvalitnú. Ak ich zaťažuje dôsledné vyvodzovanie dôsledkov voči poskytovateľom nekvalitných služieb a systematické zaisťovanie kvalitných služieb, nuž nemusia pre nás nakupovať žiadnu zdravotnú starostlivosť.
Postačí, ak štát zmení legislatívu tak, že si svoje zdravotné odvody ponecháme vo svojich vlastných rukách a potom si môžeme platiť u lekárov rôzne poplatky a aj sa sami starať, aby poskytovaná starostlivosť pre nás samých a pre naše rodiny bola dobrá – t. j. vyhľadáme len také zariadenie či odborníkov – špecialistov, ku ktorým určite budeme mať dôveru.
Pravdaže, v tom prípade zdravotné poisťovne nebudú mať nijaký zisk, pretože peniaze, ktorými disponujú, sú naše odvody.
Lenže – čo ma je do ich zisku? Ja si predsa za svoje zdravotné odvody kupujem ich službu a chcem, aby bola kvalitná.
Inak ju nepotrebujem.
Predná Hora, 19.5.2014
a presne na všetko treba čakať a ...
milá elenaistvanova- Elenka, srdečne... ...
Každá práca, ak má byť vykonávaná... ...
Celá debata | RSS tejto debaty