Založ si blog

Tak 6. – Prezident nie je kráľ. . .

Oficiálne prezentovaná prezidentka Čaputová (ďalej skrátene ako OPP) zatiaľ neposkytla stanovisko za Slovensko ku Istanbulskému dohovoru. A vo veci volebných výsledkov spletá čosi o možnom nevymenovaní víťazov volieb, a o iných verziách volebného príbehu. Neviem, načo by nám potom boli voľby, keby v nich nemali ľudia právo voliť a ich voľba by nemala byť akceptovaná.

Začínam mať jej nápadov mať dosť – a cítim voči nej oprávnenú nedôveru.

Nuž ale, povedzme si otvorene – prezident nie je kráľ. Ani OPP Čaputová nie je kráľovná. Nie je ani prezidentkou EÚ, ani zemegule, ale zatiaľ len Slovenskej republiky
(možno, vedeli by sme to, ak by doriešil ÚS SR Harabínove podania). Ak nechce hájiť jej oficiálnu politiku a záujmy Slovákov, ktoré prezentujú, potom nech ide z funkcie preč.

 

Zrejme najrýchlejšie a najúspornejšie riešenie by bolo, ak by vláda SR vyzvala ÚS SR, aby bezodkladne konal vo veci Harabínových podaní ohľadne volieb. Tam sa ukáže, či OPP Čaputová je skutočne legitímnou prezidentkou – ak nie je, potom môže doma podpisovať kachličky na WC a nie Istanbulský dohovor.

Ak by ÚS SR dal stanovisko, že je prezidentkou legitímnou, potom ju môže národ odvolať. Tento nápad ma tak nadchol, že som si preštudovala, ako to je u nás s odvolaním prezidenta. A predstavte si, je to celkom ľahko zrealizovateľné.

V zmysle zákona č. 460/1992 Z. z. (Ústava Slovenskej republiky) v čl. 106

(1) Prezidenta možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky prijatého najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia uznesenia tak, aby sa ľudové hlasovanie vykonalo do 60 dní od jeho vyhlásenia.

(2) Prezident je odvolaný, ak za jeho odvolanie v ľudovom hlasovaní hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov.

V NR SR by prijatie takéhoto rozhodnutia malo bez problémov prejsť, lebo väčšina poslancov hlasovala za stanovisko odmietnutia Istanbulského dohovoru. Takže súhlasiť s odvolaním OPP Čaputovej z prezidentskej funkcie by nemali mať problém.

Ak by sa poslanci rozhýbali, šlo by uskutočniť takéto ľudové hlasovanie zároveň s voľbami do parlamentu, čím by vznikla úspora štátnych financií.

 

 

Elena   18.1.2020

 

 

 

To som ja 3. – Hrozba pandémie – a čo by u nás znamenala. . .

26.02.2020

Som natoľko naivná, že verím aj predpovedi počasia - ale zasa nie natoľko naivná, aby som verila správam z médií. A tak by sme mali vedieť čítať i medzi riadkami. Nedávno som písala o pandémii viac »

Odpovede 11. – O láske hovoria mnohí. . .

25.02.2020

O láske hovoria mnohí. Mnohí ju aj hľadajú - vlastne asi všetci aspoň občas. No málokto vie, čo naozaj láska je. A tak pár slov k tomu dnes z môjho pohľadu. Po hektickom dnešku v Bratislave viac »

To som ja 2. – Skrátka a jasne. . .

25.02.2020

Niekedy nás duchovne viac obohatí jedna veta, ako kopa múdrych kníh. V tejto celej jedenástke blogov o tom hovorím. Takže dnes niečo z môjho poznania Pri nevere často milenky tvrdia, že viac »

Nemecko, koronavírus, karneval

Koronavírus je pred hranicami Slovenska

27.02.2020 00:00

Koronavírus je krok od slovenských hraníc. Do týždňa až dvoch prekročí naše hranice, tvrdí Vladimír Krčméry, riaditeľ Slovenského tropického inštitútu.

Klaus Iohannis

Rumunský prezident poveril zostavením vlády ministra financií Florina Citu

26.02.2020 22:05

Podľa analytikov je tento prezidentov krok súčasťou jeho plánu na vypísanie predčasných volieb.

Zuzana Čaputová

Ústavní činitelia vyzvali k voľbám. Účasťou podľa Čaputovej prijímame spoluzodpovednosť za štát

26.02.2020 19:50, aktualizované: 20:00

Podľa prezidentkiných slov sme si v deň volieb všetci rovní, lebo každý má len jeden hlas.

Za ľudí / Andrej Kiska

Kiska potvrdil autenticitu komunikácie s premiérom, ten ju označil za divadlo

26.02.2020 19:36

Komunikácia súvisí s prípadom údajného vydierania Kisku Ficom pri voľbe ústavných sudcov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,430
Celková čítanosť: 3231535x
Priemerná čítanosť článkov: 2260x

Kategórie