Založ si blog

Pssst. 3. – Tíško. . .

Tíško sneží, rozprávkovo krehko.

V zdanlivej idylke za oknom mrazivý dych zimy cítiť, a tak túlavým mačkám posielam šamanský balíček energie. Aj poďakovanie Zámeru sveta, lebo zlo nie je také silné, ako by sa zdalo. Nie, nie je. Moje tiché „Áno“ na jeho nevyslovenú otázku – bola to silná hranica, ešte stále mám z toho slzy v očiach,  a naozaj cítim vďačnosť, že to bolo „len nácvikovo“. Drží ma v tejto chvíli okolo pliec pevne a bezpečne. Vie. Viem. No dobre, tak ďalší krok.

Náhle vnímam mechanizmus sveta, všetky tie kolieska ako v hodinách zapadajú do seba a nadväzujú jedno na druhé. Neopatrný pohyb  – a rozhodíš celý mechanizmus. Už žiadne pokušenie tam vbehnúť so šraubovákom, len úcta, prijatie. Takto to je. Nie je vždy poludnie, niekedy je tma a niekedy svitá, niekedy prší a niekedy mrzne, tak to je.

Odpúšťanie tretieho rádu – vynorilo sa mi náhle. Odpustenie iným je prvý rád – mnoho ľudí si myslí, že to znamená nechať ich potrestanie na karmu. V skutočnosti znamená netúžiť po akomkoľvek ich potrestaní, vzdať sa predstavy, že ich treba potrestať. Druhý rád odpustenia je sebaodpustenie. Nespravila som chybu, toto je môj program na úrovni duše? Tak to som blbec na druhú – týmto výrokom som rozosmiala Zámer sveta neskutočne. Sebaodpustenie prichádza len s tým, že prestávam hodnotiť čo som mala a nemala robiť, lebo určite by to potom bolo lepšie – a uzavieram veci prijatím „takto to bolo“.  Odpustenie tretieho rádu je komplexnejšie – týka sa rádovo vyšších udalostí – odpustenie za veci, ktoré sa nestali priamo nám, sprostredkované, za iných – je jednoduchšie len zdanlivo. Musíme najskôr vnímať  a na chvíľu na seba prevziať  ich bolesť –  často nejde len o jedincov, ale o skupiny ľudí, aj historické naratívy – a to ich utrpenie je silné. A je to obrovská zodpovednosť prevziať niečo také, ako rozhodnutie za taký krok odpustenia.

Biele svetlo v mojom vnútri zrazu jasne žiari a rezonuje, je to zvláštny zvuk. A ja viem, že kdesi sa rovnako rozospievalo svetlo v inej bytosti. Bol to krok, ktorému celkom nerozumiem zrejme, neuvedomujem si ešte jeho veľkosť – lebo havran i drak, oba moje silové zvieratá sú tu. Kto to je, čo to je, čo sa deje – valia sa moje otázky. No tak, no tak, pokojne – šepká Zámer sveta, všetko má svoj čas.

Veď hej, má.

 

A Zem – všetky tie naše hlúpe kúsky, píliace nám konár pod sebou samým –  odpustenie akého rádu prebieha tam, napadlo mi.  Neviem, to ani netuším. Len uzdravenie jej z celého srdca prajem – nech je bezpečný domov pre všetky živé bytosti.

 

Elena

 

 

 

 

 

Akotak 9. – Pán Kaliňák, tešíme sa s Vami. . .

24.07.2024

Ach, americké krápy dorazil – ako píše článok v linku No radosti máme, ako keby sa Ježiško znovu narodil, poviem vám. Článok v linku popisoval ich príchod – a novinári by mali skutočne opatrnejšie písať, Článok v linku uvádzal, že [...]

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

NATO, výcvik

Môže NATO urobiť niečo, čo Rusko zabolí? Odpovedá austrálsky generál

25.07.2024 06:00

Po viac ako dvoch rokoch od invázie na Ukrajine sú Rusi skúsenejší a sú nebezpečnejším protivníkom. Myslí si to austrálsky generálmajor vo výslužbe Mick Ryan.

Joe Biden

Biden vysvetľoval, prečo nekandiduje. 'Odovzdal pochodeň' novej generácii, aby 'zachránil demokraciu'

25.07.2024 05:35

Prezident USA Joe Biden v stredu vyhlásil, že sa vzdal kandidatúry v novembrových prezidentských voľbách, aby ochránil demokraciu.

Včielka, opeľovanie, kvietok, mReportér

Matka príroda v plnej kráse. Pozrite sa zblízka, ako včielka opeľuje kvietok

25.07.2024 05:00

Zábery, ktoré sa podarilo zachytiť nášmu mReportérovi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,926
Celková čítanosť: 9295030x
Priemerná čítanosť článkov: 3177x

Kategórie

Archív