Založ si blog

Úsmev 6. – Žilo sa za socializmu lepšie?

 

Článok o tom, či sa žilo za socializmu lepšie vo včerajšej Pravde ma inšpiroval o tom pouvažovať.

Uvažovala som podvečer  – pritom pod oknom mi behali chlapi a kričali. Chceli by ste vedieť, čo kričali? Tak vám aj to prezradím, pravdaže, dôverne.

A ešte o jednej voľbe, vašej voľbe, tiež poviem…

 

Žilo sa za socializmu lepšie ako teraz?

Reprezentatívny výskum agentúry Focus ukázal, že najmä staršie vekové skupiny tento názor u nás preferujú. U mladých ľudí (do 35 rokov) je to necelá pätina súboru. Ide podľa výskumníkov o nostalgiu za starými časmi.

Nuž, ja si tiež myslím, že „staré socialistické časy“ mali svoje pozitíva. Bežný životný štandard bol dostupný bežným ľuďom. Bola dobrá podpora mladých rodín, detí, zdravotné programy.

Zmena, ktorú sme chceli, rozhodne podľa mňa nie je toto, čo tu v súčasnosti máme. Dnes mnohí ľudia doslova živoria, iní prežívajú za cenu dvojnásobnej driny – dennej práce, aj druhej práce popri tom. Mnoho ľudí za prácou odchádza do zahraničia, rodiny sa rozpadajú. O súčasnom stave zdravotníctve, školstve, sociálnych službách oproti minulosti nič nepoviem – nechcete, aby som hneď ráno nadávala, však? Ani o spravodlivosti a súdnictve, právnosti štátu Veľmi negatívne vnímam rozbitie družstiev. Predaj pôdy kadejakým „zahraničným podnikateľom“. Morálku spoločnosti. A zbrojenie.

Musím agentúru Focus v čomsi poopraviť – píšu v záveroch z prieskumu, že starší ľudia na Slovensku sa domnievajú, že sa im za socializmu žilo lepšie.

Milá agentúra – oni sa nedomnievajú, oni to vedia.

 

A čo s tými chlapmi pod oknom?

No dobre, poviem vám pravdu – fakt tam tí chlapi pobehovali a kričali – „poď, poď, poď…“ Teda, aby sme si rozumeli, nie ja som mala vybehnúť – hrali futbal na štadióne, ktorý mám rovno pod oknom hotela. Keďže ale podvečer mi jeden neznámy miestny pán ponúkol odvezenie a nezištne ma doviezol z mesta až k hotelu (ešte raz ďakujem), tak som aj ja milá a tolerantná k Ružomberčanom…

A teraz celkom vážne – neprekážali mi nijako. Nech len hrajú – povedala som si  a šla som nerušene písať, čítať, a čakať na dnešné vzdelávanie.  Áno, včerajšok iskril pokojom. Nie ako štvrtok, kedy som v neskorých hodinách zúfalo hľadala pomoc pri otváraní súborov s EOP a šla som spať až včera po jednej…

 

A tá vaša voľba?

Nuž áno – uvažovala som, ktorých 11 blogov by zostalo, keby som ostatné vymazala. Určite by som nechala

V MENE SYNA 10. – Klopanie na nebeskú bránu alias List Maroškovi

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/07/19/v-mene-syna-10-klopanie-na-nebesku-branu-alias-list-maroskovi/

a

DNES 63. – It´s a long road. . . alias Vyzývam slušných lekárov

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/05/15/dnes-63-its-a-long-road-alias-vyzyvam-slusnych-lekarov/

A možno niečo z Rozprávača príbehov.

Vaša voľba je možnosť výberu – ak chcete, aby niektorý konkrétny z blogov zostal, navrhnite ho do tej 11.

 

 

Elena   Ružomberok, 12.5.2018

 

 

2917
4080
Posledný 12. 05. 2018, 22:42:18

Tou cestou, ktorou si šiel 10. – Kde sú diabli?

24.05.2018

Kedysi ľudia verili, že diabli sú v pekle. Presťahovali sa medzičasom, poviem vám. Hej, tak je to. O tom je môj dnešný blog. Ak sa vám v tejto chvíli zdá, že chrlím žeravé dračie plamene viac »

Tou cestou, ktorou si šiel 9. – Sen, ktorý kráča pred nami. ..

23.05.2018

Je to, ako keď ideme do Prahy – alebo kamkoľvek inam – po prvý raz. Cesta sa vinie krajinou, ktorú nepoznáme. A predsa vieme, kde ju zakončíme. Rovnako je to i so životom – ak dôverujeme viac »

V skorom ráne 5. – Šťastný koniec rozprávky. . .

21.05.2018

Nuž, stojí to za to, keď sa vydáte za princa. Víkend ovládla kráľovská svadba – vysielali ju naživo v priamom prenose. Takže dnes o princoch? Čo ja viem – hlavne o šťastných koncoch viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 827
Celková čítanosť: 1502401x
Priemerná čítanosť článkov: 1817x