Založ si blog

DNES 8. – Ďakujem, pán exprezident Gašparovič alias Veľká zlodejina v malej tabuľke

Nie, nejde o iróniu, ja úprimne hovorím ĎAKUJEM. Aj keď môžeme mať naozaj dosť výhrad voči rôznym krokom bývalého prezidenta – jedno mu nemožno uprieť  – v minulom týždni si u nás zaslúži jedno veľké plus. A je iróniou osudu, že väčšina občanov si to nielenže neuvedomuje, ale o tom ani nevie.

Rozhodnutie nepodpísať novelu zákona o zdravotnej starostlivosti v minulom týždni zdôvodnil prezident výhradami k prílohe č. 3,  ktorá  v čl. III štvrtom bode v prílohe č. 3 uvádza zoznam prioritných chorôb. V skutočnosti ide o zoznam diagnóz hradených z verejného zdravotného poistenia v plnom rozsahu.

O čo ide? Poďme na vec od začiatku.

Slovenská republika určuje svojim občanom povinnosť platiť odvody v rámci povinného verejného zdravotného poistenia. Ide pritom o nemalé peniaze, zdravotné odvody zaplatené pracujúcimi dosahujú 2,7 miliardy eur. Za nezamestnaných občanov, deti, študentov a dôchodcov zdravotné odvody hradí  štát.  Právo na zdravotné poistenie vychádza z Listiny základných práv a slobôd. Verejné zdravotné poistenie zaisťuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a služieb s ňou súvisiacich v rozsahu ustanovenom legislatívou. Zakladá pre každého občana SR na základe zmluvného povinného poistenia právo občana na zdravotnú starostlivosť a zdravotné pomôcky. Právo na bezplatnú základnú a nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť garantuje aj Ústava SR (ešte stále platná). Všimnite si ale, prosím, slová základnú a nevyhnutnú. Znamená to, že nie všetkým a všetko má byť hradené, mal by teda existovať  jasne zadefinovaný balík toho čo a komu hradiť. Základnou otázkou v systéme zdravotného poistenia je preto otázka spravodlivosti – t. j. zohľadnenia miery zásluhovosti a miery solidarity. Je potrebné hľadať „zdravú hranicu“ medzi nimi.

Skôr či neskôr sa aj naša spoločnosť bude musieť riešiť otázku spravodlivosti systému poskytovanej zdravotnej starostlivosti pretože sa zvyšujú nároky na vynakladané zdroje v dôsledku starnutia populácie, nárastu chronických chorôb, vysokej miery nezamestnanosti, existencie dlžníkov poistného  a iných vplyvov. Pokladám za dôležité hospodárne narábať                  so zdrojmi vo verejnom zdravotnom poistení. A tiež spravodlivo. Zdravotná starostlivosť je totiž hodnota, ktorú musí niekto zaplatiť.

Zatiaľ funguje systém, v ktorom síce platíme rôznu výšku odvodov (v závislosti od príjmu platcu do istej jeho výšky), ale nedostávame za to nič v balíku služieb navyše. Nechcem tým povedať, že ľudia naozaj bohatí by nemali platiť viac ako nemajetní, lenže v tejto podobe systém je zjavne nespravodlivý voči zamestnancom. 

O tom, že by systém poskytovanej zdravotnej starostlivosti mal byť aj solidárny niet pochýb – mal by poskytovať potrebné ľuďom s postihnutím či s vážnou diagnózou, dôchodcom a deťom. Druhou stranou mince  KOMU ÁNO je otázka KOMU NIE – tam je potrebné zohľadniť mieru zavinenia choroby a následného prístupu k nej v doliečovaní.

Nakoniec – samotný názov zdravotná POISŤOVŇA hovorí o tom, že by mala POISŤOVAŤ.  Za pravdu mi zrejme dajú všetci tí, ktorí sa vyznajú v poisťovníctve v tom, že základom poistenia je otázka poistného rizika.

Je zrejmé, že proti riziku pádu z veľkej výšky sa nebude poisťovať predavačka, s ktorou padne výťah a mala by mať plne hradenú všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť – na rozdiel od človeka, ktorý sa štverá pravidelne po skalách, ten by jednoducho poistený pre riziko pádu byť mal.  

Podobne je to s rizikom pri iných chorobách. Je podľa môjho názoru v poriadku, ak hradíme zdravotnú starostlivosť človeku napríklad pri zvýšenom riziku v dôsledku genetickej poruchy. Nie je však v poriadku, ak opakovane poskytujeme zdroje ľuďom, ktorí sa správajú k svojmu zdraviu nezodpovedne. Keďže v iných krajinách odborníci vypočítali tieto riziká (a zaviedli na ich základe aj systém, fungujúci spravodlivejšie ako v slovenskom zdravotníctve) – pozrime sa na ich výpočty. Zistili napríklad, že fajčiar počas života v porovnaní s nefajčiarom odčerpá zo zdrojov zdravotného poistenia 2,5 krát viac a ešte vyššie sú tieto násobky u alkoholikov (a iných závislostí).  Poistenie tohto rizika však v súčasnom zdravotnom systéme na Slovensku chýba.

Ak chceme mať zdravotné poistenie, mali by sme zaviesť systém poistných rizík. Inak premenujme zdravotné poistenie na daň do zdravotníctva. Kým v mnohých krajinách v zdravotníctve existuje zvýhodnenie zodpovedného prístupu poistenca ku vlastnému zdraviu buď formou bonusov (finančných alebo iných výhod) alebo malusov (sankcií pri ohrození vlastného zdravia rizikovým správaním – napríklad platia vyššie poistné odvody), na Slovensku je to presne naopak.

A v tomto duchu je zostavená aj navrhovaná novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú pán exprezident v závere svojej prezidentskej kariéry nepodpísal. Novela totiž určuje zoznam chorôb, za ktoré si poistenec nebude musieť priplácať. Opäť raz tento návrh nijakým spôsobom nezohľadňuje poistné riziká. 

Vyčkajme stanovisko zdravotnej poisťovne, čo je dôvodom tohto uhla pohľadu.

Predná Hora,  18.6.2014

 

 

 

 

Ale čo 4. – Ako som novú kariéru budovala. . .

06.10.2024

Ak sa rozhodnete plniť svoje sny o novom profesijnom smerovaní, nemusíte to mať jednoduché. Budem detektívom, založím si detektívnu kanceláriu – povzdychla som si nadšene nedávno. Konečne som z hĺbky svojho srdca vydolovala to, čo by ma teraz naozaj bavilo. Popri písaní knižiek teda, z ktorého až takú radosť nemám, lebo už tretí USB s rozpísanými knihami sa mi [...]

Ale čo 3. – Čo nám Kotlár nepovedal. . .

05.10.2024

Kotlár toho nepovedal ešte veľa. Každopádne si cením jeho odbornú aj ľudskú odvahu, že oficiálne pomenoval veci v správe povedané. Lebo je dôležité ich pomenovať. To za prvé. Útoky proti nemu sa rozbehli – a „vedci dlhodobo sa zaoberajúci výskumom vírusov“ sa ozvali. To za druhé. Otvorene poviem, že keby to boli naozaj vedci, bolo by im jasné, že [...]

Ale čo 2. – Sociálna poisťovňa upokojuje a generálny prokurátor by mal zasiahnuť. . .

04.10.2024

Nie, tento štát veru nevie robiť poriadok tým správnym spôsobom. Médiami u nás víria články, ako údajne nebude na dôchodky, lebo je veľa dôchodcov a štát nemá peniaze. Nečudo, že sa ľudia vyplašili a pýtajú sa, čo štát spravil s ich peniazmi, ktoré ako platiaci poistenci Sociálnej poisťovni posielali po desaťročia na svoje dôchodky. Ako píše článok v [...]

Chaldíja

Izraelské letectvo zaútočilo v sýrskom meste Homs na autá s humanitárnou pomocou

06.10.2024 17:53

Tri nákladné vozidlá s humanitárnou pomocou boli zaparkované blízko továrne na výrobu iránskych automobilov.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie

Po útoku na juhu Izraela zomrela žena, desať ľudí je ranených, strelec mŕtvy

06.10.2024 17:33

Došlo k tomu iba deň pred prvým výročím začiatku vojny medzi militantným hnutím Hamas a Izraelom.

SR NRSR 19.schôdza 15.deň konsolidácia BAX

Konsolidácia bude pokračovať aj v ďalších rokoch, uviedol Kamenický. Viskupič žiadal opatrenia na pomoc občanom

06.10.2024 17:15

Obaja sa zhodli, že nový minister zdravotníctva by mal byť odborník a krízový manažér.

Mauritius Britain Chagos Archipelago

Briti tvrdili, že na odľahlých ostrovoch žije len niekoľko Tarzanov. Ako naložia s poslednou africkou kolóniou, ktorú potrebuje americká armáda?

06.10.2024 17:00

Kto by vedel na mape sveta označiť polohu Čagoských ostrovov? Málokto. Sú však dôležité. Čo ich teraz čaká a prečo majú vojenský význam?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,970
Celková čítanosť: 9500753x
Priemerná čítanosť článkov: 3199x

Kategórie

Archív