Založ si blog

Ovčania 9. – Uč sa, Igor. . .

Premiér kontroverzne s radostným úsmevom na tvári pred časom vyhlásil – a výdatne to bolo medializované –  koľko ľudí naštval za jediný deň.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/560494-premierov-odkaz-svetu-nasr-som-kopu-ludi-taketo-dni-mam-rad/

V jeho zozname nechýbajú ateisti, závistlivci, hejslovácki zadubenci či Lukašenkovi obdivovatelia…

Dnes sa, ako ste už iste z nadpisu pochopili, porozprávame o stratégiách riadenia a vedenia ľudí. A samozrejme, predvediem premiérovi ako možno naštvať ešte väčšiu kopu ľudí, ako by si myslel.

 

Nuž, sú rôzne stratégie, ako ovplyvňovať ľudí…

Hovorí sa nielen o riadení, ale i o vodcovstve, líderstve či koučingu. Niekto motivuje dobrým slovom a povzbudením, iný dobrým príkladom a inšpiráciou, ďalší zasa naštvávaním davov. Práve to posledne menované je rozhodne netypická a zrejme rýdzo slovenská metóda. Lebo občas nás naštvú tí, ktorí by nás mali viesť, ale obvykle neúmyselne, v skutočnosti by namiesto naštvaných davov mali radšej davy plné lásky a obdivu.

Ja osobne používam stratégiu príbehov – dáva človeku slobodu kráčať dokiaľ vládze na ceste zmeny,  môže si poznanie uchovať a kedykoľvek sa k nemu zasa vrátiť. Príbeh skrátka žije svoj vlastný život, a vedie človeka práve vtedy, keď to potrebuje. Je v tom sloboda.

To moja vodnárska duša ma vedie k pochopeniu, aké je dôležité roztiahnuť slobodne krídla. I keď slobodu si často ľudia spájajú s bohémstvom – a ja som založením introvert, takže ako vypnutie od náročnej práce namiesto barov a žúrov ma láka teplo domova, pohoda. Horúci čaj či kakao v ruke a môžem si čítať, písať niečo, bavili ma filozofické úvahy, prechádzky v prírode a niečo si fotiť, pohrabať sa trochu v zemi a kde-tu niečo zasadiť, starať sa o všetko živé.  Som pokojný a láskavý človek, ale viem byť tornádo. Ak za niečo bojujem, som drak.

 

Ach, koľko ľudí naštvem…

No čo vám poviem – je to veľká ambícia prekonať premiérov naštvávací pokus. Tak začnime. Dňa 17.9.2020 som požiadala BBsK o sprístupnenie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

BBsK rozhodol o sprístupnení informácií.

Odpoveď mi dali v piatok na všetky moje 4 otázky, ktoré boli v tej mojej prvej žiadosti o informáciu.

Zaujímalo ma (a stále zaujíma, pravdaže)

  • aké finančné zdroje boli využité v roku 2019 na rekonštrukciu cesty medzi Muráňom a Prednou Horou (áno, áno, presne tej, ktorá v júni tohto roku spadla),
  • ktorá firma či firmy realizovali tú rekonštrukciu,
  • kedy začne BBsK realizovať opravu uzavretej cesty,
  • akú má BBsK predstavu o zaistení dopravy občanov tejto lokality v zimnom období.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Zábery z cesty, na ktorej sa ešte stále nepracuje. Tento fakt sám osebe naštváva toľko občanov nielen v tomto regióne, ale i z okolitých okresov a ľudí putujúcich tu v rámci turistického ruchu, či prepravcov, kuriérov,  atď., že už len týmto by som zrejme premiéra v počte naštvaných tromfla.

Ale nie je ešte koniec všetkým dňom – tak pokračujme.  Ďalšia hromada ľudí sa pridá k partii naštvaných po prečítaní si odpovede BBsK. Týmto ju v plnom rozsahu zverejňujem.

infožiadosť_odpoveď

Áno, áno, milí čitatelia môjho blogu – je tam informácia, koľko peňazí šlo na to, čo nazývajú rekonštrukciou tej cesty, aj kto ju vykonával. Jasne k tomu píšem, že cesta sa už pred jej rekonštrukciou v roku 2019 dlhšie sypala na viacerých miestach, boli aj ohradené časti cesty, ktoré bolo potrebné obchádzať. Napriek tomu rekonštrukcia nespočívala v úprave svahov cesty spevnením, tak ako je to napríklad pri ceste na Poprad od Hranovnice.

Je tam aj informácia, koľko peňazí sa vynaloží na terajšiu opravu uzavretej cesty, a to 15 miliónov úver, a 300 000 z poistného plnenia. Odpoveď, či vláda SR prispela, som nedostala, ale vraj údajne prispela – tak som skutočne zvedavá, či vláda občanom tohto regiónu naozaj prispela a akou sumou. Alebo či neprispela, požiadala som Úrad vlády SR o tú informáciu, keďže BBsK ich v odpovedi nespomína.

 

No a teraz poďme k tomu, ako sa stať expertom v nasieraní ľudí…

Áno, áno, je to otázka číslo 4, ako ste správne postrehli, ktorú som ešte nespomenula. Takže v nej som sa pýtala, ako bude zaistená preprava ľudí v regióne počas zimy.

Lebo šíria sa informácie, že vraj i v zime, by sa mali tou obchádzkou ľudia presúvať, a vraj 4 mikrobusy s kapacitou cca 10 ľudí by mali chodiť. Dokonca zvažovali pridávať zábradlia po stranách tej cesty. SAD ale tadiaľ chodiť odmieta, z pochopiteľných dôvodov – majú zdravý rozum, aj odborne vedia posúdiť obrovské riziká chodiť v tomto kraji cestou, ktorú nemožno udržiavať. Táto verzia príbehu o zimnej preprave v 4 mikrobusoch, autách či čomkoľvek inom okrem tankov, je preto niečo na spôsob morských panien, že síce toľkí o nich hovoria, ale ukážte mi jednu… Dostala som tú informáciu síce od starostu obce, ale buď BBsK klamal jemu, alebo mne. Nuž, ja to mám čierne na bielom, tú ich predstavu a odpoveď…

No – a odpoveď BBsK je jasná, krízový štáb neodporúča prejazd cez obchádzku v zime. BBsK predpokladá podľa ich vyjadrenia do začiatku zimy sprevádzkovanie polovičného profilu cesty so semaforom (áno, áno, tej spadnutej cesty, na ktorej ešte ani nezačali pracovať). A ak sa im nepodarí tú trasu do zimy sprevádzkovať, tak nájde SAD inú bezpečnú trasu.

Pre jednoduchších – pocestovali by sme v zimnom období do práce a z práce obchádzkou cez Brezno alebo cez Rožňavu. Však podľa vedenia BBsK 120 km denne hore – dole v zime je tá „mierna nepohoda, ktorú občania musia strpieť“ (ako situáciu výstižne nazval pán Lunter mladší na stretnutí s občanmi v Muráni).

Áno, áno, koho som ešte nenasrala, nech si to prečíta osobne v tej odpovedi BBsK: Lepšie raz vidieť ako 10x počuť.

 

Áááá, že vy poniektorí ešte nie ste dosť naštvaní? 

Tak pokračujme. Dala som ešte druhú žiadosť o informáciu v zmysle zákona o slobodnom prístupe ku informáciám, ako bystrejší zrejme postrehli.

Teraz vám prezradím, aká bola moja otázka v nej. Pýtala som sa vedenia BBsK, či bol robený prieskum dronom, kto ho robil a koľko za to dostal zaplatené.

Ešte nemám odpoveď, ale som na ňu veľmi zvedavá – lebo moja veštecká guľa mi ukázala, že vraj prieskum dronom robili a vyplatená vraj mohla byť suma až 400 000 eur. Tak som náramne zvedavá, či sa moja veštecká guľa nemýli – veď to je obrovská suma, však?

Nuž, čo poviete, davy sa teraz cítia naštvané?

 

Nie je problém niekoho naštvať…

Dokáže to asi každý z nás, niektorí zázračne rýchlo. Nerada sa chválim cudzím perím – nie je to môj štýl prisvojovať si cudzie zásluhy. A som natoľko úžasná sama osebe, že to nepotrebujem.

Takže všetci naštvaní a nasraní – nie je to moja zásluha. Svoju vďačnosť nasmerujte na vedenie BBsK.

No čo k tomu dodať?

Uč sa, Igor…

 

 

Elena   27.9.2020

 

P.S.: fotografie nie sú moje, autor je Eduard Edik Novotník, sú uverejnené s jeho súhlasom

 

 

 

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci opäť postrieľali ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Sergej Lavrov / Nicolas Maduro /

Rusko a Venezuela sa dohodli na užšej spolupráci v oblasti ropy, plynu a jadra na mierové účely

21.02.2024 07:27

Moskva sa snaží nájsť diplomatických a obchodných partnerov, pretože čelí sankciám západných štátov a izolácii v dôsledku invázie na Ukrajinu.

Alexej Navaľnyj

Rusko odmietlo požiadavky EÚ na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie smrti Navaľného

21.02.2024 07:16

Rusko to považuje za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8840747x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie