Založ si blog

Hmmm 4. – Ako chce štát pomôcť poctivo pracujúcim. . .

 

Ak by som písala, ako štát chce pomôcť poctivo pracujúcim ľuďom tu, na Slovensku, mali by sme to rýchlo vybavené – NIJAKO.

Ale dnes budem hovoriť o tom, ako im chce poškodiť – preto bude o čom hovoriť, hodne a ostro. Lebo si myslím, že je to voči poctivo a dlhoročne pracujúcim ľuďom veľká špinavosť, čo tu vláda a podnikatelia chystajú.

 

Pred mesiacom sa médiami mihla nenápadná  správička…

O plánovanom skrátení doby poberania podpory v nezamestnanosti po skončení pracovného pomeru.

Článok o tom priniesli webnoviny dňa 25. júna 2018 s názvom Pellegrini chce tlačiť na Slovákov, ktorí odmietajú pracovať a Žiga navrhol zmenu v dávkach. Správa sa mihla aj v TV novinách 25.6.2018 pod scestným názvom Premiér chce siahnuť na dávky tým, ktorým sa nechce pracovať.

Tí naivnejší čitatelia si možno aj spokojne vydýchli – „ach, naša dobrá vláda, ako zasa raz darebákom klepne po prstoch“.

Opak je pravdou, ako to už v našich končinách býva.

 

Nikto nejde siahať na sociálne dávky…

K tomu by som sa pripojila i ja podporne. Lebo ak máme stotisíc voľných pracovných miest a 150 000 nezamestnaných, ktorých vidíme pobiehať ulicami miest len v rámci preberania sociálnych dávok a robenia nákupov, v poriadku to nie je. Skladáme sa hŕbe ľudí na pohodlný bezpracný príjem a život. Dovážame pritom pracovníkov zo Srbska, Rumunska, Ukrajiny. Je najvyšší čas im prácu poskytnúť a vytvoriť taký podporný systém, aby sme nemali celé dlhoročne či celoživotne nepracujúce rodiny.

Hovorí sa však namiesto toho o skrátení, či dokonca pozastavení dávky v nezamestnanosti. Nejde teda o kroky proti dlhodobo nepracujúcim, ale o kroky proti pracujúcim, ktorí prestanú pracovať.

Podporné obdobie v nezamestnanosti je v súčasnosti 6 mesiacov a môžete ju poberať vo výške 50 percent pôvodnej mzdy. Zvažuje sa jeho skrátenie na tri mesiace, či dokonca možnosť pozastaviť ho úplne.

 

Skrátenie poberania doby príspevku v nezamestnanosti…

Tento nápad – údajne vládny – podporili aj podnikatelia Klubu 500. No aby nie (beztak mám podozrenie, že zárodok nápadu možno hľadať práve u nich).

Stanovisko odborárov nevieme – ale pokladám to za hodne zlé, ak čušia. Lebo už mali vysvetľovať ľuďom, čo im to prinesie – a burcovať ich ku postaveniu sa proti tejto zlodejine.

Čo by to pre nás znamenalo – také skrátenie doby poberania podpory v nezamestnanosti?

Pre podnikateľov nepochybne úsporu, veď  tlak zamestnať sa i za menej prijateľných okolností a môcť hľadať aspoň trochu prijateľnú prácu len polovicu z doterajšieho času môže viesť ku žobráckejším mzdám.

Pre poctivo dlhé roky pracujúcich ľudí osekanie ich sociálnych istôt. Lebo povedzme si na rovinu – ak sa tento štát vyhlasuje za sociálny, má byť aj spravodlivo sociálny. Lebo sociálny neznamená dávať nezodpovedným čoraz viac – a zodpovedným čoraz viac uberať. Zhoršilo by to životnú situáciu najmä ľuďom, ktorí po desiatkach rokov poctivej práce v staršom veku prídu o prácu.

Ak sa dnes rozhodne človek odísť zo zamestnania, dostáva pol roka podporu v nezamestnanosti. Nie je to láskavosť štátu, všetci pracujúci si na TAKÚ PODPORU PRISPIEVAME.

 

Ak počúvame reči o sociálnom štáte, rozhliadnime sa…

Spravme malú analýzu, ako je to inde. Podpora v nezamestnanosti je v mnohých krajinách poskytovaná ďaleko spravodlivejšie, pretože je odstupňovaná zásluhovo:

  • je braný do úvahy rozdiel, či pracujete tri mesiace či rok, alebo 20 či viac rokov nepretržite, človek pracujúci dlhšie, má aj dlhší nárok na podporu v nezamestnanosti,
  • porovnajme situáciu v Dánsku, Nemecku, či iných vyspelých európskych krajinách, podpora v nezamestnanosti tam je nepochybne štedrejšia krajinách – v Dánsku môže podpora v nezamestnanosti trvať až tri roky, v Nemecku a ďalších krajinách dva roky. Veľmi obsiahly popis dáva k problematike vo svojom blogu s názvom To čo je zas za nápad? zo 16.7.2018 Milan Kuruc,
  • je skutočne na pováženie, že Slovensko nezohľadňuje ani len dobu, počas ktorej človek nepretržite pracuje, pre stanovenie doby následného poskytovania podpory v nezamestnanosti, ako aj jeho vek.

 

Záverom…

Nuž, ak dosahujeme 80% produktivity práce vyspelých európskych krajín, aj platy by mali byť tomu úmerné. Nie sú – a namiesto opatrení voči nezamestnaným zasa raz chystá vláda len ďalšie okradnutie tých poctivo pracujúcich. Humbug sa tu robí okolo nezmyslov typu Noční vlci a ich základňa“. namiesto toho treba verejne a poriadne nahlas hovoriť o veciach, ktoré som v tomto článku pomenovala.

Nie je to v poriadku, ako sa k nám správajú. Rozhodne to nie je v poriadku.

Hej, odborári, kde ste? Driemete na vavrínoch?

 

 

 

Elena   21.7.2018

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850509x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie