S pravdou 8. – Prestrelili. . .

Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, až sa ucho odtrhne – toto krásne slovenské príslovie by si mohli dať lekári ako nové motto Slovenskej lekárskej komory.

Viete, sú lekári, ktorých si hlboko vážim – múdri, ľudskí, zodpovední a obetaví – ale táto partia mávajúca dookola svojimi plášťami, len aby viac a viac prachov vytĺkli – to nie je. Hádzali tu plášte a pokrikovali už najmenej tri razy – skutočne to presne neviem, lebo tieto cirkusy opakovali a opakovali, až sme všetci nadobudli pocit, že to už ani nerátame a pri ich povykovaní za platy len kývneme rukou, že už zasa vydierajú. Argumenty, s ktorými tak konali – že majú u nás platy menšie ako na západe – boli natoľko nezmyselné, že to aj škoda komentovať. Aj ostatné profesie u nás majú platy menšie ako na západe, a to dosť výraznejšie rozdiely tam sú, ako je to u lekárov.

Vážne si niekto u nás myslí, že iba lekári sú takí výnimočné povolanie, že by mali mať vysoko nadpriemerné platy a ostatné profesie v spoločnosti nie sú dôležité? Tak si predstavte, že by sa naštvali smetiari, o dva týždne by ste sa brodili hromadami odpadkov, a o mesiac by vám pomedzi nohy potkany behali – ak by teda smeti nechodili zbierať lekári popri svojej základnej práci namiesto kadejakých ambulancií a úväzkov  a  ďalších ryžovísk, ktoré majú.

Alebo ak by štrajkovali za platy predavačky – ako dlho by trvalo, kým by sa zachlopili dvere obchodov natrvalo a mohli by sme postávať pri kamiónoch v radoch, aby sme aspoň chlieb kúpili, ak si ho teda nebudeme mať doma z čoho piecť.

No a to ani nehovorím o školstve – ak by škôlky a školy zavreli, deti by sa vám potĺkali doma samé, alebo by vás odstavili od práce – a  mnohé hospodárske odvetvia štátu s vami.

Nie, lekári nie sú bohovia a my ostatní odpad, ktorý im nesiaha ani po členky. Spoločnosť je ako mechanizmus hodiniek, v ktorom sú potrebné rôzne kolieska, a hodinky fungujú, len ak sú všetky tie kolieska funkčné.

 

Keď lekári zistili, že sa im vydieraním nedarí získať podporu davov, lebo argumentovať týmto cirkusom za 62 eur  rozdielu v hrubom je trápnosť nad trápnosť pri výške ich platov a kadejakých ďalších príjmov  – a že ľudia vytriezveli z obavy pred ich odchodom, dokonca mnohí si myslia, že bude fakt lepšie, ak títo lekári odídu a dovydierajú nás navždy – tak bieloplášťovci nahodili ďalšie požiadavky. Zakázať tvoriť akciovky, uľahčiť atestácie a fakt neviem čo ešte ďalšie popri platoch vymysleli. Iste, aj ja sa obávam možného privatizovania akcioviek – ako som nedávno v blogu napísala, lenže zrejme inej cesty u nás nebude, lebo túto platovú nenažranosť slovenských zdravotníkov nedokážeme ťahať na svojich pleciach donekonečna. j keď Fico od nich teraz okamžite cúvol – zrejme by bolo dobré ich zaviesť. Aspoň sa výkonovo ukáže, na čo si lekári skutočne vyrobia. Museli by byť na pracoviskách poctivo – a nie ako potvrdzuje aj článok v linku  – v niektorých nemocniciach žiť pracovne s čiernymi voľnami

https://www.tyzden.sk/rozhovory/75149/odvolany-prednosta-kliniky-v-nitre-vladimir-popelka-kliniku-som-nasiel-v-rozklade-a-anarchii/.

Stav kliniky bol kritický. Primár kliniky udeľoval čierne voľno a nezabudol pochopiteľne ani na seba. On sám bol povinný odovzdávať svoje dovolenkové lístky riaditeľovi, no nerobil to. Tieto dokumenty neodovzdávali ani lekári a každý si bral toľko voľna, koľko chcel. Predstavte si, že by ste boli v zamestnaní a počas pracovnej doby by ste chodili pracovať na váš dom,  mali napríklad o 5 dní za mesiac viac voľna.

 

A to už ani nehovorím o tom, že existuje aj prepojenosť lekárov na určité firmy za účelom osobného obohatenia sa – ako to tiež vyššie uvedený článok pripomína.

Nemocnice drvivú časť svojich financií už teraz dávajú na platy, údajne až 92 % v niektorých nemocniciach – a neplatia odvody, takže robia dieru aj v príjmoch Sociálnej poisťovne, hoci potom natiahnu hrdinsky ruky, aby dostali vysoké dôchodky (z nemocnicami nezaplatených sociálnych odvodov???!!). Štát by sa mal rozhýbať k činu – keď už cirkus, tak poriadny, a to raz a navždy. Zrušiť platový automat je v zdravotníctve nutné, lebo ako som nedávno napísala, na výkony si musia vyrobiť.

 

Povedala by som, že za kratší koniec teraz rozhodne ťahajú lekári, aj keď to mnohým z nich zrejme ešte nedošlo. Lebo prinajhoršom dočasne štát požiada o pomoc susedné krajiny, aby nám lekármi vypomohli. Nehovoriac o tom, že môžeme uľahčiť podmienky pre príchod lekárov z iných krajín. A pritom si môžu spraviť v štátnych nemocniciach personálny audit – koľko lekárov kde skutočne potrebujeme. Odchodom niektorých lekárov sa nemocniciam výdavkovo uľaví, budú mať viac financií rozhodne. No a ak bieloplášťovci uvažovali, že prinajhoršom na mesiac alebo dva sa usadia na úrade práce s vynikajúcimi podporami, obávam sa, že to tak nebude. Lebo ak majú čo len štvrtinový úväzok, tak ich príjem prekračuje to, čo si môže nezamestnaný privyrobiť. Navyše, podporu v nezamestnanosti dávať ľuďom, ktorí svojvoľne opustili existujúce pracovné miesto, je padlé na hlavu, takže predpokladám, že vznik nároku na podporu by bol otázny. A cynicky podotýkam, že aj neporovnateľný sumou so sumami podpory nezamestnaným na západe, tak to aby rovno vyrazili žiť na nezamestnanej nohe tam.

Dostávajú sami seba do situácie, že nielenže ich nikto nebude prosiť na kolenách, aby sa vrátili, ale ani im to neumožní, ak by sa o návrat pokúšali – ak audit preukáže prebytočnosť ich miest. Potom možno pochopia, že západ je pre nich možno dalej ako si mysleli  – lebo mnohí z nich neovládajú dostatočne jazyk a ani vzhľadom na svoje spôsoby a prístup k pacientom nemajú reálnu šancu v nemocniciach tých západných krajín pôsobiť. Tam i nápadnejšia voňavka je neprijateľná pre lekára, nie to ešte arogancia alebo neodbornosť.

Tento teatrálny výstup lekárov je veľmi nevhodný z hľadiska načasovania nielen preto, že vláda siahla aj na príjmy dôchodcov – a tí majú mnohonásobne menej ako sú lekárske platy a naozaj inú šancu príjmu nemajú,  kým lekári ryžujú aj súkromnými ambulanciami popri nemocničných platoch. Akoby nechceli vidieť, že väčšina národa má príjem niekoľkonásobne nižší ako oni. Je to nevhodné aj z hľadiska preverovania kovidsituácie – a mnohí lekári by si mali náramne vstúpiť do svedomia pri spomienke na to obdobie. Otvorene žiadam, aby štát zverejnil ich príjmy z tých čias, potom pochopíme, nakoľko sa podieľali svojimi  snahami o kovidpacientov a zisky z nich na ožobráčovaní štátnej kasy. Nesieme na svojej životnej úrovni dopady aj ich zlodejiny – je namieste otázka, koľko kovidových pacientov bolo falošne diagnostikovaných, len aby príplatky rizikové boli. A takisto koľkí z nich boli vakcinátori vzhľadom na svoje vzdelanie museli veľmi dobre rozumieť, že sa podieľajú na niečom nečestnom a pre vakcinovaných rizikovom. Pripomeňme si, že pre ošetrenie vyžadovali nevalidné testy od pacientov a nútili ich s rúškami chodiť na vyšetrenie, ak vôbec pracovali.

Namiesto pokorného priznania svojich chýb a prosby o spoločenské odpustenie, tu vystupujú ako banda vydieračov.

 

Myslím, že nie som sama, kto tu tých vydieračov už nechce. Lebo nie všetci podávajú výpovede a vydierajú. A vonkoncom nie som zvedavá, čo budú robiť podaktorí z nich, ktorí rátali s prosením na kolenách a s víťazoslávnym návratom s platmi, ktoré si vydupali. Prezradím vám, že

Tvária sa, že nad ich profesiu v spoločnosti niet a že nesú zodpovednosť za ľudské životy. No tak sa pozrime pravde do očí, koľkí z nich doteraz boli právoplatne odsúdení nepodmienečne pri závažnom pochybení, ktorým zavinili smrť pacienta. Ako to článok v linku, ktorý som vyššie uviedla, píše –

Čo sa týka najmedializovanejšej operácie opačného kolena,  lekár na klinike stále pracuje a stále operuje. Dokonca následne po chybnej operácii dostal atestáciu z ortopédie. Pred niekoľkými mesiacmi prišli výsledky konania z  Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý rozhodol vyložene v neprospech lekára. Avšak vzhľadom na rodinné prepojenie tohto lekára na bývalého riaditeľa, tento zo strany nemocnice nemal doposiaľ žiaden postih. Pritom pochybenie lekára je aj pre nemocnicu ireputačný problém. Neviem si predstaviť, že by niekde inde spravil zamestnanec fatálnu chybu a postih pre neho by bol takmer nulový.

 

Nehovoriac o tom, že podaktorí lekári u nás by sa mali kanálmi plaziť, a nie sa tváriť bohorovne. Lebo určite nezabúdajme, že niektorým sú kšefty a prachy nadovšetko, kradli aj na úkor pacientov

https://plus7dni.pluska.sk/kauzy/milionove-podvody-ortopedickymi-pomockami-zapleteni-su-nich-aj-spickovi-slovenski-lekari

Viacerí lekári u nás predpisovali lekárske poukazy bez vedomia a súhlasu pacienta. V niektorých prípadoch dokonca šlo o prípady vystavenia lekárskeho poukazu na pacienta, ktorý bol už po smrti. Zdravotnícke pomôcky boli lekárňou účtované a dávané na preplatenie zdravotným poisťovniam, aj keď reálne pacientovi vydané neboli. Pritom ako uvádza článok v linku

https://citizen.blog.pravda.sk/2019/02/08/kam-miznu-peniaze-v-slovenskom-zdravotnictve-15-nedavna-minulost/

Šlo o organizovaný systém, na ktorom profitovali obe strany, lekári aj ortopedickí technici; v podstate šlo o organizovanú zločineckú skupinu. Takto vytiahli len v roku 2016 z poisťovní 46,5 milióna eur! 

Zaujímalo by ma, koho a ako za to potrestali.

 

Ale to nie je všetko – kradli aj na úkor mŕtvol

https://www.noviny.sk/krimi/140493-biznis-s-organmii-a-tkanivami-sa-rozmaha-zakon-to-pritom-zakazuje

Kšefty s kosťami sa potom legalizovali, ako uvádza článok v linku

https://www.noviny.sk/krimi/125514-za-nelegalny-odber-kosti-padol-rozsudok-biznis-pokracuje

Predsa sa jeden rozdiel za tie roky nájde. Dnes odoberá kosti a tkanivá z mŕtvych súkromná firma už s oficiálnym priklepnutím štátu. Ale rovnako ako v minulosti, ani dnes o tom neinformujú pozostalých. „Teraz a ani v budúcnosti sa k tejto téme vyjadrovať nebudeme,“ stojí v stanovisku spoločnosti.

Takže dnes si ktosi môže pchať do kešene peniaze za kosti našich blízkych legálne. Aj za odbery orgánov a tkanív existuje zaujímavá štatistika  – Národná transplantačná organizácia uvádza desiatky odberov orgánov rôzneho druhu každý rok – príbuzní o tom ani netušia často.

https://www.nto.sk/statistika/

A tkanivové odbery musia zjavne zdarne fungovať tiež – pozrite sa, koľko organizácií ich u nás realizuje – 33 ich je, takže to sa u nás robia odbery vo veľkom, a pozostalí o tom ani len netušia

https://www.nto.sk/tkanivove-zariadenia/

A článok v linku potvrdzuje môj názor, pozrite

https://www.cas.sk/clanok/649747/sef-narodnej-transplantacnej-organizacie-ako-sa-clovek-moze-stat-darcom-organov/

Po prevalení kauzy s vývozom tkanív Slovákov súkromnou spoločnosťou do Nemecka sa veľa ľudí bojí, aby sa ich orgány či tkanivá nestali iba biznisom… V tejto kauze išlo o kosti a šľachy. Keďže na Slovensku sme nemali toľko príjemcov tkanív, koľko sa odobralo, a v tkanivových bankách bol dostatok tkanív, niektoré sa vyvážali von. Prípad sa vyšetroval a nakoniec sa zistilo, že všetko bolo v rámci zákona. 

Nuž, tým sa nám stáva pochopiteľnejším, prečo je toľko tých tkanivových zariadení. Zrejme sa vyváža a vyváža. A odoberá a odoberá, však mŕtvi sa brániť nemôžu – a všetko je to také legálne…

 

Darcovstvo je bezplatné, ako sa uvádza v našej legislatíve. No ale potom sa stane zrejme zázrak, lebo ako sa ukázalo napríklad pri pupočníkovej krvi podľa článku v linku

https://domov.sme.sk/c/23401141/narodna-transplantacna-organizacia-prejde-na-navrh-marcinkovej-poslaneckym-prieskumom.html

Privátna klinika v holandskom Eindhovene, vlastnená rovnakými osobami ako Cord Blood Center, ponúka experimentálne terapie kmeňovými bunkami za 44 tisíc eur, ktoré sa vykonávajú práve pomocou pupočníkovej krvi. „Keď do tejto súkromnej kliniky zavoláte, a spýtate sa odkiaľ berú kmeňové bunky, ubezpečia vás, že výlučne zo svojej vlastnej darcovskej banky na Slovensku. Darcovská banka nikde spoluprácu s touto klinikou nespomína a ani sa nechváli tým, že túto súkromnú kliniku zásobuje.

Škaredý biznis, však?

Darcov orgánov vyhľadávajú v každej nemocnici, nerobte si ilúzie, že nie. Ako to vysvetľuje článok v linku

https://dennikn.sk/1323926/transplantacny-koordinator-telo-darcu-organov-mame-vo-velkej-ucte/

každá nemocnica má transplantačného lokálneho koordinátora, t. j. človeka plateného za nachádzanie „mŕtvych darcov“.

Mám skutočne hodne námietok proti najviac rozšírenému darcovstvu

Darca s bijúcim srdcom (heart-beating donor, HBD). Je to pacient, u ktorého je splnená základná
podmienka, a tou je stanovenie smrti mozgu, ktorá je právne uznaná ako smrť jedinca. U darcu s bijúcim
srdcom sa srdcová akcia udržiava medikamentózne a okysličovanie krvi a orgánov je zabezpečené napojením pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu. Momentálne je to najrozšírenejšia skupina darcov orgánov
(obličky, srdce, pečeň, pankreas, tenké črevo) a tkanív (rohovky, koža, kostné štepy, srdcové chlopne, ligamenty, šľachy, cievne štepy).

Detaily sú v manuáli transplantačného koordinátora

https://www.transplant.sk/sites/default/files/field_downloads/2020-05-21/Manu%C3%A1l_transplanta%C4%8Dn%C3%A9ho_koordin%C3%A1tora.pdf

O ktoromkoľvek komatóznom pacientovi s ireverzibilným poškodením mozgu, u ktorého je predpoklad progresie do smrti mozgu pred zlyhaním cirkulácie, sa musí uvažovať ako o potenciálnom orgánovom darcovi (POD) bez ohľadu na jeho vek. Lekár zodpovedný za starostlivosť o pacienta – potenciálneho orgánového darcu – má kontaktovať odberový tím pre pomoc pri ďalšom manažmente darcu.

Veru by som nechcela, aby mňa alebo kohokoľvek z mojihc blízkych napojených na UPV prevláčali, aby im kdesi mohli odoberať čo im len napadne. Som za to, aby sa darcovstvo stalo skutočne vedomým darcovstvom – aby sme nemuseli povinne vyjadrovať notársky overený darcovský nesúhlas počas života –  ale nech darca vyjadrí počas života darcovský súhlas. Darcov by mali menej, ale také ponímanie darcovstva pokladám za čestné a korektné. Je to podľa mňa zlodejina – takto falošne cez nesúhlas získavať „darcov“. Nech berú tomu, kto skutočne chce dobrovoľne a vedome dať.

Koľko dostane za jedného „vyhľadaného darcu“?

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/369935-za-vyhladanie-darcov-organov-budu-odmeny/

Ten, kto nájde darcu orgánov, dostane 1 500 eur.  Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej peniaze budú vyplatené v prípade, že príjemca orgánu je ich poistencom a budú mu nahrádzať obličky, srdce, pečeň, alebo pankreas. 

To je bonus k tým „nízkym platom.“  A to vyhľadáva v pracovnej dpobe toho darcu, alebo mimo pracovnej doby? Lebo mimo pracovnej doby nemá čo narábať s údajmi pacientov, a v pracovnej dobe má každý zdravotník svoje pracovné povinnosti jasne definované. Vyhľadávanie darcov medzi ne nepatrí.

 

A čo tak dary od farmafiriem, lekári s nízkymi platmi,  ešte tiež spomenúť? Článok v linku uvádza, že

https://transparency.sk/sk/overit-transparentnost-svojho-lekara/

v roku 2016 farmafirmy podporili lekárov, nemocnice, súkromné ambulancie, lekárne či rôzne odborné združenia sumou viac než 29 miliónov EUR. Tri štvrtiny z toho boli poskytnuté peňažne, zvyšné nepeňažné plnenie boli hlavne úhrady cestovného, ubytovania či stravy.

A to ešte kvalita zverejňovania vyvoláva pochybnosti. Graf v článku v tom linku ukazuje prehľad počtu lekárov v jednotlivých cenových reláciách plnení poskytnutých farmafirmami.

Ďalší článok z toho istého roku 2016 ale od farmafiriem hovorí o úplne inom údaji

https://svls.sk/farmafirmy-odtajnili-kolko-platia-lekarom/

Farmaceutické firmy zverejnili, ako sponzorujú lekárov či lekárnikov, prvýkrát pridali aj ich menný zoznam. Z údajov vyplýva, že na podporu dali 26,4 milióna eur, najväčšia časť asi 17,5 milióna eur išla na klinické testy liekov. Zo zvyšku hradili firmy kongresy a zber informácií od lekárov, týkajúce sa chorôb či počtov pacientov, ako aj poradenstvo v ambulancii.

Predpokladám, že klinické testy liekov si lekári spojili s dôkladným oboznámením pacientov, ktorí sa testovania zúčastňujú a majú k tomu aj ich písomný súhlas s účasťou. Inak by to mohol byť problém, že?

Podľa toho článku denník Pravda natrafil na mená niekoľkých lekárov, ktorí sa ocitli na zoznamoch dvoch aj troch farmafiriem. Celkovo každý jeden zinkasoval aj do 30 tisíc eur za rok.

Ďalšou zaujímavou informáciou je, že v zozname asociácie sa ocitli tí, ktorí môžu predpisovať, kupovať, poskytovať alebo podávať lieky – teda lekári, ošetrovatelia, sestry, farmaceuti aj zdravotnícke organizácie. Ich mená sú publikované iba s ich súhlasom. Pri nepeňažnom sponzorstve (kongresy) s uverejnením mena a sumy súhlasilo asi 70 percent lekárov, v prípade hotovostnej platby to bolo ináč. Súhlasilo len 30 percent z nich.

Podľa toho článku sprístupnenie týchto informácií považuje prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Katarína Kafková za prínosné. „Každý pacient by mal mať právo dozvedieť sa z verejne dostupných zdrojov, ktoré podujatia zdravotnícki pracovníci navštevujú.“ Pacient si môže zistiť, či a ako sa jeho lekár vzdeláva. Kafková poukazuje aj na ďalšiu výhodu. „Ak je pacient, napríklad diabetik, dvakrát do roka prestavovaný na inú liečbu a nie je na to dôvod, môže pátrať, či lekár nie je motivovaný nejakou farmaceutickou firmou.“

 

Ach, jaj, s tými platmi lekári sú skutočne odkázaní na zvýšenie aj o tých 62 eur v hrubom, o ktoré teraz tak vydierajú. Ak oni s takými platmi sú na tom natoľko zle, tak potom čo my ostatní? Pracujúci s podstatne nižšími platmi by už hádam ani do práce nemali chodiť za tie platy, a len rovno spolu s dôchodcami na ulici by mali stáť s klobúkmi, aby peniaze vyberali na živobytie.

 

Je to skrátka tak  – platí efekt kĺzačky, ak sa darebáčiny tolerujú v malom, ustavične sa len zväčšujú. Lekári s nadštandardnými platmi, nadštandardne každoročne zvyšovanými, s nadštandardnou možnosťou bočných príjmov – ktoré otázne ako zdaňujú – teraz nadštandardne vydierajú.

A viete čo? Nech idú, sú už takí nedôveryhodní títo výpoveďaci, že by som ani nechcela, aby zostali. A ak by si to dodatočne náhodou rozmysleli, neumožnila by som im už zamestnať sa v tej istej nemocnici.

Nie všetci lekári dávajú výpovede – a tí, ktorí zostávajú a nevydierajú – tak tých si budeme o to viac ceniť.

 

Elena

Neticho 1. – Si myslela, že jej to prejde beztrestne. . .

05.11.2024

No nie, Cica Mica, akú výstižnú fotku máš – povedala som pobavene. Takúto fotečku má Aj ja by som sa na jej mieste hanbila ukázať tvár, keby som ľudí okrádala o peniaze podvodom a pretŕčala by som sa len od chrbta. Ale, Petronela, ten jelenček v profilovej fotke moc výstižný nie je, mala si si tam dať kravu, ak si si myslela, že Ti táto darebáčina [...]

S pravdou 11. – Prečo polícii ušiel asociál, ktorý má byť v base?

04.11.2024

Skutočne som sa teraz nahnevala. Nech nám to Šutaj Eštok verejne vysvetlí, ako policajtom ušiel kriminálnik, ktorého mali už údajne mať zaisteného a mal ísť zo súdu rovno do basy za útok na redaktorku? Polícia ho údajne nedokáže nájsť – nebodaj im ušiel na Belize medzičasom? Zato redaktorke lump vyhrážky vypisuje, ako píše článok v linku [...]

S pravdou 10. – Čo nám Halloween ukázal. . .

03.11.2024

Po slovensky sviatok strašenia, vážení. Pre mňa teda sviatok nijaký, lebo kopy kostlivcov a svietiace tekvice k šťastiu nepotrebujem. Strašidiel a v strašidelných úboroch ponavliekaných ľudí vidím kopy aj mimo tohto sviatku. Ale ak sa niekto chce zabávať strašením, budiž. No myslela som si, že sviatok strašenia znamená, že ľudia strašia, a nie že predvádzajú, [...]

Harrisová, Trump

Trump voľby asi vyhrá. Prežije to Amerika, keď Harrisová republikána porazí?

05.11.2024 05:00

Dnes sa konajú prezidentské voľby v USA a zároveň si Američania vyberú zloženie 435-člennej Snemovne reprezentantov a tretinu zo stovky zákonodarcov v Senáte.

Trump, Harris

Harrisová vs. Trump. Poslancov sme sa pýtali, koho by volili. Komu by dali hlas Michelko, Migaľ, Remišová či Valášek?

05.11.2024 05:00

Poslancov parlamentu sme sa pýtali, koho z dvojice kandidátov - Harrisová-Trump- by si vybrali.

koláž, fotky, Čína, mReportér

Číňania dokázali „oživiť“ aj dinosaurov. Pozrite si park, kde ľudia chodia okolo nich

05.11.2024 05:00

Zábery priamo z Číny zachytil mReportér Martin.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,991
Celková čítanosť: 9579427x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie

Archív