Založ si blog

Odpovede 8. – Výbery. . .

V živote si vždy vyberáme  z nejakých možností – vždy sú aspoň dve. Teraz  dám pár slov k volebným výberom, ktoré stoja pred nami. a aj kadejakým ďalším, ktoré nás v živote zaskočia.

 

K výberu dňa…

V temne skorého rána bolo cítiť príjemné teplo, nespájame si ho s februárom obvykle.

Myšlienky mi krúžili okolo toho, ako si niektoré veci v živote zaplavujeme stereotypom nášho niekdajšieho poznania. Ich krúženie som zakončila v bode, kedy som si priznala, že stačí mať ochotu spoznať ich novú tvár. Nuž, tento február je zatiaľ teplý – a pravdaže, aj celý rad iných vecí môže mať novú podobu a je len na nás, či sme ochotní a dať jej dôveru.

Voľba dňa býva pre na ráno jednoduchá. ponáram sa naplno do krásy krajiny. vždy znovu a znovu. Som ťažko romantická duša, takže ma to nikdy neomrzelo.

Kebyže šoférujem, možno by som bola drak. Ako spolujazdec som dúhová vážka.  Pochabo rozptyľujem i moje dieťa, vždy zodpovednú šoférku, postrehmi – „pozri, pozri, ten oblak je ako kôň, ktorý cvála“. Alebo  „prekrásne sú postriebrené tie svahy inoväťou „. Milujem trpezlivých šoférov, ktorých takéto moje „vážkovanie“ cestou plnou zákrut k nám do hôr nevyvedie z miery – dieťa často zareaguje humorom „pozriem sa, vydrž, len čo vďaka tvojim výkladom skončíme pod kopcom“…

 

K životným výberom…

V živote si volíme kadečo, smerovanie, postoje k udalostiam a ľuďom, tempo rastu, hodnoty svietiace nám na ceste. Niektorí tvrdia, že život je plný výberov, že je to ustavičný boj. Ja to tak nevidím, život vidím skôr ako cestu. Podľa mňa s v rámci nej volíme tie hlavné veľké hranice ako svoje životné záväzky  – a potom sa už pohybujeme ďalšími svojimi voľbami v rámci nich. K tomu si myslím, že nám „vtlačí tvár“ taká jedna základná hodnota, ktorú si vyberáme, a na jej základe pristupujeme ku voľbe tých svojich životných záväzkov.  Pravdu poviem, práve schopnosť si dať veľké životné záväzky a zotrvať v nich pokladám za jeden z hlavných znakov zrelosti človeka.

 

K osudovým výberom…

Tam nemáme na výber – teda máme –  ako prijatie, alebo neprijatie prichádzajúceho. Ak niečo prichádza, tak nemáme možnosť to zastaviť, našou možnosťou je pri tom zastavovaní len padnúť na kolená, alebo na nos, alebo sa aj dvakrát prekopŕcnuť, ak sme hodne tvrdohlaví.

Prezradím vám niečo silné – osobný horoskop som dostala do rúk s odstupom rokov, tuším týždeň či dva dozadu. A jeho čítanie mi vyrážalo dych, boli tam hodne zvláštne veci, ktoré sa aj udiali. A videla som z neho i vec, ktorá mi dala konkrétnu indíciu ohľadne budúcnosti. Už viem, aké znamenie mám vpísané v siedmom dome. Pred chvíľou som pri triedení starých papierov objavila niečo, čo mi k tomu dokonale zapadlo. A tak teraz uvažujem, ako je možné, že až také veci sú vpísané v tom veľkom horoskope nášho života, ktorý je daný už pri narodení.

Nuž áno, nie my to tu riadime…

 

K volebným výberom…

Dnes sa rozhoduje v parlamente na mimoriadnej schôdzi NR SR o návrhoch vlády. A ak keď som sa v prvej chvíli po vypočutí toho návrhu potešila, v tejto chvíli by som nechcela, aby prešli v  predkladanej podobe. Lebo dotiahnime tú situáciu do slovenskej reality.

Dôchodcovia si zaslúžia pridať – trináste dôchodky podporujem – no nie paušálne, odlíšila by som nízke dôchodky kvôli tomu, že ľudia mali nízke mzdy a nízke dôchodky zo špekulantstva tých, ktorí nechceli  prispievať vyššími odvodmi. Ak nechceli solidarizovať, ich voľba – potom aké morálne právo majú očakávať solidaritu od ostatných?

Aj prídavky na dieťa sa dlho nevalorizovali. No je potrebné brať do úvahy, že to možno bude pre niektoré rodiny motiváciou mať deti pre svoje pohodlné finančné zaistenie a môže sa znížiť motivácia zamestnať sa. Spoločnosť bude potrebovať ľudí motivovať k práci, veď populácia starne. Rodinné prídavky vo zvýšenej podobe by som preto skutočne naviazala sa reálnu plnoúväzkovú prácu aspoň jedného rodiča (k nej by som ale rátala aj opatrovanie vážne chorého, postihnutého či starnúceho člena rodiny napríklad).

A čochvíľa budeme rozhodovať vo voľbách o osude Slovenska. Poviem natvrdo môj názor – bojím sa koalícií, ktoré by vzišli zo zlepenca niektorých opozičných strán – určite by som radšej v budúcej vláde zasa videla stranu Smer ako Trubana, Beblavého či Kisku.

 

Elena  18.2.2020

 

Nežne 10. – Buďte Dávidom. . .

29.03.2020

Poučenie nám nesú príbehy. Naše vlastné, príbehy iných ľudí, aj príbehy z dávnych čias nás môžu naučiť veľa o súčasnom svete a o nás samých. Jeden taký dávny príbeh vám teraz rozpoviem. A aj to, čo povedať deťom, ak sa teraz boja, k tomu pridám. Príbeh z dávnych čias… Dávid a Goliáš je príbehom, ktorý zrejme mnohí poznáme. Obor Goliáš, [...]

Nežne 9. -Pokojne. . .

29.03.2020

Pokojne, ľudia, slnko svieti a nebom plávajú oblaky. Nenastal koniec sveta. Situácia pandémie, v ktorej začiatku v našej spoločnosti sa práve nachádzame, je dlhodobo zlou situáciou pre väčšinu spoločnosti. Ohrozuje ľudí mnohorako – na živote, zdravotne, existenčne. A situácie, v ktorých cítime strach, sú nestabilné – nútia nás nejako konať. Práve o takých [...]

Nežne 8. – Tak už chápete. . .

26.03.2020

Svitá o niečo skôr – občas, aspoň niektorým z nás snáď. Nemyslím teda zjavne v dnešnom blogu len na radostnú skutočnosť, že skorým ránom už nejdeme do práce v tme. To je fakt, o kadejakom svitaní dnes pár slov poviem… Niekedy nám svitá skôr… Pseudoduchovne (preberajúco len) šíria mnohí teraz socsieťami, ako nás má vírus v pandémii svetom [...]

Abdul Halím Chaddám

Zomrel bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halím Chaddám

01.04.2020 19:35

O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali. Bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada.

Russia Africa

Prezident Guiney má sovietske čísla. Skúša to ako Putin

01.04.2020 17:36

Budú vládnuť doživotne? Ruský prezident Vladimir Putin a jeho guinejský kolega Alpha Condé.

covid, graf, koronavírus

Koronavírus v grafoch: Počet infikovaných, počet mŕtvych a porovnanie Slovenska so svetom

01.04.2020 16:59

Koronavírus zasiahol už celý svet. V prehľadných grafoch si môžete pozrieť, ako narastal počet prípadov a počet mŕtvych na Slovensku, v Európe i vo svete - absolútne aj na počet obyvateľov.

Lietadlová loď Roosevelt

Dráma na mori. Lietadlovú loď napadol vírus

01.04.2020 16:49

Jedno z najmocnejších bojových plavidiel sveta vysiela núdzový signál. Americkú lietadlovú loď USS Theodore Roosevelt zachvátila nákaza koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,449
Celková čítanosť: 3315162x
Priemerná čítanosť článkov: 2288x

Kategórie