Založ si blog

Prakticky filozoficky 5. – A čo je naozaj dôležité?

Ľudia sa často pýtajú – ak je Boh, prečo je vo svete toľko zla?

Opačne však možno túto otázku postaviť – ak Boh nie je, prečo je vo svete toľko dobra? 

 

Nedeľný večer plynul ako pokojná rieka. Vzdialený je zhon pracovného týždňa, bahno politiky, aj denný ruch v takých chvíľach končiaceho dňa.

Váchovu knihu s poetickým názvom Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svuj tanec, plnú nádherných fotografií a myšlienok som mala v rukách,  o niečo z nej sa v tejto chvíli podelím s vami pre zmysluplné vykročenie do prichádzajúceho týždňa

 

Je to tak i podľa mňa – netreba vysvetľovať existenciu zla, treba vysvetľovať existenciu dobra.

 

Zlo konať je ľahšie ako konať dobro.

Zlo je pohodlné, sebecké, pre samotných tak konajúcich bezprostredne prospešné. Rýchlo nájde kumpánov, ktorí sa pridajú – však je to také lákavé získať čosi nie vlastným úsilím, vybabrať s ostatnými. Mať sa dobre za akúkoľvek cenu, užívať si čo najviac – veď žijeme len raz. Je to skrátka lákavé konať zlo, v kadejakých oblastiach nášho života a mnohorakými spôsobmi.

Pomáha mať viac a „byť viac“ – cítiť sa nadradene, mať zdanlivú moc nad inými. Neuvedomujú si ľudia konajúci zlo, že na nich zanecháva nezmazateľné stopy  a že aj raz im to Zámer sveta zráta, je iná vec. 

 

Otázku prečo ľudia konajú zlo – prečo voči iným robia veci nečestné a bezohľadné, ubližujúce – tak tú si dávam už hodne dlho. Odpovedí je veľa – podstata je v tom, že sú to ľudia hlboko nešťastní a vnútorne pokrivení, nežijú zmysluplne. Lebo človek žijúci zmysluplne nepotrebuje podvádzať, využívať iných a klamať, je v súlade so svojim svedomím.

A nemyslím si, že by človeka poznačila nejaká ťažká životnú skúsenosť tak, že sa rozhodne konať zlo. Práve naopak, taká skúsenosť nám môže pomôcť byť vnímavejšími. Aj k tomu je krásna myšlienka v knihe, ktorú spomínam „Strom, ktoré má priniesť hodne ovocia, musia prerezávať“. Hovorí o tom, že bolesť a strata majú pre nás zmysel.

 

Je až desivé si uvedomiť ako konanie zla poznačí človeka – ako formuje jeho pohľad na svet a ľudí okolo neho, ako z neho vytrasie aj zvyšky úcty k ľuďom, ak aj kedy nejakú mal. Ako človek konaním zla slepne – nevidí bolesť iných, nevidí utrpenie iných, nevidí možnosti konania dobra pre seba samého. Zastiera pohľad človeka konanie zla, ako keď stúpate na vysokú vežu. Vidíte zhora celý svet, máte rozhľad, ale tí dole sú ako mravčeky, úplne maličkí, čo už…

Zlo dáva pocit moci a slobody. Sedí pritom taký človek v sebeckej klietke, hodne malej.

 

Dobro nie je pre slabochov, vyžaduje si vnútornú silu, láskavosť, zrelosť, rozhodnutie konať dobro. Vyžaduje si veľa úsilia od nás, nedeje sa samo od seba. Je o obetavosti a  nepohodlí – lebo človek investuje svoj čas, energiu, sily, svoje srdce otvára cudzej bolesti – podelí sa o ňu s niekým iným, koho možno ani nepozná.

A napriek tomu všetkému existuje dobro.

Ako to že už dávno nezaniklo?

 

Dobro a zlo sa skrátka potrebujú navzájom, vyvažujú sa vo svete akosi, myslím. Bez existencie zla by sme nechápali podstatu dobra, aj keď by bolo všade okolo nás. A  práve toto poznanie pokladám za dôležité. Našu možnosť voľby medzi nimi – bez nej by dobro asi ani dobrom nebolo, len samozrejmosťou.

Takže hej, zlo tu je, kade-tade okolo nás.

A o to viac úcty ku každej kvapke dobra cítim…

 

 

Elena

 

Pre pohodový začiatok týždňa všetkým hudba ako prameň čistej vody…

 

Fotografia je, pravdaže, moja – ale štvorlístok pre šťastie patrí všetkým…

 

 

 

 

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

Na rovinu 10. – Influenceri, debili a neetkovia. . .

10.07.2024

Smutná štatistika v článku vzdelávacieho portálu v linku https://eduworld.sk/cd/pr/11241/zabudnime-na-to-ze-vsetci-musia-mat-jednotky-deti-musime-ucit-zakladne-zrucnosti-tvrdia-berovci-ucitelia-s-30-rocnou-praxou Každý druhý tínedžer tvrdí, že chce byť influencer. Na Slovensku. Nuž, ani sa nečudujem, však v tejto spoločnosti sme to dotiahli tak ďaleko, že za poctivú prácu [...]

blesk. búrka

Na Slovensko sa rúti rozsiahly búrkový systém. Na západe hrozí silný vietor, krúpy a dážď

12.07.2024 19:02

Vo večerných hodinách hrozí najmä na západnom a severozápadnom Slovensku silný nárazový vietor, lokálne sa vyskytnú aj krúpy a prívalový dážď.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,915
Celková čítanosť: 9252828x
Priemerná čítanosť článkov: 3174x

Kategórie

Archív