Epidemiológ a profesor – tak sa otituloval pán, ktorý učí na Trnavskej univerzite a ako uvádza – volá sa Martin Rusnák.
https://www.truni.sk/news/som-covid-19-ockovany-ucitel-zdravotnik
A tak sa na to všetko pozrime pozorne a kriticky.
To by bolo v pohode, že je zdravotník a profesor, pravdaže, keby na stránku školy – t. j. svojho pracoviska – nevykvačil článok s jeho osobnými názormi. A univerzita sa skryla za vyhlásenie, že vraj sa jeho názor nemusí zhodovať s oficiálnym stanoviskom školy.
No pekne, univerzita – na oficiálnej stránke školy by malo byť oficiálne stanovisko školy. Svoje súkromné názory nech si pán profesor kvačká na svoj súkromný facebook.
Mimochodom, nielen to je smutná vizitka univerzity, že to tam vyvesili a tvária sa, že keď hlavu strčia do piesku, bude to v poriadku. Ale i samotný fakt, že pán profesor tam prezentuje názor s výzvou na očkovanie ľudí.
Preboha – zdravotník by mal vedieť aký je rozdiel medzi očkovaním a klinickou testovacou štúdiou, založenou na prísnej dobrovoľnosti respondentov už od čias Norimberského protokolu. Ak zdravotník vykladá nepresne tento fakt, nesvedčí to o jeho odbornosti – a je mi to ľúto, univerzita, ak ho to necháte prezentovať verejne na svojej oficiálnej stránke, potom ani o odbornosti samotnej inštitúcie.
Neuvedomujú si pracoviská, akú vizitku zanechávajú za sebou niektorými počinmi zjavne. Nie, nie je to bohvieaká vizitka.
Ani z hľadiska odbornosti, ani z hľadiska etiky.
A keď už sme pri tej etike, dostala som odpoveď zo SAV. Tak sa s vami podelím, aby ste si to tiež mohli pozrieť:
všetky naše sekvencie sú posielané do databázy GISAID, kde sa dajú nájsť, ale treba sa zaregistrovať (linka: https://www.gisaid.org/). Sekvencie sú značené hCoV-19/Slovakia/UKBA – číslo vzorky/rok.
No super – a tak ja cez víkend budem spisovať článok pre ten medzinárodný odborný časopis, ktorý uverejnil štúdiu o slovenskom testovaní, o etike vedeckého výskumu na Slovensku a pouvádzam všetky fakty – o existenčnej hrozbe a testovaní ľudí pod nátlakom, lebo to pokladám za neetické, aby týmto spôsobom získavané údaje niekto prezentoval odborne vedecky.
To akoby vedec bral údaje z koncentráku, však on osobne tie obete netýra…
Jednoducho chcem rozpútať veľkú a otvorenú diskusiu o tom, čo je a čo nie je etické v odbornom svete. A myslím, že i vyššie spomenutý pán profesor a jeho súkromné vyjadrenie na oficiálnej stránke univerzity tam nájdu svoje miesto v tom článku.
Je potrebné začať otvorene hovoriť o etike a neetike v odbornom svete. Tam by mala mať miesto korektnosť, humanizmus, a rešpektovanie Norimberského kódexu.
Elena
P. S.: Odborník zákonite musí byť etický. Ak nie je, nie je ani odborníkom…
K diskusii:
anysta – nuž, veru, som tá beštia, ktorá „neeticky“ zverejní úspech slovenskej štúdie a jej pozadie v medzinárodnom časopise, ak budú mať odvahu to uverejniť.
Lebo síce sa hovorí, že špinavú bielizeň treba prať doma, ale MY TU UŽ DÁVNO NIE SME DOMA. Sme ponižovaní, zastrašovaní a ohrozovaní kvôli tomu, že sa snažíme chrániť svoje ľudské práva a nechceme sa zapojiť do testovacej štúdie, ktorá v zmysle medzinárodnej legislatívy MUSÍ BYŤ DOBROVOĽNÁ. Je najvyšší čas hovoriť o etike na medzinárodnej odbornej úrovni.
tiskarienka – nuž, ak univerzita túži po takejto reklame… A to viete, že napíšem – je to hanba, lenže nie moja. Vlastne je to veľmi, veľmi škaredý príbeh o existenčných hrozbách voči národu, opakovane, v stave núdze. A o etike pána experta, ktorý využil tie údaje, aj financie zhrabol „za štúdiu“. Je skrátka najvyšší čas hovoriť o neetike postupu. Chcelo sa Slovensko zviditeľniť, nuž, ale mohlo sa aj inak…
Prevážna väčšina čitateľov Pravdy ani netušila... ...
++++++++++++++++++++++++SKVELÉ ROZHODNUTIE,... ...
To je ako hrach na stenu hádzať. ...
Ani Vám by etika nemala byť veľkou neznámou,... ...
pekne napísané a potvrdzujem - na školskom /... ...
Celá debata | RSS tejto debaty