Nie, tento raz nie o Kuciakovi. Teraz sa vrátime k trojročnej Terezke, ktorá možno mohla žiť, ale je už mŕtva. Slováci, v prípade toho trojročného dievčatka, ste sa ukázali mnohí ako úžasní ľudia…
Keď zomierajú nevinní…
Nevinných ľudí, ktorí mohli žiť, v tomto štáte zomiera každý rok toľko, že by som mohla písať tri mesiace deň – noc. Terezka bola malá bojovníčka. Je zvláštne ako mnoho vážne chorých či postihnutých detí má v sebe takú chuť žiť a nezdolnosť, ako veru ani podaktoré zdravé deti nie.
A úporne za ňu bojovala aj jej rodina – za jej šancu na liečbu. Pretože poisťovňa jej pôvodne liečbu novým liekom zamietla ako pridrahú. Jej mama v denníku Čas poukázala, že poisťovňa, ktorá ich dcére liečbu odmietla preplatiť, dáva bez zaváhania „miliónové sumy onkologickým pacientom, ktorí pijú a fajčia, nevážia si zdravie, ale systém im pomáha…“
Veľmi dobre rozumiem Terezkinej mame…
Nielen kvôli tomu, že mne tiež zomrelo dieťa. Ale tiež preto že aj ja som si kládla podobnú otázku, keď môjmu synovi poisťovňa odmietla uhradiť liek, či keď sme museli platiť vysoký doplatok na kočík. A pritom som po celý život pracovala, platila zdravotné odvody. A hlavne videla som na vlastné oči, ako sa na Prednej Hore doslova pohodlne rekreujú podaktorí ľudia znovu a znovu. Myslím si, že nie je v poriadku, ak sa niektorým ľuďom skladáme dookola na nezodpovedný prístup k životu a zdraviu.
Rodinné účty zdravotných odvodov…
Už to je samo osebe amorálne, že zdravotné poisťovne si tvoria zisk z odvodov, ktoré im nútene musíme dávať. Ak však poisťovňa rozhoduje, že niekomu, kto vkladá dlhé roky do systému zdravotné odvody, niečo nedá pre neho samého, či nebodaj pre jeho dieťa, potom je namieste zvážiť vytvorenie rodinných účtov.
Nakoniec síce poisťovňa Dôvera liek preplatila, ale stratili tri týždne vzácneho času. Rodina teraz uvažuje, či ich dieťa mohlo prežiť, keby nový liek dostalo skôr…
Pochybnostiam rodiny nahráva podľa mňa i skutočnosť, že banskobystrická nemocnica na otázku, či by skoršie podanie lieku bolo mohlo zvrátiť smrť, médiám neodpovedala. Iba vyjadrila ľútosť nad jej smrťou. Toto je vec, ktorú by mal preskúmať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, či naozaj nepochybila poisťovňa.
Niekdajšiemu ministrovi Druckerovi slúži ku cti…
Po uverejnené článku v Novom Čase sľúbil pomoc, a vraj už v desiatkach prípadov intervenoval u zdravotných poisťovní.
Lenže mne nepripadá v poriadku, aby sme sa doprosovali u zdravotných poisťovní. Iste, sú limity všade vo svete, pán bývalý minister zdravotníctva hovorí pravdu, že vo svete existuje systém stropov. Chápem aj nutnosť systému stropov, len sa pýtam – rovnako ako Terezkina mama – a to verejne, že prečo nemajú limity tí nezodpovední. Treba si povedať otvorene, že vo svete neexistuje nelimitovaný, neobmedzený počet liečieb napríklad pre alkoholičky. Jedna liečba by mala byť bezplatná, druha hradené polovicou sumy, a od tretej by si ju mal hradiť pacient plne.
A je potrebné zaviesť systém malusov a bonusov – vo svete je to bežné, len u nás to zaviesť nejde.
Záverom…
Súcitím s Terezkinou rodinou, moc a moc.
Cítim s nimi o to viac, že 4. 4. budú 4 roky, ako môj syn mal pohreb kvôli chybe lekárky.
Elena Predná Hora, 27.3.2018
P. S.: Mám moc rada pieseň Mariky Gombitovej Cirkusový kôň, naozaj moc.
Ach, hej, tá pieseň je príbeh. A takto pokračoval…
„Zato pozná žiale zvierat, nedajú sa ničím zmerať
Ten plač tigra ten rev slonov, za domovom za domovom…“
Celá debata | RSS tejto debaty