Na verejnosť médiá vytiahli úvahy podaktorých ministrov Ficovej vlády (Kažimíra) o riešení žobrácky desiatky rokov financovaného slovenského školstva, najmä v oblasti platov učiteľov, ktoré sú oproti iným VŠ vzdelaným odborníkom na Slovensku značne podhodnotené. Argumentom je, že v Bratislave muž – učiteľ nedokáže svoju rodinu uživiť tak ako napríklad v Trebišove, kde sú podľa nich životné náklady nižšie.
O tomto nápade a o všetkom, čo s ním súvisí, v dnešnom blogu.
Ako to chcú ficovci riešiť?
Zástupcovia ľudu vo vláde Róberta Fica najnovšie plánujú buď pridávať mladým učiteľom alebo pridávať učiteľom lokálne – samozrejme nie ako vo vyspelých krajinách, kde sa pridáva do tých najslabších a ohrozených oblastí, tzv. zón prioritného rozvoja, ale tak po slovensky – v Bratislave. Veď tam je predsa vyššia životná úroveň i náklady.
Zvyšovať platy lokalitne?
Nuž, platy učiteľov odvíjať od lokality pokladám za nápad nevhodný. Potom by boli platové tabuľky odlišné pre Bratislavu a okolie a pre oblasti s vysokou mierou nezamestnanosti.
Je pravdou, že vyššia životná úroveň a tým i životné náklady v Bratislave sú. Ale zasa životná úroveň tých biednych oblastí Slovenska, kde ide jeden či dva autobusy cez deň a cez víkend sa bez auta odtiaľ nedostanete ani k lekárovi, tak tá sa takýmito opatreniami určite nezvýši. Práve naopak, v takýchto biednych lokalitách týmto prístupom vláda bude generovať a udržiavať chudobu, to mi odborníci určite dajú za pravdu. Aby to došlo ministrom Ficovej vlády, to by museli byť odborníkmi tiež.
No komu toto vyhovuje? Za koho kope pán premiér, budujúci sociálny štát? Žeby za tých biednych obyčajných naivných ľudí, ktorí mu dávali hlasy? Nie, nie, kdeže – žobrácke lokality budú zdrojom lacnej pracovnej sily, veď to potrebuje veľkokapitál.
A takéto opatrenie je i nebezpečný precedens – pretože prečo by tak mali byť tvorené len platy učiteľov, a nie všetkých štátnych zamestnancov? Vari oni nemajú tabuľkové platy a vyššie životné náklady v Bratislave?
Takže bludný kruh chudoby by sa roztočil.
Zvyšovať platy mladým?
Pridávať len mladým učiteľom – to už zaváňa vekovou diskrimináciou.
Už teraz je legislatíva v školstve nastavená z môjho pohľadu diskriminačne, pretože nútene pracujeme viac ako 32 rokov, no nad touto hranicou (praxe, t. j. i veku) už štát v školstve pracovníkom za roky praxe príplatok nepridáva. Možno by sa mal nejaký zdatný právnik chopiť tejto šance a verím, že na medzinárodnom súde by s diskriminačnou žalobou uspel. Za takýto spor by od vďačných učiteľov iste zarobil toľko, že ďalšími prípadmi by sa v živote zaoberať nemusel.
A čo je cieľom takéhoto opatrenia? Nuž, veď to je jasné, rozbiť jednotu učiteľov, vniesť medzi nich konflikty.
A čím smrdia tieto opatrenia?
Nuž tým, že tento štát financie nemá. Hovorí sa o neudržateľnosti 1. dôchodkového piliera, aj o potrebe zaviesť platby do zdravotníctva a kadečom ďalšom, čo si fantasti ako ja môžu pospájať do zmysluplného celku „ako štát bude čoraz viac kašľať na obyčajných pracujúcich ľudí“.
Pritom čoraz viac vynakladáme na pomoc migrantom – a to nielen tým, ktorí utekajú pred vojnou. Ale i tým, ktorí utekajú pred chudobou. Mala by byť stanovená jasná a verejnosťou dôsledne odkomunikovaná hranica, po ktorú dokážeme my – Slováci takýmto ľuďom pomáhať. Na pomoc migrantom idú z fondov EÚ miliardy eur, nemyslím si, že to dokážeme dlhodobo dávať.
Čo mňa najviac naštvalo?
V úvode blogu spomenutý výrok ministra Kažimíra o tom, ako si muži – učitelia vedia v Bratislave ťažšie uživiť rodiny ako napríklad v Trebišove (medializovaný v Pravde z 2.9.2016, v článku Platy učiteľov: Tisícka v hrubom až po rokoch praxe).
Predstavte si, pán premiér Fico, mnohé ženy sú živiteľkami rodiny. Navyše vykonávajú v tejto spoločnosti neplatenú prácu, starostlivosť o rodinu a domácnosť. Všetko sa to odráža nielen následne raz na ich zdravotnom stave, ale i na ich dôchodkoch, ktoré sú nižšie, chudoba sa feminizuje. Myslíte si, že žena – učiteľka dokáže neúplnú rodinu uživiť ľahšie ako muž – učiteľ rodinu úplnú, kde sú platy dva?
Nie, nie som učiteľka. Ale tento prístup je zjavne diskriminačný.
Takže, na rovinu a nahlas.
Pán Fico – poučte, prosím, ako premiér tohto štátu svojho ministra Kažimíra o tom, že v tomto štáte žijú mnohé matky – samoživiteľky, pre ne je snaha uživiť si rodinu minimálne rovnako náročná ako pre muža. Je to dokonca ťažšie ako v rodine, kde muž živí rodinu, pretože ako všetci vieme platy žien sú oproti platom mužov diskriminačne poddimenzované.
Elena K. Ištvánová Predná Hora, 27.9.2016
Mám taký pocit.elenaistvanova=učiteľka.A ...
Ženy vykonávajú v tejto spoločnosti neplatenú... ...
Po mne reakcie nebývajú tak musím pri Vašich ...
Nikoho netreba prosiť, tî to nepochopia a len ...
Celá debata | RSS tejto debaty