Založ si blog

Hm 3. – Vrahyňa Božka. . .

Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu.

V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom,  Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily činu popisuje článok v linku

https://www1.pluska.sk/krimi/jedna-najbrutalnejsich-kriminalniciek-je-25-rokoch-slobode-co-ma-tato-vrahyna-rovasi/4

A tak v blogu dnes uvažujem nad páchateľmi podobných činov.

 

Článok v nižšie uvedenom linku popisuje jej život na slobode po 23 rokoch. Už deviaty mesiac brázdi slovenské ulice

https://www1.pluska.sk/krimi/exkluzivne-prve-slova-brutalnej-bozky-23-rokoch-vazenia-toto-je-zivot-nestoji-nic

Vydesilo ma v článku najviac to, že vyštudovala za zootechničku v Liptovskom Mikuláši. Preboha, začnime už konečne robiť dôsledný výber do profesie – aby sa k práci so zvieratami nedostávali anetickí psychopati. 

Otvorene – pri čítaní článku som si uvedomovala, ako sa psychopatia skutočne v čase nemení. Ani slovo súcitu s obeťami, ktoré utýravala niekoľko dní. Ani slovo ľútosti nad činom – len bagatelizovanie a výhovorky – bola opitá, aj lump spolupáchateľ na ňu zvalil všetku vinu. Ani slovo porozumenia pre iných – jedine veľká sebaľútosť. Rodina za ňou nechodila na návštevy, to jej priťažilo – lebo nikto jej neposielal peniaze a aj v posudku mala, že nemá zázemie. No teda, nemali by nakoniec tú rodinu potrestať?  Ani náznak toho, že jej je ľúto, ako ona sama svojim činom sťažila život i svojej rodine – lebo i na nich iste mnohí pozerali cez prsty. A hej, pravdaže, nikde ani slovo o tom, že jej blízki chýbali – len že kvôli ich nechodeniu mala tie vyššie uvedené nevýhody.

 

Má zdravotné problémy so žalúdkom i nohami, no tak sa jej poskladáme i na ich liečenie, však? Teraz dostáva „iba“ 70 eur na mesiac. 5 rokov vraj šila topánky, ako píše jeden z článkov.  Sama uvádza, že nepracovala ani vo väzení, hoci mohla. Ani teraz nemá prácu, ako inak, len prázdne fľaše zbiera. Ale chcela by dotykový mobil s internetom a facebookom. Nie napísať blízkym tých, ktorým brutálne zabila deti a ospravedlniť sa, nie ísť na hroby obetí a zapáliť im aspoň raz sviečku. Nie začať robiť niečo užitočné, aby vrátila spoločnosti to, čo minula svojim pobytom v base.

Za 23 rokov sme sa jej pritom vyskladali slušnú kopu peňazí na väzenský pobyt. Celkom presne ich uviesť neviem, pretože sa v priebehu rokov výdavky na deň menia, narastajú a mení sa aj hodnota peňazí v čase inflačne. Uvediem vás do obrazu – napríklad v base v Trenčíne na jednu väznenú osobu na deň boli v roku 2018 náklady vyše 101 eur, v roku 2020 už boli tie isté náklady vyše 150 eur na deň. Priemerne  mali na deň 222 väzňov, takže za rok 12, 2 miliónov.

https://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2021/Statisticka_rocenka_2020/ZJVS/Ro%C4%8Denka%202020.pdf

Kristepane, za kvalifikovanú prácu nám toľko štát nezaplatí, koľko vynaloží na jedného kriminálnika v base. 

 

A to je len jedna väznica. Len jeden rok. Obrovské peniaze by sme ušetrili, keby sme nemali na krku kriminálnikov. O koľko vyššie by mohli byť u nás dôchodky? O koľko viac nemocníc by sme mali? Ako by sme zlepšili život ľudí s postihnutím bezplatnými rehabilitáciami a kúpeľnými liečbami? Aké útulky pre zvieratá s pomocou štátu pravidelnou by sme mohli vybudovať? Aké by mohli byť naše cesty, životné prostredie? O koľko lepšie platy by sme mohli mať? O koľko viac by sme mohli oddychovať, keby sme ustavične nesolidarizovali s kadejakými nezodpovednými lumpami?

Namiesto toho sa skladáme na život rôznym darebákom – robíme čoraz viac a čoraz dlhšie.

Pritom nejde len o výdavky na pobyt v base. K tomu prirátajme nepriame náklady – že ak človek má deti a nepracuje, aby ich živil, musia sa im poskladať na živobytie a na všetky ich životné náklady  (školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby) iní ľudia, ktorí pracujú. Ak niekto nezarába  a nedáva na generačnú dôchodkovú solidaritu, musí na jeho rodičov vyrobiť niekto iný, aj na ich výdavky v zdravotníctve a v sociálnych službách,

Kladiem si čoraz častejšie otázku, o koľko času nášho života a o koľko našej životnej úrovne nás okradnú tí, ktorí žijú nezodpovedne. A cítim čoraz menej ochoty sa s nimi deliť a niesť dopady za ich nezodpovedný život.

 

 

 

Elena

 

K diskusii  mirsa  Nezodpovednosť je ľudská vlastnosť. A popisovaná situácia je problém nezodpovedného majiteľa, nie psov, Možno si to ani neuvedomuje, jednoducho mu to treba jasne povedať. Ak by pokračoval v tomto správaní, stačí podať sťažnosť správcovi bytovky.

 

milan1  Ďakujem za upozornenie. Základom však je, že na jeden deň pobytu väzňa dáme sumu, ktorú nedostane pracujúci človek na kvalifikovanú prácu – a to z tej sumy pracujúci živí celú svoju rodinu, A nedostáva ju za víkendy. Suma rátaná na väzňa je denná jednotka, a náklad iba na neho samého. Samozrejme, ako som uviedla v článku, popri priamych nákladoch sú i náklady na to, čo by mal väzeň zaistiť svojou poctivou prácou – živobytie pre deti a generačnú solidaritu rodičom – aj tieto náklady namiesto neho dávame.

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302358x
Priemerná čítanosť článkov: 3088x

Kategórie