Aká je pravda 1. – Prečo to ide v Česku, a na Slovensku nie?
9. júna 2021 09:27,
Prečítané 2 400x,
elenaistvanova,
Aká je pravda
Prečo to ide v Česku, a na Slovensku nie?
Túto otázku som si položila, keď som videla aké raňajky dávajú v bežnej pôrodnici – nie nadštandardnej – na Slovensku a v Česku.
Nie tak dávno akýsi Slovák uverejnil, že do nemocnice v ktoromsi vyspelom štáte sa dostal – pracuje tam a žije – a akéže raňajky dostal, aj starostlivosť. Kývla som vtedy rukou – no vyspelé krajiny. Lenže toto je Česko, ľudia…
A tak vám ukážem, čo ide v Česku – a u nás nie – v rámci bežnej starostlivosti…
Krásny status k téme uverejnila pani, ktorá v tom Česku rodila
Marcela Kozejová Palkechová
Že prečo Havířov? Pre milión detailov:
1. Veta, ktorú len málo pravdepodobne začujete v slovenskej porodnici: A jaké je vaše porodné přáni? Jak by ste chtěla přivést miminko na svět? Všechno nám to povězte.
2. Ambulantný pôrod: Na druhý deň sme išli domov, lebo sme chceli a výsledky dovolili.
3. Pôrod do vane: Naozajstná pôrodná vaňa s červeným tlmeným osvetlením, pre čo najmenej stresujúci príchod bábätka na svet.
4. Absolútne prítmie: Nám sa pôrod skomplikoval, ale ani len primár si nedovolil rozžiariť celú miestnosť, akoby príchod bábätka do najmenej stresujúceho prostredia bolo prvoradé. To isté vyšetrenie pediatričkou.
5. Stačilo len spomenúť po pôrode, že som hladná a o 0:20 mi doniesla sestrička misku horúcej polievky do postele.
6. K moje dule sa všetci vrátane primára správali ako k členovi tímu, nie ako k niekomu, koho treba strpieť a v prípade komplikácií musí ísť nabok, ako to u nás už býva.
7.Naozajstný bonding. Prvé dve hodiny mi nikto bábätko nezobral ani umyť, odmerať ani odvážiť.
8. O každom kroku či postupe som bola vopred informovaná a na všetko pýtali súhlas.
9. Žiadne otravné monitoringy srdca bábätka v ľahu na stole počas pôrodu. Pôrodná asistentka mala malý bezdrôtový monitor, s ktorým sa dostala aj do vody a nikto nežiadal ani len zmenu polohy.
10. Ak to niekoho nepresvedčilo, tak prikladám obrázok raňajok z môjho prvého pobytu po pôrode v TN a takto nejako vyzerajú raňajkové švédske stoly v Havířově. (podotýkam nejde o žiadne súkromné luxusné zariadenie).
foto prevzaté z fb pani Pachelkovej
U nás sa to akosi zvrhlo – a pripadá mi, že namiesto snahy o kvalitu služby sa pacient stal iba PLATIČOM.
Jedno si treba uvedomiť – zdravotnú starostlivosť si pracujúci ľudia platia v podobe zdravotných odvodov. Je to teda platená služba.
Čo myslíte, aký by mal byť rozdiel v platbe občana za službu medzi tými dvomi raňajkami? A nie, toto nie je otázka v štýle, koľko by sme si mali priplatiť, aby v nemocnici náš blízky či my sami sme dostali takéto raňajky – lebo ešte raz opakujem, že toto v Česku poskytujú nie v rámci nadštandardu, ale bežne.
Určite by sme mali platiť v slovenskom zdravotníctve menej, keď nedostávame primeranú kvalitu.
Elena
celý život si platíte dane, no k lekárom sa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty