Založ si blog

Veď hej 4. – Pandémia prináša smrť. . .

Smrtiace pandémie sa prehnali svetom už niekoľkokrát. Čo všetko o nich viete? A čo všetko o možnom riziku pandémie neviete?

O tom porozprávam v dnešnom blogu.

 

Situácia s vírusom v Číne sa vymkla spod kontroly…

Aj keď tvrdia médiá, že nie. Rozšíril sa už do viacerých provincií, je ich už 15 potvrdených. Hoci urobili Číňania naozaj prísne opatrenia – v súčasnosti majú uzavretých osem veľkých miest s viac ako 25 miliónmi ľudí – pravdu poviem, že už v tejto chvíli, keď píšem blog, to nemusí byť pravda – a tých uzavretých miest môže byť viac. Koniec-koncov, protiepidemické opatrenia už prijímajú aj v iných častiach Číny mimo zistených prípadov, preventívne.

Uzavretie miest znamená nielen to, že nikto nemôže do mesta a z mesta, ale i úplné zastavenie hromadnej dopravy. A že by ste sa nejako vytratili z mesta len tak poza bytovky na jeho okraji nepripadá do úvahy, majú veľmi dôsledný systém monitorovania. Policajti robia povinné kontroly vodičov a merajú posádkam áut teplotu. Ľudia povinne nosia na tvári rúška.

V takej situácii je nepochybne ťažké dostať sa do nemocnice – lebo doprava nefunguje, taxikári zo strachu z nákazy s chorými určite ku nemocnici nechodia. Na vyšetrenie ľudia čakajú i desať hodín. Nemocnice údajne nemajú voľné lôžka a ľudí posielajú domov. Nie sú lieky. Nečudujem sa preto informácii v médiách, že ľudia padajú mŕtvi na uliciach – je otázne, či ide len o hoax https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/news-nation/coronavirus-in-china-20-million-quarantined-2-8-million-infected-112-000-dead.

Že Číňania nie sú takí spokojní s vývojom situácie ohľadne šírenia koronavírusu svedčí aj skutočnosť, že do mesta Wu-chan posielajú 40 vojenských lekárov a stavajú novú nemocnicu okamžite – a predstavte si, postavia ju do 3. februára údajne. Článok píše o tom, že v roku 2003 novú nemocnicu vybudovali za menej ako týždeň

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/540115-cina-planuje-v-reakcii-na-virus-postavit-novu-nemocnicu-za-desat-dni/

Pri čítaní tej správy mi napadlo, ako by sa Číňania tvárili pri informácii ako dlho by sme asi takú nemocnicu stavali u nás.

 

Koronavírus nebezpečný je….

Poskladajme si trochu súvislosti: Nechcem konšpirovať, ale je faktom, že veľké nákazy sa šíria práve z Číny opakovane. No predstavte si, údajne práve v meste Wu-chan má Čína laboratórium na výskum nebezpečných nákaz. Oficiálna verzia je, že vírus zmutoval kdesi na trhu so zvieratami a šíril sa prostredníctvom polievky z netopierov. Ktovie.

Pravdou je, že pri koronavírusoch sú prenášačmi zvieratá, a riziko je, ak sa začne prenos z človeka na človeka. V tomto prípade zjavne nastal.

Čítala som kdesi v médiách, že tento vírus nie je taký nebezpečný ako prechádzajúci SARS, ktorý mal na svedomí smrť stoviek ľudí pár rokov dozadu. Ale to je nezmyselné tvrdenie. Koronavírusy sú patogény – po nakazení je vysoké riziko úmrtia, pri tomto víruse ide až o dve tretiny nakazených (uvádza sa 40 až 60 percent). Podstatou ťažkostí je vysoká teplota, kašeľ a dýchacie problémy – choroba prechádza do zápalu pľúc, takže ani ani umelá pľúcna ventilácia chorého nezachráni a udusí sa. Detailne vysvetľuje zdravotné ťažkosti profesor Krčméry v článku

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/539849-krcmery-nebezpecna-nakaza-sa-moze-dostat-do-europy/

a uvádza, že v prvej vlne nákazy je úmrtnosť takmer stopercentná. Tí, ktorí chorobu prežili, sú zdrojom protilátok – samozrejme ich dostanú zdravotníci, ktorí ošetrujú chorých a nebude protilátok dosť na verejnú distribúciu. Ach, a v tej súvislosti pripomínam, že vírus mutuje, takže sa prispôsobuje, aby prežil.

Nákaza sa šíri v Ázii rýchlo. Viaceré ázijské krajiny majú už tiež chorých. Prví chorí sú aj v Európe – Francúzsko má už niekoľko prípadov, aj Škóti. Aj letiská zaviedli kontroly, no podľa mňa je len otázkou času, kedy sa bude nákaza šíriť Európu naprieč. Pretože kým Číňania urobili opatrenia pomerne rýchlo, tak Európa sladko spí. Ľudia z Číny môžu cestovať bez akýchkoľvek zábran, dokonca jeden chorý Francúz bol priamo v meste Wu-chan, ktoré je predpokladaným zdrojom nákazy.

Inkubačná lehota je dva týždne, čo znamená, že chorý môže infikovať väčší počet ľudí. Navyše, prvé ťažkosti liekmi na kašeľ alebo horúčku môže prekryť.

Nad bezohľadným správaním či hlúposťou ľudí šíriacich nákazu mi zastáva rozum – médiá popisujú prípad infikovanej Francúzky – v Číne bola chorá, no dala si liek od horúčky a po prílete zašla do reštaurácie na večeru. Takéto nezodpovedné správanie by mali trestať – aby si uvedomili i tí menej rozumovo obdarení, že tým ohrozujú zdravie a životy ľudí – a argument pre tých, ktorí nad životmi iných mávnu rukou – ohrozujú šírením nákazy výrazne aj ekonomiku spoločnosti.

Faktom zostáva, že vďaka takýmto „cestovateľom“ sa koronavírus môže stať pandemickým veľmi rýchlo.

 

Čo je to pandémia?

Ľudstvo zažilo už viacero celosvetových epidémií a zomreli pri nich desiatky miliónoy ľudí. Napríklad španielska chrípka v roku 1918 mala viac obetí ako 1. svetová vojna, približne 5 percent populácie. Podceňovať riziko pandémie rozhodne nie je namieste.Odhaduje sa, že by mohla zabiť od desiatok miliónov až do 5 percent svetovej populácie.

Odborníci pokladajú ďalšiu pandémiu za neodvratnú, otázkou je len, kedy príde. Najdlhší interval predošlých pandémií doteraz bol 39-ročný, v 2018 prešlo 50 rokov od poslednej z nich. Preto sú odborníci v strehu – v roku 2018 vznikla Rada pre monitorovanie globálnej pripravenosti  (Global preparedness Monitoring Board – GPMB) a vypracovala 7 odporúčaní, samozrejme žiadajú viac investícií a medzinárodnú spoluprácu, na linku nájdete i celú ich správu

  https://apps.who.int/gpmb/annual_report.html

A každá krajina – vrátane Slovenska – má vypracované protipandemické opatrenia.

Na vypuknutie pandémie musia byť splnené tri základné podmienky: vznik nového typu chrípkového vírusu, na ktorý ľudstvo nemá protilátky; mutácia vírusu na formu prenosnú na ľudí a efektívne šírenie medzi ľuďmi. Podľa mňa splnené sú. Prezradím ešte, že pandémia sa šíri v dvoch vlnách – v priebehu roka od prvej možno čakať jej druhú vlnu, a horšia je tá letná z hľadiska následkov podľa toho, čo som sa dočítala.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča preventívne očkovať proti sezónnej chrípke, lebo tým sa zvýši kapacita na produkciu pre-pandemickej vakcíny – tú by dostali najskôr zdravotníci, potom rizikové skupiny obyvateľov – pandemickej vakcíny pre celú populáciu by podľa mňa počas trvania pandémie určite nevyrobili dosť. Globálna výrobná kapacita je oveľa nižšia ako by bola potreba vakcín.  Treba rozumieť, že pre-pandemická vakcína nezastaví pandémiu, len zníži úmrtnosť, spomalí šírenie vírusu.

Prezradím vám, že moje najstaršie dieťa – veľký mystifikátor – vyhrala aj literárnu súťaž v tej dobe, kedy u nás ten protipandemický plán zostavovali, so scenárom Pandemik. Bol to fiktívny humoristický príbeh ako sme sa pripravovali na pandémiu u nás doma a v bytovke. V realite by nikomu z nás do smiechu nebolo. Pre naivných, ktorí si pletú pandémiu s virózou –  prečítajte si protipandemický plán – detailne hovorí aj o hromadných hroboch a vyhlásení pracovnej povinnosti  takže predstava ako prípadnú pandémiu prečkáte doma v teple pri televíznych seriáloch je hodne vzdialená od reality, ktorá by nastala. Pri obrovskom počte chorých by nešlo len o nedostatok lôžok (a nemocnicu u nás určite nepostavíme za týždeň, ako v Číne), či liekov. Priestory by sa našli i v školách zrejme, v internátoch,  v hoteloch penziónoch. Ale ošetrovať by museli i nezaškolení, bol by nedostatok ošetrujúceho personálu  a chýbali by ľudia v mnohých odvetviach kvôli chorobe – takže preto tá pracovná povinnosť.  Pri rozvinutej pandémii by zrejme fungovali len nevyhnutné služby a tie by museli zaistiť ľudia v rámci tých povinných prác. Na dobrovoľnícke ošetrovanie chorých osamelých ľudí kdesi doma spoliehať nemožno. Som preto skeptická, kto by dostal vakcínu, ak by bola vyrobená, podľa mňa logicky zrejme najskôr tí, ktorí by šli na tie povinné práce a nie, ako píše plán, že rizikové skupiny obyvateľov. Boli by označené životne dôležité výrobky a tovary, aj mimoriadne regulačné opatrenia a núdzové zásobovanie. Môžu byť lokálne uzavreté oblasti, podobne ako tie čínske mestá.

Toto prosím nie je šírenie poplašnej správy, ale oficiálny podrobný protipandemický plán SR – https://www.ruvzmi.sk/PDF/Podrplanchrip.pdf

Aj ďalšia platná legislatíva, napríklad

Zákon č. 179/2011 Z. z.Zákon o hospodárskej mobilizácii a o zmene a doplnení zákona č. 387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov

V roku 2016 chystali nový zákon o pandémii – a článok o ňom písal takto   https://domov.sme.sk/c/2472733/mz-pripravilo-novy-zakon-o-pandemii.html

V prípade pandémie by mal obvodný úrad právo uložiť občanom pracovnú povinnosť. To by sa však netýkalo detí a dôchodcov, tehotných žien, osamelých rodičov, zdravotne postihnutých a podobne. V núdzovom stave by občania, podnikatelia a firmy mali mať povinnosť poskytnúť ubytovanie alebo priestory na liečenie vojakom, policajtom, zdravotníckym pracovníkom či ďalším osobám. Obvodný úrad tiež môže nariadiť občanom odovzdať vecné prostriedky, nesmie to však ohroziť ich výživu a obvodný úrad ich musí následne vrátiť.

Máme aj Pandemickú komisiu.

I týmto článkom sa snažím utvoriť podaktorým predstavu, že pandémiu netreba rozhodne bagatelizovať.

Teraz by sme mali všetci naozaj snažiť, aby sa nákaza nešírila a pandémia nenastala.

 

Elena  25.1.2020

Slniečko 6. – Ako chodiť po lane. . .

24.10.2020

V tichu prvého vyhláseného karanténneho večera usadená uvažujem o tom, ako táto situácia pripomína chodenie po lane. Kým je lano na zemi položené, prejde po ňom bez zaváhania asi každý. Ale dajte ho 10 centimetrov nad zem. Aj v tejto situácii sa ukazuje, ako sa odráža tých „10 centimetrov nad zemou“ v našom prežívaní. Pri predstave, že by iba tak mali dva [...]

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

trump

Trump využil predčasné hlasovanie, volil na Floride

24.10.2020 20:09, aktualizované: 20:24

Súčasný americký prezident hlasoval v meste West Palm Beach na Floride, ktorá je jeho novým domovským štátom.

SR Bratislava NRSR Kollár autonehoda

Šéf parlamentu Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

24.10.2020 18:31, aktualizované: 22:03

Predseda parlamentu Boris Kollár bol prevezený do bratislavskej nemocnice na ďalšie vyšetrenia a je pri vedomí. Má zranenia po celom tele.

testy, antigénové, koronavírus

Testy zatiaľ nikto poriadne neotestoval

24.10.2020 17:30

Epidemiológ Marek Majdan považuje lockdown celého Slovenska za krajné riešenie, ktoré má významný dosah na život ľudí a chod krajiny.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Pilotné testovanie umožní odsledovať nedostatky, zhodli sa Petrák a Krúpa

24.10.2020 16:44, aktualizované: 17:24

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) diskutovali v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,713
Celková čítanosť: 4072961x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Kategórie