Založ si blog

Pssst. 3. – Tíško. . .

Tíško sneží, rozprávkovo krehko.

V zdanlivej idylke za oknom mrazivý dych zimy cítiť, a tak túlavým mačkám posielam šamanský balíček energie. Aj poďakovanie Zámeru sveta, lebo zlo nie je také silné, ako by sa zdalo. Nie, nie je. Moje tiché „Áno“ na jeho nevyslovenú otázku – bola to silná hranica, ešte stále mám z toho slzy v očiach,  a naozaj cítim vďačnosť, že to bolo „len nácvikovo“. Drží ma v tejto chvíli okolo pliec pevne a bezpečne. Vie. Viem. No dobre, tak ďalší krok.

Náhle vnímam mechanizmus sveta, všetky tie kolieska ako v hodinách zapadajú do seba a nadväzujú jedno na druhé. Neopatrný pohyb  – a rozhodíš celý mechanizmus. Už žiadne pokušenie tam vbehnúť so šraubovákom, len úcta, prijatie. Takto to je. Nie je vždy poludnie, niekedy je tma a niekedy svitá, niekedy prší a niekedy mrzne, tak to je.

Odpúšťanie tretieho rádu – vynorilo sa mi náhle. Odpustenie iným je prvý rád – mnoho ľudí si myslí, že to znamená nechať ich potrestanie na karmu. V skutočnosti znamená netúžiť po akomkoľvek ich potrestaní, vzdať sa predstavy, že ich treba potrestať. Druhý rád odpustenia je sebaodpustenie. Nespravila som chybu, toto je môj program na úrovni duše? Tak to som blbec na druhú – týmto výrokom som rozosmiala Zámer sveta neskutočne. Sebaodpustenie prichádza len s tým, že prestávam hodnotiť čo som mala a nemala robiť, lebo určite by to potom bolo lepšie – a uzavieram veci prijatím „takto to bolo“.  Odpustenie tretieho rádu je komplexnejšie – týka sa rádovo vyšších udalostí – odpustenie za veci, ktoré sa nestali priamo nám, sprostredkované, za iných – je jednoduchšie len zdanlivo. Musíme najskôr vnímať  a na chvíľu na seba prevziať  ich bolesť –  často nejde len o jedincov, ale o skupiny ľudí, aj historické naratívy – a to ich utrpenie je silné. A je to obrovská zodpovednosť prevziať niečo také, ako rozhodnutie za taký krok odpustenia.

Biele svetlo v mojom vnútri zrazu jasne žiari a rezonuje, je to zvláštny zvuk. A ja viem, že kdesi sa rovnako rozospievalo svetlo v inej bytosti. Bol to krok, ktorému celkom nerozumiem zrejme, neuvedomujem si ešte jeho veľkosť – lebo havran i drak, oba moje silové zvieratá sú tu. Kto to je, čo to je, čo sa deje – valia sa moje otázky. No tak, no tak, pokojne – šepká Zámer sveta, všetko má svoj čas.

Veď hej, má.

 

A Zem – všetky tie naše hlúpe kúsky, píliace nám konár pod sebou samým –  odpustenie akého rádu prebieha tam, napadlo mi.  Neviem, to ani netuším. Len uzdravenie jej z celého srdca prajem – nech je bezpečný domov pre všetky živé bytosti.

 

Elena

 

 

 

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851917x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie