Založ si blog

Prakticky filozoficky 6. – Kde sa zbiehajú priamky. . .

Spoločnosť má jasný obraz ideálnej ženy –  profesionálne zvládajúcej celý život.  Nejdem popisovať ten kolotoč, stereotyp „zvládaj všetko dokonale“ sa nám zarýva pod kožu. Vymaľovaná a načančaná, zvládajúca úspešne prácu i domácnosť, všetko so žiarivým úsmevom. Svieti ako výstražný semafor tým, ktoré sa z práce vlečú okrem tašky s nákupom aj s hlavou plnou myšlienok, čo nestihli a pri odomykaní dverí si spomenú, ach, uhorky som nekúpila. Zákerný hlások zašveholí, vidíš, správna žena ich má nazavárané,,,

Uvažujem v tejto chvíli o stereotypoch nášho vnímania iných aj seba. Poviem vám ako som matematickú poučku včera zmenila. A čo má spoločné móda a duša, aj že niekedy vysielame našim oblečením fakt blbé signály.

O tom všetkom v tejto chvíli.

 

Priamky sa zbiehajú v nekonečne, znela kedysi akási poučka v škole. Nebol to Euklides, kto to vymyslel? Ááááá, áno.

Ach, nikdy som nemala dobrý vzťah ku matematike a geometrii. Ani nadanie v tej oblasti, návody na skladanie nábytku mi robia problém. Zato moje najmladšie dieťa poskladalo samo včera môj pracovný stôl i so zásuvkami. A tak teraz svieti biely a veľkolepý, a čaká, kým mu dnes vdýchnem život kadejakými drobnosťami čo doň naskladám.

Napriek tomu môj včerajší objav prekonal Euklida. Moje priamky sa zbiehajú, no možno už na briežku pri bytovke, akéže nekonečno. Presnejšie, zbiehajú sa tak priamky mnou navŕtaných políc. Zatiaľ, pravdaže, lebo dnešok je dňom zmeny pre tú policu nakrivo.

 

V živote by som príklepovú vŕtačku nevzala do ruky, a to viem robiť kadečo, vravela kolegyňa. Privŕtať na stenu konečne tie štyri police potrebujem, povedala som si – a tak požičaná príklepová vŕtačka je moja dobrá kamarátka. Ibaže stratégia navŕtam prvú a podľa nej budem rovnať ostatné by bola múdra, len keby prvá polica šla rovno.

Čo vám poviem, víem robiť s príklepovou vŕtačkou, ale nijako ma to neteší. Mám v tejto oblasti tradicionalistický pohľad – obdivujem domácich kutilov a sú veci, ktoré podľa mňa chlapi vedia robiť lepšie. Neviem odkiaľ, ale poznajú také slová ako „zakotviť do steny“ alebo „špachtľa“ (veru, z nahadzovania omietky na stenu rukami ešte stále nemám rany na rukách úplne zahojené). Majú niekedy úžasné nápady – „horné skrinky kuchynskej linky treba upevniť na lištu, aby sa nevytrhli, keď sú tehly duté“, povedal šofér Janko. A čo je ešte lepšie, aj nám ich pomôžu zrealizovať, dodala som včera, keď sa pri vŕtaní prvej diery vŕtačka prepadla do tej dutej tehly.

 

Večer som knihu z hŕbky ešte neprečítaných vytiahla. Od Táni Havlíčkovej Móda a duše. Moc zaujímavá kniha, inšpiratívna, múdra, odhaľujúca náš štýl oblečenia zladený s dušou. Rôzne typy v súvislosti s tým popisuje. Vytestovať ten svoj pravý štýl si vieme z nej. Ukazuje, ako niekedy svojim oblečením falošné signály vysielame, no a do života si tým pritiahneme nesprávnych ľudí.

Došlo mi po chvíli, ako ma k téme Zámer sveta tou knihou preškoľuje. Vynárali sa i mne pred očami kadejaké situácie s oblečením spojené. Konferencia v Blave v angličtine, kde nemali dosť prístrojov na preklad  a kam som s ležérne oblečenými kolegami ja dorazila v zelenošedom kostýme a lodičkách – pani vyhlásila „vy pôsobíte ako odborník, nepotrebujete ten prístroj určite“. Porada, po ktorej prišla ku mne nadriadená a na adresu môjho tielka a dlhej volánovej sukne v nežne ružových odtieňoch skonštatovala že je to úžasné a že ani nevedela, že niečo také nosím. Kolegyňa, ktorá po návšteve u nás povedala – doma vyzeráš úplne inak…

Chodila som dlhé roky v univerzálnej pracovnej uniforme tričko alebo blúzka, sveter s V-výstrihom, rifle, tenisky alebo poltopánky.  Dušou som avantgardná čarodejka, s jej bio-ezo-eko myslením a hrejivo súcitná, no navonok som prezentovala štýl praktická kamarátka, dynamická a aktívna žena zameraná výkonovo. Ale trochu som svoju slepú škvrnu zmenšila podvedome, viac sa zlaďujem so sebou, pripomenula som si svoje dlhé šaty i sukne, ktoré som začala nosiť minulý rok i do práce.

Nuž, mýlime takým falošným signálom niekedy ľudí, uvedomila som si. Ak chceme, aby nás ľudia brali takých akí sme, tak niekedy je namiesto dokonalej výkonovosti najlepšie priznať „moje priamky sa zbiehajú na briežku“ – lebo presne to nás vystihuje…

 

Elena

 

 

 

 

 

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini: Koaličná kríza je divadlo na prekrytie vážnej situácie s pandémiou

05.03.2021 14:24

Ak premiér Matovič nedokáže situáciu vo vláde vyriešiť čo najskôr, mal by podľa Pellegriniho podať demisiu a umožniť predčasné voľby.

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660617x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Kategórie