Založ si blog

Čas otázok 11. – „U testovačov“

Je dojemné, ako sa Matovič nestará o tých, čo sa nám ešte stále bez kontroly prevláčajú cez hranice. teraz sa vracajú zo zahraničných brigád, a tak práve ich testovanie a karanténa by boli viac ako namieste.

Namiesto toho prenasleduje občanov, ktorí konali po celý čas zodpovedne. A keďže na SMS, ktorú nám vypisuje MO SR sa nedá odpovedať, dám odpoveď verejne:

Milí vojaci.

Choďte radšej na hranice, pretože nie  je v poriadku, že sa sem vláčia ľudia bez testovania, bez karantény, zo zahraničných brigád priliezajú. Je hanba, ak sa štát takto nestará o riadnu ochranu svojich občanov a namiesto toho ich šikanuje, vydiera a robí na nich nátlak. 

A tak pár vecí, ktoré by ste mali pred testovaním vedieť.

 

Máte právo sa účinne brániť – pred možným poškodením svojho zdravia neznámou osobou. Akýkoľvek zdravotnícky úkon musí byť realizovaný konkrétnou osobou – identifikovaným zdravotníkom, ktorého meno máte právo poznať, aby ste si mohli vymáhať prípadnú spôsobenú škodu na zdraví. Sú povinní vám poskytnúť tento údaj. Mali by ste ho zistiť pri odbere priamo, aby následne nevznikla následne pochybnosť, kto zo zúčastnených zdravotníkov práve vás testoval.

 

Máte právo na kópiu zdravotnej dokumentácie, každej jej časti. A to i testu, ktorý vám chcú robiť v rámci „dobrovoľného“ testovania. Požiadala som včera MZ SR o vyrozumenie ohľadne postupu pri vyžiadaní si kópie testu – či stačí požiadať na mieste osobne, alebo treba písomnú žiadosť doniesť.  Odpísali mi blábol, že dostaneme certifikát. Vzbudzuje to vo mne nedôveru ohľadne ochrany práv pacientov v tejto situácii. O to viac, že kdesi som sa dočítala, že tie testy sú samozničujúce sa po pol hodine údajne. No hľadám to od rána, čo to bol za zdroj, aby som zavolala pánovi ministrovi zdravotníctva a prekonzultovala s ním túto skutočnosť.

Ak si vyžiadate kópiu testu, môžete prípadnú falošne diagnostikovanú pozitivitu napadnúť. Lebo následne takého „omylu v diagnostike“ sú pre vás a vašu rodinu zlé, zníženie príjmu rodiny. Retest v súkromnom zariadení pochybenie preukáže. Ale musíte mať v ruke pôvodný test – prinajmenšom nafotený do mobilu.

Ja osobne nemám dôveru ani ku nápadu motivovať  „hľadačov a testovačov“ 20 eurami za každého zisteného pozitívneho. Môže to viesť naozaj ku snahe označiť ako pozitívnych čo najviac ľudí – a to bez možnosti akejkoľvek spoločenskej kontroly.

 

Máte právo na to, aby vám bol poskytnutý pri podstúpení „dobrovoľného testovania“ validný doklad. MZ SR nemá kompetenciu vydávať akékoľvek doklady o realizovanej zdravotnej starostlivosti, mal by vám ho vystaviť konkrétny zdravotnícky poskytovateľ zdravotnej starostlivosti – úkonu.  Zubár, pravdaže, bude môcť veľmi ťažko zdôvodniť v následnom súdnom konaní, že realizoval odbery. Veď zodpovednosť za to, čo robia a prípadné prekročenie svojich kompetencií, nesú zdravotnícki pracovníci sami. Ak ich Matovič vyzve operovať slepé črevo, pohrnú sa zubári tiež?  Rovnako aj záchranár, hasič, či neviem kto ďalší by si ešte trúfol „odberovať“ na želanie Matoviča a s vidinou peňazí? Nuž, myslím že podobné konanie nepochybne zakladá zodpovednosť za spôsobenú škodu u dotyčného „odborníka“ na všetko. Mali by si toho byť vedomí.

 

Všetci, ktorí vás v rozpore so zákonom vyzývajú predložiť takýto doklad, sa vystavujú riziku trestného stíhania. Takže zbierajte podklady a nápady iniciatívnych, to budú mať policajti a súdy práce, asi by mali zdvojnásobiť svoje rady.

Nad niektorými nápadmi človek v úžase uvažuje, akéhože odborníka by mal zavolať, či tých policajtov, či psychiatra. Napríklad na fb https://www.facebook.com/vraj.mudrosrac sa objavil takýto paškvil.

 

Opis fotky nie je k dispozícii.

 

Takže, len zbierajte takéto počiny a výčiny „uvedomelých“. Všetky podobné nápady sú samozrejme aj v našej chabej legislatíve označiteľné ako trestné, a veľmi rýchlo odstíhateľné. Gratulujem dopredu ich autorom, budú mať dostatok priestoru a času sa zoznámiť hneď s niekoľkými zaujímavými ľuďmi – policajtom, vyšetrovateľom, sudcom a prokurátorom.

Pravdaže, aj trestné oznámenie, ktoré som ja  v blogu včera uviedla ako fiktívne, sa veľmi rýchlo môže o dva dni stať realitou.

 

Ja osobne som zvedavá, ako sa dnes zachová prezidentka. lebo tárať pekné reči vie každý. Ale konať odvážne a zodpovedne dokáže v náročných situáciách málokto.

 

 

Elena    30.10.2020

Kde bolo, tam bolo 4. – O časoch. ..

28.11.2020

Sypú sa dni závratným tempom k Vianociam. Ponuky na výhodné kúpy sa na nás sypú, a ja zádumčivo premietam o Vianociach dávnych čias. Nemyslím tým v tejto chvíli moje dávne Vianoce, so synom ešte. Najvyšší súd mi nedávno po bezmála roku a pol čakania na rozsudok oznámil, že rozhodovať nebude, lebo podanie bolo oneskorené. Právnička predvčerom potvrdila, že [...]

Kde bolo, tam bolo 3. – Čo nás život naučí. . .

25.11.2020

Niektorí počas života napíšu dielo i viaczväzkové, ako taký Marx a Engels napríklad. Alebo trebárs ako Jung, jeden z veľkých filozofov a psychológov, ktorý zanechal súborné dielo viac ako 150 kníh a iných prác. To ja pri mojej smole na vzťahy s externými diskami a USB s dátami na nich uchovanými som veru 150 kníh nezanechala. I tie štyri, už toľko krát porozpisované, [...]

Kde bolo, tam bolo 2. – Čo je najhoršie na pandémii?

22.11.2020

Čo nám kto chce ešte ukradnúť? Túto tvrdú otázku som si položila po rannom prebehnutí fb, kde svietila informácia, že pani advokátka Krajníková zakladá politickú stranu Právo Slovenskej republiky. Dúhu si prisvojili LGBT komunity, slnko slniečkári, no a najnovšie právo na Slovensku by si chceli prisvojiť nenosiči rúšok. Nikdy som nečítala veľa blogov, teraz [...]

Lukáš Kyselica

Kyselica: Mestské a obecné polície by mohli využívať objektívnu zodpovednosť

29.11.2020 18:55

Policajti by mohli objektívnu zodpovednosť využívať pri porušeniach ustanovení o zákaze zastavenia a státia.

Francúzsko protesty oheň

Na protestoch proti policajnému násiliu vo Francúzsku zadržali 81 ľudí

29.11.2020 17:26

Zhromaždenia mali prevažne pokojný priebeh, avšak sporadicky ich sprevádzalo aj násilie a výtržnosti.

Peter Pellegrini

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD s 19,1 percenta, nasleduje OĽANO

29.11.2020 13:27

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.

Igor Matovič

Matovič: K voľbe šéfa prokuratúry by malo prísť až po dohode v koalícii

29.11.2020 12:31, aktualizované: 14:36

Prioritou podľa Remišovej je, aby sa strany dohodli čo najskôr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,739
Celková čítanosť: 4158759x
Priemerná čítanosť článkov: 2391x

Kategórie