Založ si blog

Pssst 2. – Sviatok žien. . .

Ach, kdeže sú tie tradičné oslavy MDŽ na pracoviskách. Pri nich sa muži pripili a ženy unudene posedávali, obdarované od zamestnávateľa kvietkom a „niečím na pamiatku“. Kávový servis to najčastejšie bol, nie?

Hej, v tejto chvíli o MDŽ, oslavách MDŽ i ženách – hlavne o nich.

 

Som žena a som s tým spokojná.

Som rada ženou. Ženskosť nie je o šatách a sukniach, ani o láskavosti a starostlivosti nie – však láskaví a starostliví by mali byť i chlapi podľa mňa. Byť ženou a cítiť sa ženou a chcieť byť ženou, byť so svojou rolou stotožnená – to môže byť nie také časté v čase rôznosti pohlaví, až 71 ich vraj uvádzajú

https://refresher.sk/46666-Britsky-Facebook-rozoznava-az-71-pohlavi-Co-znamena-kazde-z-nich

Márnosť, predstavte si, že by každé z nich chcelo oslavovať svoj sviatok…

 

Iste, oslavovať sviatok žien nie je to hlavné, čo spoločnosť pre ženy môže urobiť.

Oveľa viac by urobila, ak by ich videla reálne a prijala ich. Stále vládne nerovnosť platov vo vzťahu ku pohlaviu, i nerovnosť možností presadenia sa vo funkciách či v politike. Nie, neláka ma predstava žien sediacich v traktore, ani šoférujúcich diaľkové autobusy – možno ešte tak predstava žien na čelných postoch armád – verím, že by nebolo toľko vojen.

A stále je tu tlak, aby sa ženskosť stala tovarom –  kúp si za ňu bohatého chlapa, dobré miesto, výhody všetkého druhu. Stále pretrváva tlačenie žien do vzhľadovej roviny, mali by sa snažiť byť štíhle, pekne sa obliecť a vymaľovať a byť sexi. A neozývať sa proti sexizmu, ktorý predstavuje nielen to, ak vás niekto poťapkáva po zadku, či trápne vám nakúka do výstrihu. Sú to i články, ktorých sú plné médiá – s polonahými ženami, s vypisovaním o rozkrokoch a trčiacich bradavkách a komentoch k tým ženám. Mohli by sme tak pokračovať dlho.

 

Keď byť ženou je utrpenie.

Cez víkend som čítala o osudoch kórejských žien, ktoré v čase nadvlády Japonska nad Kóreou, t. j. v medzivojnovom období a počas 2. svetovej vojny, boli nútené slúžiť ako „utešiteľky“ japonským vojakom. Je desivé, že tieto obete sa nedokázali dovolať spravodlivého odškodnenia na japonských súdoch desiatky rokov. A Japonci ich utrpenie bagatelizovali. Niet sa čo čudovať, že tá situácia ako tieň sprevádzala vzťahy oboch národov.

 

Ach, ženy – čo všetkým zaprajem k dnešnému sviatku?

Ešte stále v spoločnosti vládne predstava, že žena by si mala nájsť partnera, aby bola šťastná. Ibaže ako to vtipne – a pravdivo – napísal De Becker, odborník na hrozby a ochranu VIP osôb  – oveľa väčší problém ako nájsť toho pravého môže byť zbaviť sa tých nepravých. A tak čo iné k tomu hľadaniu ako sladkú melódiu Scarborough Fair?

 

Elena

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

somálsko, záplavy, El Niňo

Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

05.03.2024 14:18

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 14:24

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8874006x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie