Hovorí sa, že všetko so všetkým súvisí. Motýľ mávne krídlami a na druhom konci sveta sa spustí tajfún.
Je silným poznaním pochopiť a prijať tú hlbokú prepojenosť.
Medzinárodný trojdeň včera bol – výročie Nagasaki, čo médiá spomenuli, no aj deň boja afrických žien, a aj deň pôvodného obyvateľstva. A ticho, ani zmienka o tom. A pritom pôvodné obyvateľstvo – Aborigéni, Indiáni, Pygmeovia a Krováci – a jeho situácia si zaslúži pár slov. Lebo kadejaké sanačné projekty nenapravia to, čo na nich ľudstvo spáchalo.
To sú chvíle, kedy si môžeme uvedomiť, ako povrchne žijeme.
Aborigéni, najstaršie obyvateľstvo Zeme na území Austrálie, o ktorom hovorí aj ich pomenovanie – ab origine znamená od počiatku. Aj keď niektoré zdroje upozorňujú, že ich máme označovať ako austrálskych domorodcov – a nie Aborigénov. Dnes údajne aj najnezdravšie ľudské spoločenstvo. Listovala som si chvíľu internetom včera v rámci toho spomínania. A trápny článok o ich živote z roku 2006 som našla, v ktorom sa hovorí, že
príšerná životospráva, lenivý životný štýl a nedostatočná hygiena obyvateľov ostrovného regiónu Torres Strait spôsobili, že až jedna tretina dospelých trpí cukrovkou.
https://svet.sme.sk/c/2859963/australski-aborigeni-su-najnezdravsimi-ludmi-na-svete.html
Zomierajú o17 rokov skôr ako iní Austrálčania. Článok píše, že v záujme zlepšenia ich zdravia
dobrým začiatkom by bol návrat k pestovaniu ovocia a zeleniny v komunálnych záhradách. Vláda im sama ponúka na tieto projekty peniaze, avšak nemôže pomôcť ľuďom, ktorí nemajú záujem pomôcť si sami.
Vážne? Neboli Aborigéni pôvodne lovci?
Tiež Pygmeovia a Krováci, pôvodné obyvateľstvo Afriky – zatlačili ich hlboko do neobývaných oblastí púšte či pralesa. Vynára sa mi v pamäti spomienka na cestopisy, čo som o nich čítala. Údajne to boli prapredkovia nás všetkých.
Aj Indiáni – celý rad spoločenstiev pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí žili na svojom území od nepamäti. Nádherná svojská kultúra a filozofia, pre mňa silne inšpiratívna. A potom prišli dobyvatelia, kolonizátori, prisťahovalci. Vytláčali ich z pôvodných území, ničili – pardon, vylepšovali – ich pôvodný spôsob života. Zabíjali ich civilizátori, aj nimi prinesené choroby. Toľko toho majú spoločného praobyvatelia rôznych kontinentov…
Uluru – posvätná hora Aborigénov. Na jednom z mojich prvých výcvikov kedysi som jej obrázok dostala a rozrezonoval vo mne zvláštne pocity. Sprevádza ma doteraz. Aborigéni nepokladajú za správne liezť na tú horu, či nebodaj z nej ulamovať kusy kameňa – a ja sa občas zamýšľam nad tým, čo vypovedá o človeku a aj o civilizácii to, čo pokladá za posvätné a nedotknuteľné.
Nielen pre včerajší medzinárodný deň na nich spomínam. Sú mi blízki. Spätí hlboko s prírodou, ich filozofia odráža pochopenie trvalých hodnôt a praktickú múdrosť. Povrchnosť a pokrytectvo ma neláka, a pre mňa zo všetkého najviac znamená u človeka čistá duša.
Myslím, že by sme boli oveľa šťastnejší a žili spokojnejšie, keby sme aj v spoločnosti namiesto efektivity a úspešnosti postavili ako priority láskavosť a čestnosť.
Dokážem sa vcítiť do situácie tých pôvodných obyvateľov, ako sa museli cítiť zúfalo, keď im zaberali územie prišelci. My tu teraz pri Muráni zažívame podobný problém, len v malom – „lebo sysle“. Turistov chodia stovky. Sysle im už zakázali kŕmiť, keďže im pchali kadečo namiesto ich prirodzenej semienkovej potravy. Autá odparkované po oboch stranách úzkej hlavnej cesty komplikujú miestnu dopravu, ktorá je obojsmerná. Autobus sa prepletá pomedzi ne veľmi, veľmi pomaly, lebo vystupujúci z áut spokojne prebiehajú cez cestu v rôznych smeroch. Navyše niektorí sa s autami pri odchode počas premávky vytáčajú priamo na cestu, veď kam inam? I policajti sú tam bezmocní, to by tam museli mať vysunuté pracovisko. Je dosť ľudí, ktorým sa tu turisti nepáčia – a to je len „maličký vpád do života“.
Muselo to byť desivé pre tých pôvodných obyvateľov, keď im ktosi tak rozsiahlo narušil ich pôvodný svet. A potom im strčili lákadlá civilizovaného sveta…
Čo vieme o živote pôvodných obyvateľov Zeme?
Koho z nás trápia ich osudy? V rezerváciách je im dobre, povieme si naivne? Alebo s tým článkom uvedeným hore povieme, že je to výsledok ich lenivosti a nezodpovednosti, kde sa ocitli?
Je poučné i smutné zároveň sledovať ich osudy. Lebo tak ľahko je zničiť niečo – už nikdy to nebude v pôvodnom stave, snaha o nápravu je len falošnou hrou. Je potrebné pristupovať ku všetkému zodpovedne, opatrne, s úctou od počiatku a stále – v spoločnosti, i v životoch nás samých…
To je poučenie pre mňa z ich osudu – a tým sa snažím riadiť v živote.
Už toľko sme toho zničili sebecky a bezohľadne, ľudia, aspoň vo vzťahu ku Zemi konajme teraz zodpovedne. Nemáme už kam vytlačiť tých pôvodných obyvateľov, a ani seba samých…
Elena
K diskusii:
Podstatou blogu nie je dišputa, či boli aborigéni predkami nás, ale ako sme zničili prinesením civilizácie svet pôvodných obyvateľov…
Milan1 paralelu v histórii – fašizmus – tiež vnímaš ako evolúciu?
Len nad tým pouvažuj sám pre seba – určite mi, prosím, neodpovedaj, aby som ťa nedostala do problémov za propagáciu niečoho, čo orgány v trestnom konaní činné budú kvalifikovať nie z evolučného pohľadu…
Zabíjať iných ľudí, je vlastne také - ľudské,... ...
Hoax. ...
Možno tu je to vysvetlené: http:/... ...
Austrálski domorodci nie sú naši predkovia. ... ...
Anglické slovo aborigine znamená presne to... ...
Celá debata | RSS tejto debaty