Založ si blog

Aká je pravda 1. – Prečo to ide v Česku, a na Slovensku nie? 

Prečo to ide v Česku, a na Slovensku nie?

Túto otázku som si položila, keď som videla aké raňajky dávajú v bežnej pôrodnici  – nie nadštandardnej – na Slovensku a v Česku.

Nie tak dávno akýsi Slovák uverejnil, že do nemocnice v ktoromsi vyspelom štáte sa dostal – pracuje tam a žije – a akéže raňajky dostal, aj starostlivosť. Kývla som vtedy rukou – no vyspelé krajiny. Lenže toto je Česko, ľudia…

A tak vám ukážem, čo ide v Česku – a u nás nie – v rámci bežnej starostlivosti…

 

Krásny status k téme uverejnila pani, ktorá v tom Česku rodila

Marcela Kozejová Palkechová

12 h 
Že prečo Havířov? Pre milión detailov:
1. Veta, ktorú len málo pravdepodobne začujete v slovenskej porodnici: A jaké je vaše porodné přáni? Jak by ste chtěla přivést miminko na svět? Všechno nám to povězte.
2. Ambulantný pôrod: Na druhý deň sme išli domov, lebo sme chceli a výsledky dovolili.
3. Pôrod do vane: Naozajstná pôrodná vaňa s červeným tlmeným osvetlením, pre čo najmenej stresujúci príchod bábätka na svet.
4. Absolútne prítmie: Nám sa pôrod skomplikoval, ale ani len primár si nedovolil rozžiariť celú miestnosť, akoby príchod bábätka do najmenej stresujúceho prostredia bolo prvoradé. To isté vyšetrenie pediatričkou.
5. Stačilo len spomenúť po pôrode, že som hladná a o 0:20 mi doniesla sestrička misku horúcej polievky do postele.
6. K moje dule sa všetci vrátane primára správali ako k členovi tímu, nie ako k niekomu, koho treba strpieť a v prípade komplikácií musí ísť nabok, ako to u nás už býva.
7.Naozajstný bonding. Prvé dve hodiny mi nikto bábätko nezobral ani umyť, odmerať ani odvážiť.
8. O každom kroku či postupe som bola vopred informovaná a na všetko pýtali súhlas.
9. Žiadne otravné monitoringy srdca bábätka v ľahu na stole počas pôrodu. Pôrodná asistentka mala malý bezdrôtový monitor, s ktorým sa dostala aj do vody a nikto nežiadal ani len zmenu polohy.
10. Ak to niekoho nepresvedčilo, tak prikladám obrázok raňajok z môjho prvého pobytu po pôrode v TN a takto nejako vyzerajú raňajkové švédske stoly v Havířově. (podotýkam nejde o žiadne súkromné luxusné zariadenie).

foto prevzaté z fb pani Pachelkovej

 

U nás sa to akosi zvrhlo – a pripadá mi, že namiesto snahy o kvalitu služby sa pacient stal iba PLATIČOM.

 

Jedno si treba uvedomiť – zdravotnú starostlivosť si pracujúci ľudia platia v podobe zdravotných odvodov. Je to teda platená služba.

Čo myslíte, aký by mal byť rozdiel v platbe občana za službu medzi tými dvomi raňajkami?  A nie, toto nie je otázka v štýle, koľko by sme si mali priplatiť, aby v nemocnici náš blízky či my sami sme dostali takéto raňajky – lebo ešte raz opakujem, že toto v Česku poskytujú nie v rámci nadštandardu, ale bežne.

 

Určite by sme mali platiť v slovenskom zdravotníctve menej, keď nedostávame primeranú kvalitu.  

 

 

Elena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fúúúha 5. – Viac ako 17 miliónov Číňanov podpísalo otvorený list. . .

01.08.2021

Takmer 18 miliónov Číňanov ten otvorený list podpísalo doteraz. A viete čo v ňom žiadajú? Vyzývajú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby preskúmala Inštitút lekárskeho výskumu americkej armády pre infekčné choroby vo Fort Detrick (USAMRIID) v armádnej základni v štáte Maryland. Petícia bola zverejnená 17. júla a vyzvala USA, aby na výzvu odpovedali. [...]

Fúúúha 4. – Je suis „dezolat“. . .

31.07.2021

Diskriminovanie neočkovaných nebol rozhodne dobrý nápad. Nielen preto, že ich je stále väčšina – a že nahnevaní voliči nezabúdajú. Ale i preto, že raz bude potrebné niesť následky. Nepomôžu vykrúcačky, že aj inde to tak robili, ani argument, že aj iní u nás tak konali – trestnosť zakladá konanie konkrétnych jednotlivcov každému z nich za seba. A dokonca [...]

Fúúúha 3. – Ako to je, Progresívne Slovensko?

31.07.2021

Jasne, šla by som do humorne ladeného pohľadu vo vzťahu ku Progresívnemu Slovensku, lebo i to ich prehlásenie že mlčiaca väčšina už nesmie mlčať je ozaj humorné – keďže nezaočkovaných máme preukázateľne väčšinu národa, a aj v oficiálnych médiách sa prezentuje, že odmietavý postoj voči očkovaniu má v súčasnosti 61 percent Slovákov. Drahí progresívci, vy [...]

pocasie-2-8-2021

Zabudnite na tridsiatky, horúčavy si dajú pauzu. Dokedy?

01.08.2021 22:34

Slovensko už nebude také žeravé ako predtým. S tlakovou nížou prišiel aj chladnejší vzduch. Ako bude vyzerať prvý augustový týždeň?

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,092
Celková čítanosť: 5315762x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Kategórie