Všetci politici a všetky strany chcú len naše dobro – ako inak, veď len preto sú tu. Neveríte tomu, však? Veď ani ja nie.
Ak im síce neveríte, že nás neklamú, ale neviete presne, ako nás klamú, pripomeňme si niečo – zaspomínajme na jednu krásnu tému – zodpovednosť politikov za spôsobenú škodu…
Konatelia a členovia predstavenstva spoločností, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Zodpovednosť fyzických osôb, ktoré vykonávajú verejnú moc a podpisujú rozhodnutia v mene štátu resp. inej organizácie verejnej moci, však v dnešnom právnom systéme upravená nie je. V praxi často verejní funkcionári a politici podliehajú tlakom rôznorodých lobistických skupín, či korupcii a ľahkovážne, nepremyslene,
či dokonca účelovo vydávajú protizákonné rozhodnutia, ktorými spôsobujú škodu verejnej správe a občanom. Avšak za nezákonné rozhodnutia a škody spôsobené verejnými funkcionármi (politikmi) – teda za ich pochybenia voči nám – preberajú hmotnú zodpovednosť orgány štátnej a verejnej správy, čiže v konečnom dôsledku my sami, občania poctivo platiaci dane.
Takže nehorázne a dvojnásobné okrádanie – raz nás okradnú spôsobením škody samotnej – a druhý raz tým, že ich pochybenia platíme my všetci.
Sľuby, sľuby, ľahko plynú z huby…
Pred voľbami nám sľubovali strany jedna pred druhou, ako zatočia s nespravodlivými úradnými postupmi politikov a škodou nimi spôsobenou – naozaj zaujímavý bilancujúci článok som k tomu nedávno objavila. A tak sa pozrime, kto nám k tomu čo nasľuboval, aj ako to dopadlo
Ústavným zákonom chceli poslanci ĽS Naše Slovensko zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov, ktorí vykonávajú verejnú moc vo verejnej správe, za škodu, ktorá vznikla ich nezákonným úradným postupom alebo nezákonným rozhodnutím.
Sľub splnili, návrh dali. Predložili ho za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Rastislav Schlosár, Martin Beluský, Milan Uhrík a Milan Mazurek. Žiadali, aby sa priamo do Ústavy SR zakotvili nové odseky,
ktoré výrazne zlepšia vymožiteľnosť práva a zavedú hmotnú zodpovednosť fyzických osôb vykonávajúcich verejnú moc individuálne alebo v rámci kolektívneho orgánu. Všetci verejní funkcionári budú povinní nahradiť vzniknutú škodu každému, koho práva boli porušené v dôsledku nezákonného výkonu verejnej moci. V prípade nezákonných úradných postupov alebo nezákonných rozhodnutí vydaných kolektívnym orgánom budú niesť zodpovednosť za škodu tí verejní funkcionári, ktorí ako členovia kolektívneho orgánu vyjadrili súhlas s týmto nezákonným úkonom.
Návrh na zosobnenie by mal podávať generálny prokurátor po verdikte ÚVO, Najvyššieho kontrolného úradu či súdu, že došlo k poškodeniu štátu.
Potiaľ je všetko OK. Návrh ale v NR SR neprešiel. Zaujímavé údaje o hlasovaní k tomuto návrhu priniesol článok
Realitu článok porovnával s odpoveďami, ktoré strany poskytli portálu SME na otázku: „Budete sa snažiť presadiť hmotnú zodpovednosť politikov?“
Poslanci strany Ľudová strana Naše Slovensko ako jeho predkladatelia ho majú vo svojom programe.
Realita: Poslanci ĽSNS za poslanecký návrh samozrejme hlasovali
Poslanci strany Sme rodina „Sme za to, aby mali politici a štátni úradníci rovnakú zodpovednosť pri správe cudzieho majetku, ako majú manažéri súkromných firiem.“
Realita: Poslanci strany Sme rodina hlasovali za návrh.
Poslanci strany Smer: Strana na otázku ohľadne návrhu neodpovedala.
Realita: Proti návrhu hlasovalo až 14 poslancov: Martin Glváč, Dušan Čaplovič, Miroslav Číž, Marián Kéry, Ján Kvorka, Emil Ďurovčík, Dušan Galis, Augustín Hambálek, Peter Šuca, Ľubomír Vážny, Tibor Blenda, Mikuláš Krajkovič, Ľuboš Martinák, Ján Podmanický. Ostatní prítomní poslanci sa hlasovania zdržali.
Poslanci strany Most-Híd „Posilnenie prvku zosobnenia hmotnej zodpovednosti zamestnancov verejnej správy za protizákonné, zjavne nesprávne alebo diskriminačné rozhodnutia, ako aj za nečinnosť je súčasťou nášho protikorupčného balíčka.“
Realita: Drvivá väčšina poslancov Mostu-Híd bola proti, a to konkrétne poslanci: Andrej Hrnčiar, Štefan Vavrek, Tibor Bastrnák, Ladislav Balódi, Irén Sárközy, Peter Kresák, Peter Antal, Péter Vörös.
Poslanci strany SNS dali návrhu podpornú odpoveď: „Áno!“
Realita: Väčšina poslancov klubu SNS sa zdržala hlasovania. Poslanci Andrej Danko, Tibor Jančula a Dušan Tittel však boli proti tomuto návrhu zákona.
Poslanci strany OĽaNO: „Áno, je to jedna z priorít hnutia a hmotnú zodpovednosť politikov sme sa snažili opakovane presadiť aj v tomto volebnom období. Žiaľ, ani v roku 2014, ani v roku 2015 poslanci za stranu Smer náš návrh nepodporili.“
Pravdou je, že zákon o hmotnej zodpovednosti politikov už v tomto volebnom období v parlamente opozičné hnutie OĽaNO predložilo v októbri 2016 nepodporilo.
Realita: Poslanci klubu OĽANO sa hlasovania nezúčastnili alebo odmietli hlasovať.
V septembri 2016 neuspel s podobným návrhom ani poslanec Beblavý. Ako hlasoval pán Beblavý, ktorý sám vyzval premiéra na diskusiu a sľuboval návrh predložiť? V septembri 2016 ho predložil a neuspel s návrhom.
Realita: Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík, hoci v minulosti sami predkladali podobný návrh, nehlasovali.
Záver: za tento návrh zákona zahlasovali len strany Sme rodina a ĽS Naše Slovensko.
Nuž, takto sa líšia sľuby a realita u našich politikov. Všetci chcú len a len naše dobro. Voľby sa blížia míľovými krokmi – a tak nám začnú sľubovať a sľubovať…
Elena 26.11.2019
Celá debata | RSS tejto debaty