Dotyk domova 2. – Domov je. ..

 

Často sa hovorieva, že domov je miesto a ľudia a pocit. Ja si myslím, že je to aj jedlo, ktoré je s domovom hlboko prepojené.

Spomínate si na jedlá, ktoré ste jedávali doma ako deti? Mali ste také typické jedlá domova? A máte ich teraz, také vlastné úžasné domáce výtvory? Možno nejaké tajné rodinné recepty, generačne prenášané?

Tak presne o tom dnes zaspomínam.

 

Jedlá domova…

Väčšine z nás okamžite vystane pred očami domáca vianočná kapustnica, taká našská, nenapodobiteľná, jedinečná. U nás ju varieval manžel – býval to slávnostný rituál v štýle „ocko varí kapustnicu“. Mne sa páči také delenie úloh, pretože v rodine sa potom každý cíti nejakým spôsobom potrebný a dôležitý. Prenechala som mu túto dôležitú rolu od začiatku manželstva, zemiakový šalát som robievala ja. Zhostil sa tej úlohy dôstojne – naša kapustnica sa varila od rána do štedrovečerného podvečera, a deti netrpezlivo vyčkávali, kedy už budeme večerať, lebo príde Ježiško… V niektorých domácnostiach kapustnicu skladajú z pôvodných kapustníc domova, no u nás to bol problém, lebo obe boli síce plné voňavých sušených dubákov, no breznianska kapustnica bola plná mäsa, naša štrbská len s klobásou, ale zato v nej boli sušené slivky, aj krupicové halušky a zahustená bola surovým zemiakom. Uznajte, to nešlo zlúčiť. Jeden rok bola u nás kapustnica taká, druhý rok onaká – nakoniec sme skončili pri dvoch kapustniciach, z ktorých sa jedlo až do Silvestra, kto akú chcel.

A určite by sme mohli takto pokračovať pri iných štedrovečerných jedlách – zemiakovom šaláte, tam sme vytvorili tiež vlastnú domácu dvojverziu, nie štrbsko-brezniansku, kvôli dcére Kike, ktorá nemá rada vajíčka, bola jedna verzia šalátu bezvajíčková.

Ale nielen štedrovečerné jedlá sú tie jedlá domova. Z detských čias sa mi ako „doma“ vynára hustý čír, typické štrbské jedlo (zemiaková kaša s múkou, poliata rozpraženým maslom a s mliekom, fučka), podobne i kukuričná kaša, starejmamina hustá fazuľová polievka z tmavej fazule so sušenými slivkami a smotanou, mliečna zamrvková polievka, či polievka podkyslo so smotanou, klobásou a zapusteným vajcom (tú robím naozaj výborne aj ja), alebo mamine koláče (ako prvý sa mi vynoril v spomienke orechovník so žĺtkovou polevou). Nasucho vyúdené klobásy z domácej zabíjačky. A mnohé ďalšie jedlá – chlieb s hustou domácou smotanou, posypaný kryštálovým cukrom, moja detská obľúbená večera bol chlieb s maslom a medom alebo džemom a strúhanými jablkami. Na raňajky sme ako deti mávali často chlieb s maslom, praženicu so slaninou a kakao (dodnes mi to pripadá ako výborná kombinácia).

Z tých našich bežných jedál, ktoré si ponesú deti v pamäti ako odkaz domova, je to určite domáce chilli (bezmäsové, s bielou aj tmavou fazuľou, jemne pikantné), mrkvová krémová polievka, jablká v župane, či občasné čerstvé kompóty ku obedu. A Kika prevzala to moje kreatívne vodnárske varenie v štýle „od oka, tak trochu to uprav, načo ti je návod, keď máš vlastnú hlavu“, kým Svetlanka všetko robí dôsledne podľa receptu, presne váži a všetko je zakaždým dokonalo rovnaké.

 

Záverom…

Ach, pravdaže, domov sú aj jedlá, ktoré si nesieme v spomienkach. No tak, zaspomínajte, ktoré sú tie jedlá, ktorú vás sprevádzali detstvom? Viete si ich vybaviť pred očami? Cítite ich vôňu, chuť a všetko to, čo pripomína domov vášho detstva?

Detstvo, ten čarokrásny čas zázrakov, starých mám a starých otcov, nech vás dnes večer zasýpa trblietavými hviezdičkami radostných spomienok…

Krásny večer všetkým prajem…

 

.

Elena   Predná Hora, 10.8.2017

I tu 5. – Tak už konečne viem, načo tak rýchlo stavajú tú nemocnicu v Prešove. ..

27.05.2025

Budeme mať nové národné jedlo? Viete, keďže u nás zrejme máme najviac medveďov na svete, môže to byť nová slovenská národná tradícia – bryndzové halušky s medvedími oškvarkami. Kuffa povedal, že vraj u nás reštaurácie budú mäso z medveďov ponúkať, lebo medvedie mäso sa dá jesť. Potrebujú k tomu iba CITES certifikát o oficiálnom odlovení [...]

I tu 4. – Najsilnejšie slová o mieri

25.05.2025

Je to tak v živote – keď niečo prežijeme, naučíme sa to chápať i rozpoznať. Poznanie prináša schopnosť rozlišovať. Keď prežijeme klamstvá alebo zradu, vieme ich rozlíšiť – potom sa im buď vyhýbame, alebo v nich žijeme ďalej s tým, že si ich už uvedomujeme. Nemám rada falošné hry a klamstvá, ani klamárov. Ani falošné hodnoty nemám rada. Isteže, [...]

I tu 3. – Budeme platiť ukrajinskú armádu i ukrajinský blahobyt?

24.05.2025

Náklady na tieto účely by sa mali rozdeliť medzi krajiny EÚ a tvoriť určitú časť ich HDP. S týmto nápadom prišli Ukrajinci – zrejme sme ešte málo ožobráčení, ukrajinskí príživníci sa nezastavia a chcú čoraz viac. Investujú do kadečoho peniaze, napríklad do luxusného rekreačného centra za 1,3 miliardy https://www.facebook.com/reel/1821546135263290 No veď [...]

Sýria, Izrael, kríza, konflikt, Golanské výšiny, Her Bental

Zvrhnutie Asada otvorilo dvere: Izrael a Sýria rokujú. Trump v tom hrá zrejme rolu

27.05.2025 21:35

Izrael okupuje sýrske Golanské výšiny od arabsko-izraelskej vojny v roku 1967 a po zvrhnutí Asada získal pod svoju kontrolu ďalšie oblasti.

CN-Canada Euthanasia-Doctors and Ethics

Parlament sa postavil proti životu v útrapách, Francúzsko otvorilo dvere asistovanej samovražde

27.05.2025 21:10

Návrh zákona o takzvanej milosrdnej smrti podporilo 305 poslancov, proti bolo 199 zákonodarcov. Katolícka cirkev dôrazne odsúdila eutanáziu.

Handlová, rokovanie vlády,

Europoslanci sa pýtali, Takáč vysvetľoval. Bola to konštruktívna diskusia, povedal minister

27.05.2025 21:08

Priblížil, že PPA v danej výzve odstúpila od 47,5 % projektov.

tank, vojna na Ukrajine, streľba, Leopard 2

Ruské tanky sa rozbiehajú: analytici vedia, odkiaľ príde letná ofenzíva. Hovorí sa aj o poslednej šanci Moskvy

27.05.2025 20:55

V súčasnosti je na hranici Sumskej a Charkovskej oblasti sústredených 125-tisíc ruských vojakov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,158
Celková čítanosť: 10429276x
Priemerná čítanosť článkov: 3302x

Kategórie

Archív