Založ si blog

Kvapky srdca 6. – Život, aký chceš. ..

 

Ak vykročíme zo šialeného tempa pracovného života do dovolenkova, čas náhle spomalí. Z divoko sa valiacej rieky sa mení na potôčik, a v niektorých okamihoch na medovú kvapku, stekajúcu z lyžičky pomaly, pomaly, pomaly…

Ja si teraz užívam to spomalenie. Prezradím vám, že v mojom dovolenkove som pondelok konečne venovala ozaj dovolenke – vyrazila som do Žiliny, keďže po mojom nedávnom pochvalnom blogu len o primátoroch v diskusii diskutovali. Nikomu z miestnych nenapadlo napísať „Elenka, no keď chceš taký strom, pošleme ti pár semiačok v obálke z neho“. Spravila som preto druhý, poviem rovno že opäť neúspešný, pokus získať z toho stromu vetvičku alebo nejaké semienka. Neviem čo m čo by policajti povedali, keby ma videli márne doťahovať vetvičku z toho stromu, ale radšej to ani vedieť nechcem. Predstavte si, napomenuli ma kvôli kŕmeniu holubov. Brzdila som svoj zmysel pre humor, keď si popýtali občiansky – lebo uplakaným hlasom prednesenej hláške „vy ma chcete zatknúť?“ by snáď nenaleteli a recesiu by odhalili. Dala som „light verziu“ – otázku, či mi pošlú napomenutie. Ani po preslove, že sú holuby horšie ako potkany, som sa neopýtala, či ich to učili v policajnej akadémii. Bolo zjavné, že tomu veria, tak načo sa hrať na reformátora. Za to, že som bola taká milá a krotká, osud ma odmenil akciou v sekáči „všetko po 3,50 eura“. A tak som zo Žiliny nevliekla semienka zo stromu s obrovskými listami, ale tmavozelenú koženú kabelku a sivo-bordový šuštiakový kabátik.

Všetky obchody zaplavili odtiene tmavozelenej a bordovej, sú to módne odtiene tohtoročnej jesene. Presne tú kombináciu farieb – temnú zelenú a bordovú – som si kedysi obliekala veľmi často, pre mňa tvoria dvojicu „farby života“.

Do Červenice som sa však zatiaľ nedostala. V utorok som dovolenkovala v práci. Maľovanie kúpeľne mi zabralo ďalšie dva dni. Dovzdelala som sa v nových protiplesňových farbách a prípravkoch. A pochopila som, že možno chlapi pri maľovaní robia všetko ako treba – používajú škrabky a kadečo ďalšie – no ja si vystačím na oškrabanie kúpeľne s príborovým nožom (fakt!), a vyškriabanie tmelu spomedzi kachličiek zvládnem školskými nožničkami. Pravdou je, že v závere dňa ma už bolela ruka tak, že by som uvítala princa nielen na bielom koni, ale i na krave, ak by stenu v kúpeľni dooškraboval miesto mňa. Ale krízu som prekonala, zvládla som to. Steny som zatmelovala a natrela trikrát. Kachličky ešte čakajú na tmelovanie, lebo som kúpila tmel vo fľaši (ešte šťastie, že volal dcére priateľ pri snahe preraziť fľašu s tmelom a vysvetlil, že k tomu treba pištoľ – čo už, smola – fľašu musím nejako roztĺcť a tmelovať to ručne).

Pravdou je, že moje dovolenkovo bude ešte pokračovať. Budúci týždeň zatiahnem pracovné povinnosti, v piatom sme my mamy Otvoreného listu premiérovi na ministerstve vnútra – a potom snáď vyrazím. Ach, Červenica, čakaj na mňa. Snáď sa dovtedy aj oteplí trochu.

Je krásne dovolenkovo spomaliť. Normálne si musíte aj deň v kalendári pozrieť, koľkého vlastne je. No veď vravím – dovolenkovo je ako med, tečúci pomaly, pomaličky z lyžice a šíri sladkú medovú vôňu…

 

Elena  19.9.2019

Tornádo 9. – Hlavný odborník skoro ako nový. . .

16.10.2019

No zasa až taký nový nie je, dopĺňam pedantne, podaktorým je dobre známy. Rozplakala sa včera večer Olinka, Kajka i Dominika – rozplakali sa po správe o tom, kto nahradil profesora Šteňa viac »

Navždy 1. – K dušičkám kráča čas. . .

15.10.2019

K dušičkám kráča čas, jeseň kraj halí, k bolesti zo straty sa cítime malí, spomienky na blízkych nesieme v srdci, noc závoj rozkladá, zas vyjú vlci, aj sĺz prúd valí sa sťa potok dravý viac »

Tornádo 8. – Slnko v duši. . .

14.10.2019

Babie leto – dnešok ukázal jeho najkrajšiu tvár. Tyrkysovo belasá obloha a trblietavé lúče slnka, príjemné teplo po dňoch chladu mi pripadalo ako malý zázrak. Nebola to už úporná, vysušujúca viac »

Recyklácia, ekológia

Nemcom zdražie elektrina, pre vyššie ekologické aj sieťové poplatky

19.10.2019 17:09

Nemeckí odberatelia elektrickej energie sa musia okrem vyšších príplatkov za obnoviteľné zdroje energie pripraviť aj na rastúce sieťové poplatky.

Eduard Chmelár

Predsedom hnutia Socialisti.sk sa stal Eduard Chmelár

19.10.2019 15:13

Za podpredsedov boli zvolení Martin Sarvaš, Artur Bekmatov, Beáta Janočková, Daniel Patkoš a Alica Mihale Razgyelová.

Andrej Danko

SNS chce presadiť ďalší nápad. Podnikové nájomné byty

19.10.2019 14:08

Po novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku, avizuje Andrej Danko ďalšie opatrenia.

Dobroslav Trnka

Trnka tvrdí, že chcel zbrane odovzdať dobrovoľne na vlastnú žiadosť

19.10.2019 12:17

Prokurátor má v legálnej držbe štyri zbrane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,296
Celková čítanosť: 2755761x
Priemerná čítanosť článkov: 2126x

Kategórie