V mene syna 9. – Ako postupovať v prípade podozrenia ohľadne neposkytnutia potrebnej zdravotnej starostlivosti? 2. diel.

 Tak zdravotnú dokumentáciu už máte v ruke. A čo by ste mali spraviť ďalej?

 

Môžete podať sťažnosť konkrétnemu zdravotníckemu zariadeniu. Ale to pokladám naozaj za stratu času. Mali by ste si však určite písomne vyžiadať stanovisko primára konkrétneho oddelenia, kde došlo k pochybeniu, ten je totiž či chce alebo nechce garantom odbornosti starostlivosti na svojom oddelení aj danej oblasti v nemocnici.

 

Mohli by ste podať podnet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Musíte ho podať písomne a uviesť v ňom kto, kde, kedy a čím pochybil podľa Vášho názoru. Podnet podávate na pobočke Úradu, lehota na jeho vybavenie nie je limitovaná – takže sa doriešenia veci dočkáte po veľmi dlhej dobe. V prípade, že nesúhlasíte so záverom Úradu, môžete podať podnet na znovuprešetrenie ústrediu úradu, resp. na poradnú komisiu predsedníčky úradu.

 

Mohli by ste podať podnet – trestné oznámenie na polícii. Alebo aj u prokurátora – v mojom prípade sme podávali podnet v nedeľu podvečer a tak službukonajúci prokurátor nebol k dispozícii, v telefonickom rozhovore mi povedal, že podnet máme ísť podať na políciu.

Vyšetrovanie následne prevzal vyšetrovateľ, ten nariadil súdnu pitvu a hoci môj syn bol zomrel 29.3.2014, dodnes nie je úplná pitevná správa znalcami Úradu pre dohľad dodaná.

Základná lehota pre vypracovanie úplného znaleckého posudku je 90 dní, tú si však znalci môžu predĺžiť – a ako to už na Slovensku chodí – aj nedodržať. Napríklad v našom prípade prešla 90-dňová lehota, následne uplynula aj predĺžená lehota znalcami s vyšetrovateľom dohodnutá. Nedodržali ju. Podľa slov vyšetrovateľa neuviedli žiadny ďalší konkrétny termín odovzdania posudku – „majú veľa práce“ (t. j. robia veľa posudkov???!?). Svedčí to nesporne o množstve podozrení na pochybenia, aj o tom, čo som písala včera – že niektorí lekári môžu byť prácou zavalení a preťažení.

 

Takže ako postupovať, ak znalci lehotu nedodržia? Vyšetrovateľovi zašlite písomnú žiadosť o vyrozumenie ohľadne jeho ďalšieho postupu vo veci – či znalci doručili písomne v lehote žiadosť o opätovné predĺženie termínu s uvedením relevantných dôvodov na predĺženie, či im bolo vyhovené, aký je termín opätovného predĺženia a dôvody. V prípade, že znalci nedoručili písomnú žiadosť o opätovné predĺženie lehoty, ako bude vyšetrovateľ voči nim postupovať. Slovenská republika znalcom nestavila žiadne definitívne lehoty dodania posudku, takže toto môže byť opäť jeden „z tanečkov na ceste k spravodlivosti na Slovensku“ – názor na korektnosť takéhoto prístupu štátu k obetiam si spravte sami.

Keďže znalci by chceli dostať peniaze za znalecký posudok, raz by určite úplná pitevná správa mala uzrieť svetlo sveta. Následne by mal vyšetrovateľ čakať na vyjadrenie samotného Úradu pre dohľad. A potom by mal začať viesť vyšetrovanie vo veci, ktoré by trvalo údajne prinajmenšom pár mesiacov.

 

Môžete tiež podať žalobu v občianskoprávnom konaní o náhradu škody a nemajetkovej ujmy, a to buď voči zdravotníckemu zariadeniu, ktorého zamestnanci pochybili pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti, alebo voči konkrétnemu lekárovi. Môžete to spraviť aj bez lekárskej dokumentácie, ale to pokladám len za stratu času. Ja som z toho dôvodu opakovane žiadala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (znalca a následne aj predsedníčku úradu) o poskytnutie záznamov z pitvy môjho syna, aby som mohla vo veci konať a tiež som opakovane korešpondovala s vyšetrovateľom. Nebolo toho, kto by mi vydal záznamy z pitvy môjho dieťaťa – chcem získať histologické a iné nálezy, pretože na ich základe možno skontrolovať správnosť posudku a zistení znalcov v rámci neho. Ibaže podľa vyjadrenia Ministerstva spravodlivosti sa vzorky tkanív a podobne uskladňujú iba 6 mesiacov a dostať k nim sa môžem len s úplnou pitevnou správou. Podľa legislatívy SR nejde o zdravotnú dokumentáciu (na ktorú mám ako zákonný zástupca dieťaťa nárok), čím štát situáciu rodičovi v podobnej situácii komplikuje.

Takže logicky najskôr musím vyboxovať úplnú pitevnú správu.

Zo strany Úradu pre dohľad mi pri opakovanom zisťovaní zrozumiteľne vysvetlili, že ide o znalcov prizvaných vyšetrovateľom. Od vyšetrovateľa som sa pri opakovanom zisťovaní dozvedela, že údajmi nedisponuje, že znalci majú veľa práce a termín je im opakovane predlžovaný.

Súdne spory na Slovensku sú zdĺhavé a deravá či účelová legislatíva umožňuje páchateľom rôznych darebností úspešne kľučkovať, často aj vyvliecť sa úplne z trestu. Takýto nečestný prístup štátu k obetiam darebáčin má však aj svoje pozitíva – nemusíme sa štátu cítiť nijako vďační a brať naň v čomkoľvek ohľad.

 

Či a akým spôsobom je možné podať aj žalobu proti Slovenskej republike – o tom napíšem viac inokedy.

 

Tento štát sa správa k obetiam nečestne, pretože im neposkytuje potrebnú pomoc a podporu, ich práva zastrešuje len formálne a nesnaží sa urýchliť prístup ku spravodlivému riešeniu veci. Práve naopak. Spoliehať sa na nastolenie spravodlivosti zo strany štátu je preto hodne naivné a prinajmenšom zdĺhavé.

Ja osobne prestávam veriť, že by štát v prípade usmrtenia môjho dieťaťa naozaj spravodlivosť nastoliť chcel a vnímam prieťahy vo veci. Na druhej strane zasa – tento štát nepomáhal môjmu synovi a mojej rodine ako počas jeho života – o tom som písala už opakovane. A pripomínam si to každý deň. Našťastie má môj syn mamu – a ja som pripravená spraviť pre spravodlivé potrestanie tých, ktorí zavinili jeho smrť, naozaj všetko.

 

Našich blízkych, mŕtvych v dôsledku lekármi nekvalitne poskytnutej zdravotnej starostlivosti, podľa medializovaných informácií pribúda. Za každým z tých prípadov vidím nielen človeka, ktorý mohol, keby dostal lekársku pomoc poskytnutú kvalitne, ďalej žiť svoj život, ale aj jeho blízkych.

A tak si kladiem otázku – ľudia, kedy sa konečne zjednotíme a ozveme za práva obetí v tomto štáte?

 

Predná Hora, 17.7.2014

 

Vo vánku 4. – Svet potrebuje hrdinov. . .

30.03.2025

Svet potrebuje hrdinov... Niektorí túžia byť hrdinami – ja nie, mne by postačilo hrdinu vidieť – povedala som Zámeru sveta nedávno – rada by som videla hrdinu. Takého ozajstného, vieš, ozajstne ozajstného. Zasmial sa a lúskol prstami. Čo povieš, je to hrdina? Remeselník, ktorého pozvali ku oprave domu po povodniach v Česku [...]

Načo veľa slov 6. – Bez svedomia. . .

28.03.2025

Ľudia v meste nechápu, čo u nás znamená veterno. Revúcou som včera popoludní putovala a keď som známej na otázku „ako u vás v horách“ odpovedala „veterno“, zasmiala sa. Tam vetrík povieval. Vietor pofukoval u nás i v dnešnom nadráne. V pohodlí bytu sa ľahko zabúda na to, ako sa dych vetra zarýva pod kožu tým, ktorí vonku mrznú. Ja si to [...]

Načo veľa slov 5. – Policajtov máme málo. . .

26.03.2025

Policajtov máme málo. Nejdem teraz analyzovať prečo sa tam nehrnú ľudia – zostaňme pri tom, že ich je málo. Štát by ich mal preto nemal vystavovať zbytočným rizikám. Vôbec nerozumiem konaniu kompetentných, ktorí ponechajú zbroják v rukách bývalých policajtov a nijako nevyžadujú ich pravidelné kontrolné psychologické či i psychiatrické vyšetrenia. O tom, že [...]

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Trump sa hnevá: Ak Zelenskyj vycúva z dohody o mineráloch, bude mať veľké problémy

31.03.2025 06:20, aktualizované: 06:30

Podľa Trumpa sa Zelenskyj pokúša vycúvať z dohody o vzácnych zeminách. Uviedol tiež, že Ukrajina nikdy nebude v NATO.

APTOPIX Trump Zelenskyy

Americké drancovanie ukrajinského bohatstva? Kyjev vidí prízrak kolonializmu, Medvedev čaká šibenicu pre Zelenského na Majdane

31.03.2025 06:00

Americký návrh dohody vyzerá z ukrajinského pohľadu ako pohroma napísaná na 58 stranách. Čo zvlášť šokovalo politikov v Kyjeve po prečítaní dokumentu?

Grónsko, Jens-Frederik Nielsen,

Nový grónsky premiér rázne odmietol Trumpove ambície: Spojené štáty nás nezískajú

30.03.2025 22:48

Podľa prieskumov väčšina obyvateľov tohto strategicky významného ostrova podporuje nezávislosť od Dánska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,122
Celková čítanosť: 10250484x
Priemerná čítanosť článkov: 3283x

Kategórie

Archív