Založ si blog

Prakticky filozoficky 5. – A čo je naozaj dôležité?

Ľudia sa často pýtajú – ak je Boh, prečo je vo svete toľko zla?

Opačne však možno túto otázku postaviť – ak Boh nie je, prečo je vo svete toľko dobra? 

 

Nedeľný večer plynul ako pokojná rieka. Vzdialený je zhon pracovného týždňa, bahno politiky, aj denný ruch v takých chvíľach končiaceho dňa.

Váchovu knihu s poetickým názvom Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svuj tanec, plnú nádherných fotografií a myšlienok som mala v rukách,  o niečo z nej sa v tejto chvíli podelím s vami pre zmysluplné vykročenie do prichádzajúceho týždňa

 

Je to tak i podľa mňa – netreba vysvetľovať existenciu zla, treba vysvetľovať existenciu dobra.

 

Zlo konať je ľahšie ako konať dobro.

Zlo je pohodlné, sebecké, pre samotných tak konajúcich bezprostredne prospešné. Rýchlo nájde kumpánov, ktorí sa pridajú – však je to také lákavé získať čosi nie vlastným úsilím, vybabrať s ostatnými. Mať sa dobre za akúkoľvek cenu, užívať si čo najviac – veď žijeme len raz. Je to skrátka lákavé konať zlo, v kadejakých oblastiach nášho života a mnohorakými spôsobmi.

Pomáha mať viac a „byť viac“ – cítiť sa nadradene, mať zdanlivú moc nad inými. Neuvedomujú si ľudia konajúci zlo, že na nich zanecháva nezmazateľné stopy  a že aj raz im to Zámer sveta zráta, je iná vec. 

 

Otázku prečo ľudia konajú zlo – prečo voči iným robia veci nečestné a bezohľadné, ubližujúce – tak tú si dávam už hodne dlho. Odpovedí je veľa – podstata je v tom, že sú to ľudia hlboko nešťastní a vnútorne pokrivení, nežijú zmysluplne. Lebo človek žijúci zmysluplne nepotrebuje podvádzať, využívať iných a klamať, je v súlade so svojim svedomím.

A nemyslím si, že by človeka poznačila nejaká ťažká životnú skúsenosť tak, že sa rozhodne konať zlo. Práve naopak, taká skúsenosť nám môže pomôcť byť vnímavejšími. Aj k tomu je krásna myšlienka v knihe, ktorú spomínam „Strom, ktoré má priniesť hodne ovocia, musia prerezávať“. Hovorí o tom, že bolesť a strata majú pre nás zmysel.

 

Je až desivé si uvedomiť ako konanie zla poznačí človeka – ako formuje jeho pohľad na svet a ľudí okolo neho, ako z neho vytrasie aj zvyšky úcty k ľuďom, ak aj kedy nejakú mal. Ako človek konaním zla slepne – nevidí bolesť iných, nevidí utrpenie iných, nevidí možnosti konania dobra pre seba samého. Zastiera pohľad človeka konanie zla, ako keď stúpate na vysokú vežu. Vidíte zhora celý svet, máte rozhľad, ale tí dole sú ako mravčeky, úplne maličkí, čo už…

Zlo dáva pocit moci a slobody. Sedí pritom taký človek v sebeckej klietke, hodne malej.

 

Dobro nie je pre slabochov, vyžaduje si vnútornú silu, láskavosť, zrelosť, rozhodnutie konať dobro. Vyžaduje si veľa úsilia od nás, nedeje sa samo od seba. Je o obetavosti a  nepohodlí – lebo človek investuje svoj čas, energiu, sily, svoje srdce otvára cudzej bolesti – podelí sa o ňu s niekým iným, koho možno ani nepozná.

A napriek tomu všetkému existuje dobro.

Ako to že už dávno nezaniklo?

 

Dobro a zlo sa skrátka potrebujú navzájom, vyvažujú sa vo svete akosi, myslím. Bez existencie zla by sme nechápali podstatu dobra, aj keď by bolo všade okolo nás. A  práve toto poznanie pokladám za dôležité. Našu možnosť voľby medzi nimi – bez nej by dobro asi ani dobrom nebolo, len samozrejmosťou.

Takže hej, zlo tu je, kade-tade okolo nás.

A o to viac úcty ku každej kvapke dobra cítim…

 

 

Elena

 

Pre pohodový začiatok týždňa všetkým hudba ako prameň čistej vody…

 

Fotografia je, pravdaže, moja – ale štvorlístok pre šťastie patrí všetkým…

 

 

 

 

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7421804x
Priemerná čítanosť článkov: 2971x

Kategórie