Založ si blog

Dych tornáda 8. – Slnko v duši. . .

 

Babie leto – dnešok ukázal jeho najkrajšiu tvár. Tyrkysovo belasá obloha a trblietavé lúče slnka, príjemné teplo po dňoch chladu mi pripadalo ako malý zázrak. Nebola to už úporná, vysušujúca pálivosť leta, ale hrejivá sila pokoja a hlbokej harmónie. Na niektorých ľudí vraj jeseň pôsobí depresívne, ja medzi nich nepatrím – jar a jeseň sú moje srdcové ročné obdobia, a to nielen v slnkom zaliate dni.

Ach, teraz musí byť prekrásne v horách, vzdychla som si v duchu.

 

No dobre – je v horách krásne…

– včera podvečer som bola „u partizánov“ s mojim šamanským bubnom. Niekedy sa nám z tej krásy tají dych…

A pozrite – hríbiky ako z rozprávky.


Divoký víchor M… neviemaký zlámal aj „ u partizánov“ niekoľko stromov.

Anjelik bol odviaty, a trochu poškodený počasím, no je čarovne krásny.

 

Vracala som sa temnejúcim lesom s nejakými srdiečkovými kameňmi ako vždy – a so spomienkami v čase…

 

Deň prežiarený slnkom…

– taký jednoznačne dnešok bol – na mňa len zľahka zamával na chvíľu. A to vo chvíli, keď som počas obedňajšej prestávky celodenného školenia šla zaplatiť do banky za knihu objednávanú z českého antikvariátu. Tak budem mať konečne Frýbovej knihu Polda a jeho soudce. Neviem ako vy – ja Frýbovej knihy milujem. Táto jej kniha patrí medzi moje od nej najobľúbenejšie, a čítala som ju z knižnice požičanú naozaj veľa krát.

Z prínosného školenia o kybernetickej zločinnosti som sa vracala v neskorom popoludní, vzduch bol príjemne prehriaty a slnko vytváralo rozprávkové scenérie na svahoch sfarbujúcich sa zlatistočerveno. A potom ma doškolil Zámer sveta – každý deň nás čosi učí, ak mu pozorne načúvame. Včera večer mi na moje rany hnevu, ktoré riadne pálili, priložil starý psychologický časopis – náhodne mi otvoril najskôr rozhovor s Joom Navarrom (to je expert na neverbálnu komunikáciu) a v ňom vetu „v odhaľovaní klamstiev nikto nie je dokonalý“. Píše, že sa to on sám učí už vyše 40 rokov a ešte stále to nevie. Utieral mi slzy a v jednej chvíli mi došlo, že nie sme dokonalí v odhaľovaní klamstiev, lebo náš život nie je o dokonalom odhaľovaní klamstiev, ale o nájdení ľudí, ktorí nám neklamú. Druhé otvorenie časopisu mi prinieslo článok o dôvere – s vetou „ak to sami neskúsime s dôverou, nemôžeme ju očakávať od iných“ ma Zámer sveta dostal. Zdôrazňuje v tom článku reciprocitu dôvery – vzájomné približovanie sa po krokoch. To chápem, tak by dôvera mala fungovať.

Dnes mi Zámer sveta priniesol poznanie o ikare – šamanskej piesni z jednej neprečítanej knihy vetou „cvičiť neznamená robiť veci dokonale, ale robiť ich jednoduchšie“. Rozumiem odkazu. Moja šamanská pieseň života sa mi opakovane vynára, spievam ju často – posielam pri nej liečivú energiu so zámerom kade – tade. A dve ďalšie knihy hovorili o vnútornom svetle – to mám, už som pred dávnejším časom i v blogu spomenula, že sa mi objavilo biele svetlo vo vnútri hrude, len som nerozumela, čo to je. Ani na konšteláciách, kde som to spomenula, sme tomu nevenovali pozornosť. O tom vnútornom svetle jedna z kníh hovorí, že ide o neusilovný proces. Hviezda sa nepokúša žiariť, vyžaruje svetlo. Svet mení to, kým sa stávame, nie to, čo robíme. V jednej chvíli skrátka vyžaruješ svetlo. To je silná myšlienka, rezonuje vo mne – a chcem o nej ešte uvažovať teraz večer.

No vidíte, nadpis blogu sa mal pôvodne týkal nádhery dňa, ktorý nás rozžiaril i vnútorne, no hodí sa presne i k tomu záveru, kam sme doputovali.

Lebo slnko v duši znamená aj vyžarovať vnútorné svetlo…

 

Elena  14.10.2019

 

Fotografie sú všetky moje, pravdaže…

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302288x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie