Založ si blog

Úsmev 6. – Žilo sa za socializmu lepšie?

 

Článok o tom, či sa žilo za socializmu lepšie vo včerajšej Pravde ma inšpiroval o tom pouvažovať.

Uvažovala som podvečer  – pritom pod oknom mi behali chlapi a kričali. Chceli by ste vedieť, čo kričali? Tak vám aj to prezradím, pravdaže, dôverne.

A ešte o jednej voľbe, vašej voľbe, tiež poviem…

 

Žilo sa za socializmu lepšie ako teraz?

Reprezentatívny výskum agentúry Focus ukázal, že najmä staršie vekové skupiny tento názor u nás preferujú. U mladých ľudí (do 35 rokov) je to necelá pätina súboru. Ide podľa výskumníkov o nostalgiu za starými časmi.

Nuž, ja si tiež myslím, že „staré socialistické časy“ mali svoje pozitíva. Bežný životný štandard bol dostupný bežným ľuďom. Bola dobrá podpora mladých rodín, detí, zdravotné programy.

Zmena, ktorú sme chceli, rozhodne podľa mňa nie je toto, čo tu v súčasnosti máme. Dnes mnohí ľudia doslova živoria, iní prežívajú za cenu dvojnásobnej driny – dennej práce, aj druhej práce popri tom. Mnoho ľudí za prácou odchádza do zahraničia, rodiny sa rozpadajú. O súčasnom stave zdravotníctve, školstve, sociálnych službách oproti minulosti nič nepoviem – nechcete, aby som hneď ráno nadávala, však? Ani o spravodlivosti a súdnictve, právnosti štátu Veľmi negatívne vnímam rozbitie družstiev. Predaj pôdy kadejakým „zahraničným podnikateľom“. Morálku spoločnosti. A zbrojenie.

Musím agentúru Focus v čomsi poopraviť – píšu v záveroch z prieskumu, že starší ľudia na Slovensku sa domnievajú, že sa im za socializmu žilo lepšie.

Milá agentúra – oni sa nedomnievajú, oni to vedia.

 

A čo s tými chlapmi pod oknom?

No dobre, poviem vám pravdu – fakt tam tí chlapi pobehovali a kričali – „poď, poď, poď…“ Teda, aby sme si rozumeli, nie ja som mala vybehnúť – hrali futbal na štadióne, ktorý mám rovno pod oknom hotela. Keďže ale podvečer mi jeden neznámy miestny pán ponúkol odvezenie a nezištne ma doviezol z mesta až k hotelu (ešte raz ďakujem), tak som aj ja milá a tolerantná k Ružomberčanom…

A teraz celkom vážne – neprekážali mi nijako. Nech len hrajú – povedala som si  a šla som nerušene písať, čítať, a čakať na dnešné vzdelávanie.  Áno, včerajšok iskril pokojom. Nie ako štvrtok, kedy som v neskorých hodinách zúfalo hľadala pomoc pri otváraní súborov s EOP a šla som spať až včera po jednej…

 

A tá vaša voľba?

Nuž áno – uvažovala som, ktorých 11 blogov by zostalo, keby som ostatné vymazala. Určite by som nechala

V MENE SYNA 10. – Klopanie na nebeskú bránu alias List Maroškovi

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2014/07/19/v-mene-syna-10-klopanie-na-nebesku-branu-alias-list-maroskovi/

a

DNES 63. – It´s a long road. . . alias Vyzývam slušných lekárov

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2015/05/15/dnes-63-its-a-long-road-alias-vyzyvam-slusnych-lekarov/

A možno niečo z Rozprávača príbehov.

Vaša voľba je možnosť výberu – ak chcete, aby niektorý konkrétny z blogov zostal, navrhnite ho do tej 11.

 

 

Elena   Ružomberok, 12.5.2018

 

 

2917
4080
Posledný 12. 05. 2018, 22:42:18

Slová o svete 8. – Útok medveďa, pohryzenie hada a všemožné nebezpečia prírody. ..

15.08.2018

V nedeľu pri večerných televíznych novinách som zachytila zasa raz správu o útoku medveďa voči hubárovi – už neviem koľký útok v tomto roku to je. A prebehla potom v pondelok viacerými viac »

Slová o svete 7. – Láskavci. . .

14.08.2018

Svet často zachytáva príbehy neznámych hrdinov a vizionárov, ktorí chcú svet zmeniť k lepšiemu a robia úžasné veci – podľa mňa aj láskavci kráčajú ticho a nenápadne týmto chodníčkom viac »

Slová o svete 6. – Platené sexuálne služby. . .

13.08.2018

V minulom týždni prebehla médiami správa o predaji sexuálnych služieb 15-ročného dievčaťa. Takže dnes sa vyjadrím naostro. Ľudia „s modernými hodnotami“, nečítajte - myšlienky prezentované viac »

Cellerova jama, Trenčín

Zaplatí Trenčín za národnú pamiatku?

16.08.2018 08:00

Súkromná firma sa už roky domáha odškodného za to, že pri stavbe narazila na historický nález a preto projekt nedotiahla do konca.

Katar, umývanie, čistenie

Katar chce pomôcť Turecku priamymi investíciami za 15 miliárd dolárov

16.08.2018 07:54

Katar prisľúbil Turecku priame investície vo výške 15 miliárd USD. Turecké trhy zažívajú turbulentné časy. Jedným z dôvodov je aj spor s USA.

Nemecko, policajt, špeciálna operácia, razia, prostitúcia

Opatrovateľku v Nemecku odsúdili za to, že dieťatu spôsobila smrteľné zranenia

16.08.2018 07:49

Na tri roky a desať mesiacov väzenia odsúdil súd opatrovateľku, ktorá zatriasla 15-mesačným dieťaťom tak silno, že batoľa o tri dni neskôr zomrelo.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

V Kalifornii zadržali Iračana, podozrievajú ho z členstva v IS

16.08.2018 06:19

Úrady v americkom štáte Kalifornia zadržali 45-ročného irackého občana, ktorý je podozrivý z členstva v extrémistickej organizácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 908
Celková čítanosť: 1673361x
Priemerná čítanosť článkov: 1843x