Založ si blog

Hrejivo 1. – No veď áno. . .

Mikuláš už ľahkým krokom našľapuje poza vaše okná. Sneh mu chrupoce pod nohami – počujete?

U nás veru už bol, takže si zamyslene uhrýzam z mätového keksíka. Ach, až štyri keksíky mäta som dostala, to som bola teda fakt po celý rok dobrá…

No dobre, možno som nebola – ale v tejto chvíli budem.

Je zaujímavé, aký je mikulášsky večer hrejivý – aj napriek tomu, že vonku mrzne. Prišla som večer z práce a vybehla som so separovaným odpadom len tak v tričku (sneh i mne chrupotal po nohami, nielen Mikulášovi), no bolo tak zvláštne pôvabne, že som na chvíľu zastala a vnímala tú atmosféru plnú ticha. Ako sa to len líši od toho hluku mesta, ktorým sa valia autá ulicami…

Ja som teplé dlane dnešného mikulášskeho sviatku vnímala od včasného rána – v mrazivej tme som zasa raz po čase kráčala k busu, keďže moje dieťa – šoférka malo dovolenku. A tak mi to pripomenulo úžasnosť nie tak dávnych čias, keď som do práce chodila busom – a tak som sa zasa raz naplno nadychovala čerstvého vzduchu, a tešila som sa z hviezd a snehu trblietajúceho sa na konároch a vetra a podobných somarín, nad ktorými by podaktorí len zalamovali ruky, či ma to ešte neprestáva baviť. Nie, neprestáva – uvedomila som si to kráčajúc v skorom ráne, stále cítim v takých okamihoch radostnosť plnú vďačnosti a pocit hlbokého prepojenia so svetom, ako kedysi za dávnych čias, keď žil môj syn.

Čo je na mikulášskom sviatku také príťažlivé? Jasné, že nejde v prvom rade o darčeky, tie dostávané i tie ktoré dávame, takú radosť z dávania. To, čo je také pôvabné, je podľa mňa nádej, že ktosi kdesi naozaj vníma po celý rok čo robíme a chystá a roznáša… a tie soby a sane a mikulášsky úbor a čapica a brada – mne sa nepáčia chlapi s bradou, ale Mikulášovi dodáva zvláštne čaro. Údajne bol inšpiráciou pre túto postavu skutočný svätý Mikuláš, tajne konajúci dobro. Hmmmm, musel byť naozaj múdrym a nezištne láskavým človekom…

Takže o kom, o čom vám v tejto chvíli porozprávam? Koincindenciu dáme.

Jung povedal, že „najvyhrotenejšie konflikty po sebe zanechávajú pocity hlbokého pokoja a bezpečia, ak sú vyriešené, alebo vnútornú rozvrátenosť, len ťažko odstrániteľnú, ak nie sú prekonané.“  

Neviem, čo to hovorí vám, ale za mňa presne, viem čo mi to chce povedať. Máličko z toho vám prezradím? Dobre – takže z mojej ešte neprečítanej hŕby kníh, ktorá sa trochu rozšírila včera, som koincidenciu získala z knihy Božská bouře. V nej sa hovorí o archetypálnom prepojení našich psychických stavov s počasím.

Čakala som predvčerom popoludní na bus v Žiari nad Hronom, vracajúc sa zo šamanskej liečby. Slnko hrejivo a trblietavo žiarilo, a ja som si v duchu hovorila, ako to zvláštne presne odráža moje pocity v tej chvíli. Ostrosť vnímania, žiarivosť farieb a teplé lúče slnka ma sprevádzali i dnes, a rovnako i hlboký pocit správnosti tej cesty – vnímam teraz svet plnšie. Niekedy naše srdce pevne drží dvierka zvnútra a nechce ich už otvoriť, lebo sme ho nechránili – lebo je rozdiel medzi „dať si ublížiť“ a „dať si ubližovať“. No, teraz mi uverilo.

Ach, vedela som intuitívne, že je pre mňa dôležité tam ísť. No definitívne som sa utvrdila, že som na správnom mieste, keď po pár minútach rituálu mi šaman povedal prvú vetu a tá znela „máš Boha nechať robiť jeho prácu“. No čo vám poviem, je to tak – už som to pred časom zažila v konštelačke a tuším aj v blogu spomenula, ako mám začať dôverovať Bohu a tomu, čo mi prináša do života.  Napája sa mi na to počas týchto dvoch dní celý rad ďalších koincidencií – dračia karta Dva poháre, aj pieseň mi Zámer sveta mikulášsky prihodil – na youtube passengrovskú pieseň, nepoznala som ju, jej text ma hodne oslovil. Možno i vám niečo povie…

Passenger – Things That Stop You Dreaming (Hamburg, 17.06.12)

 

Mikulášsky večer plný pohody a vnútorného úsmevu vám prajem…

 

Elena  5.12.2019

 

P.S.: Je pravda, že niekedy prejde veľa času a s nami to ani nepohne – a inokedy stačí chvíľa a hlboko nás to zasiahne a mení.

 

2917
7206
Posledný 06. 12. 2019, 08:38:21

+++++ ...

Tak 5. – Istanbulský dohovor, hodí nám ho Čaputová na krk?

18.01.2020

Premiér vyzval oficiálne prezentovanú prezidentku Čaputovú (ach, áno, rozhodla som sa do oficiálneho vyjadrenia ÚS SR ku podaniam doktora Harabína titulovať ju takto, takže ďalej uvádzam skrátene viac »

Čo ti (ne)poviem 6. – Hádanka o živote. . .

17.01.2020

Ak si niečo volíme, kladieme na misky váh veci pre nás podstatné. Vieš, že teraz ťa nedokážem zastaviť ja. Daj si však čas na rozhodnutie, lebo zmení vo svete priveľa - povedal Boh. Čas viac »

Tak 4. – A tak sa bojím, že príde. . .

17.01.2020

Sú dni plné lepivej hmly. Slnko je ukryté kdesi za mrakmi, a možno odišlo k nám do hôr a čaká tam na môj návrat, vzdychla som si včera ráno pri pohľade z okna penziónu v Devínskej Novej viac »

Vladimir Putin

Západ sa do zmien v Rusku nebude miešať

18.01.2020 07:00

Rusko ovládol. Vladimir Putin je lídrom krajiny od konca roku 1999. A chce, aby sa na túto éru spomínalo ako na Putinovo Rusko.

Hornonitrianske bane, Prievidza, baník, Baňa Nováky

Európa obmedzí uhlie aj na hornej Nitre, bane sa zatvoria

18.01.2020 06:50

Na Slovensku by dotácie pre domáce uhlie mali skončiť v roku 2023 a Baňa Nováky má byť definitívne zatvorená v roku 2027.

peniaze, euro, kalkulačka

Slováci v priemere zarobili o 70 eur viac ako vlani

18.01.2020 06:27

Minulý rok priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Ide o druhý najrýchlejší rast za posledných desať rokov.

burza, čísla, tabule, investor

Šéfka MMF: Dohoda USA a Číny neistotu len zmierni

18.01.2020 06:17

Podpísanie prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou zmierni neistotu, avšak v plnej miere ju neodstráni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,385
Celková čítanosť: 3052006x
Priemerná čítanosť článkov: 2204x

Kategórie