Založ si blog

Kam 11. – Katka, veď Ty si mala žiť. . .

 

Mladá žena so žiarivým úsmevom. Výborná študentka, s kopcom plánov.

Milovala život, mala priateľa a tešili sa na spoločnú budúcnosť.

Voľný čas trávila ako dobrovoľníčka pri chorých deťoch v nemocnici. V tej istej nemocnici, kde ako 25-ročná túto jar po operácii slepého čreva zomrela.

Jej mama Dagmara je zdravotníčka – pracuje ako sestra dlhé roky. Dcérinu smrť pripisuje zlej zdravotnej starostlivosti v nemocnici a hovorí o tom nasledovne:

… 5.3.2019 večer Katka hovorila, že ju bolí brucho a je jej zle. Nejako sme to neriešili, asi niečo zjedla – nech si dá tabletku, povedali sme jej. Bolesti neprestávali, zavolali sme sanitku. Katku odviezli do nemocnice, spravili jej všetky testy a ráno ju asi budú operovať – no nie je to nejaké vážne a možno to najprv skúsia iba rozohnať, operácia nebude potrebná. Asi prvýkrát v živote sme nestresovali, veď operácia slepého čreva je už každodenná záležitosť a keďže povedali, že to nie je vážne, tak už vôbec nie. Ráno Katka volala, že operovať ju budú (SPRAVILI JEJ PREDOPERAČNE VYŠETRENIA A ZDRAVÁ BOLA).

Operácia prebehla, doktor nám oznámil, že VŠETKO DOBRE dopadlo (všetko dobre nedopadlo a problém bol už zrejme pri operácii/preberaní podľa Katkiných slov neskôr) a pacientka je umiestnená na svojej izbe. (žiadna pooperačná izba, veď asi načo?). Poobede sme prišli za Katkou, bola ubolená – ale veď po operácii je každý.  Hovoríme jej, že piatok pôjde domov zdravá ako rybička. Zrazu to začalo. Zo stredy (6.3) na štvrtok (7.3) v noci nám písala ako ju všetko bolí, nemôže spať, celú noc preplakala a má strašný kašeľ. 7.3 (štvrtok) sa všetko začalo stupňovať a Katka bola slabšia a slabšia, keď sme ju RÁNO (poobede sme tam už boli s ňou) počuli v telefóne, hneď sme vedeli, že je zle. Hovoríme jej – Katka, zvoň na sestričky – a jej odpoveď bola, že ona už zvoniť nebude, lebo jej povedali, že je precitlivená a dali jej dýchať do sáčka, dokonca zvonček mala aj vyvesený, tak že naň nedočiahla (zvonila jej potom spolubývajúca). Celý štvrtok (7.3.) prebehol asi takto: precitlivená, nič jej nie je, a to sa stáva. Typické príznaky zápalu pľúc boli odignorované. Až večer, keď sa vrátila z CT, sa zrazu dvere jej izby rozrazili a Katku náhle brali na JISKU so slovami, že CT zobralo aj kúsok pľúc (?náhodou?, keďže celý deň riešili brucho) a zistilo sa, že má zápal vážny. Katka nám ešte zakývala a povedala, že tu už jej pomôžu – LEBO JEJ budú VERIŤ. Odišli sme spokojní domov, až kým nám nezazvonil telefón: “Katku sme museli náhle dať na ARO do umelého spánku” keďže ten zápal pľúc bol tak vážny (OBOJSTRANNÝ).

A začali týždne plné modlenia sa, cez ktoré sme mohli iba veriť. Na druhý deň ako bola v umelom spánku ďalšia rana, sepsa. Opäť slová: “Zázrak, že to prežila a bojuje.” 4 týždne nervov, stresu – a to vďaka ľudskej ľahostajnosti. Po týždňoch (29.3) silného  bojovania, modlenia sa Katka dostala MOZGOVÚ SMRŤ (prečo sa to stalo, ako? Odpoveď? : MY NEVIEME). 1.4. 2019 jej ako 25-ročnej srdiečko dobilo… 

Ľudská ľahostajnosť trnavskej nemocnice nám Katku zobrala a bohužiaľ nám ju nikto a nič nevráti. Ísť zdravá (slepé črevo ŽE VRAJ bez komplikácii už choroba v dnešnej dobe nie je) a skončiť mozgovou smrťou, ťažko tomu uveriť, ale toto sa stalo. Ešte aj teraz je pre nás ťažké niečo takéto šíriť a hovoriť o tom, ale je potrebné aby to vedeli všetci, pravdu. Aby sa takéto veci viac nestávali!! 

…A toto je len základ a fakty, veľa “maličkostí”, ktoré sa stali popri tom všetkom, spomenuté nie sú … 

Viac detailov nájdete tu         

https://glob.zoznam.sk/banalna-operacia-skoncila-pre-katku-mozgovou-smrtou-zrejme-bol-zanedbany-jej-pooperacny-stav/?preview_id=376803 

A po Katkinej smrti bojujeme i s ďalším problémom, do jej dokumentácie po jej smrti nazeralo mnoho ľudí neoprávnene.

https://glob.zoznam.sk/skandal-v-trnavskej-nemocnici-do-zdravotnej-dokumentacie-pacientov-si-moze-nahliadnut-kto-len-chce/#disqus_thread

 

Mama Dagmar sa na trnavskú nemocnicu podala trestné oznámenie, ale i sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Odtiaľ však Katkina rodina zatiaľ žiadne vyjadrenie nedostala.

 

Záverom…

Katka, Ty si mala žiť. Rovnako ako mali žiť všetky naše deti, ktoré sú v dôsledku pochybenia lekárov mŕtve…

Nebudeme mlčať o smrti našich detí. Neprestaneme žiadať o zmenu k lepšiemu v slovenskom zdravotníctve – a budeme hovoriť čoraz hlasnejšie, lebo naše rady sa rozširujú, obetí pochybení lekárov stále pribúda.

Katkinu dokumentáciu po smrti ktosi drzo prezeral – a nielen jeden človek. A ja sa pýtam, ako je toto možné, pani ministerka zdravotníctva – ako sú údaje pacientov chránené v tejto spoločnosti, aby sa k nim nedostávali nepovolaní ľudia?

Ak nenastane bezodkladné a prísne potrestanie tých, ktorí takto „lustrovali“ dokumentáciu mŕtvej pacientky, budeme vyzývať pacientov, aby dali svojim lekárom nesúhlas s používaním elektronickej formy ich dokumentácie.

 


 

Elena   10.9.2019

 

 

P.S.: Fotografie sú z ich rodinného albumu a uverejnené so súhlasom Katkinej mamy.

Tak 5. – Istanbulský dohovor, hodí nám ho Čaputová na krk?

18.01.2020

Premiér vyzval oficiálne prezentovanú prezidentku Čaputovú (ach, áno, rozhodla som sa do oficiálneho vyjadrenia ÚS SR ku podaniam doktora Harabína titulovať ju takto, takže ďalej uvádzam skrátene viac »

Čo ti (ne)poviem 6. – Hádanka o živote. . .

17.01.2020

Ak si niečo volíme, kladieme na misky váh veci pre nás podstatné. Vieš, že teraz ťa nedokážem zastaviť ja. Daj si však čas na rozhodnutie, lebo zmení vo svete priveľa - povedal Boh. Čas viac »

Tak 4. – A tak sa bojím, že príde. . .

17.01.2020

Sú dni plné lepivej hmly. Slnko je ukryté kdesi za mrakmi, a možno odišlo k nám do hôr a čaká tam na môj návrat, vzdychla som si včera ráno pri pohľade z okna penziónu v Devínskej Novej viac »

Vladimir Putin

Západ sa do zmien v Rusku nebude miešať

18.01.2020 07:00

Rusko ovládol. Vladimir Putin je lídrom krajiny od konca roku 1999. A chce, aby sa na túto éru spomínalo ako na Putinovo Rusko.

Hornonitrianske bane, Prievidza, baník, Baňa Nováky

Európa obmedzí uhlie aj na hornej Nitre, bane sa zatvoria

18.01.2020 06:50

Na Slovensku by dotácie pre domáce uhlie mali skončiť v roku 2023 a Baňa Nováky má byť definitívne zatvorená v roku 2027.

peniaze, euro, kalkulačka

Slováci v priemere zarobili o 70 eur viac ako vlani

18.01.2020 06:27

Minulý rok priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Ide o druhý najrýchlejší rast za posledných desať rokov.

burza, čísla, tabule, investor

Šéfka MMF: Dohoda USA a Číny neistotu len zmierni

18.01.2020 06:17

Podpísanie prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou zmierni neistotu, avšak v plnej miere ju neodstráni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,385
Celková čítanosť: 3051877x
Priemerná čítanosť článkov: 2204x

Kategórie