Založ si blog

Človečina 2. – Šťastie je. . .

Metelica divo hučala v  utorok podvečer Prednou Horou. Sneh sa valil zovšadiaľ. Pomaly sadal súmrak na krajinu bielobielo pretretú.

Teraz by bolo úžasné usadiť sa pri piecke dýchajúcej teplom, s praskajúcim drevom v plameňoch a občasnou briketou, ako v časoch môjho detstva, pomyslela som si. A počúvať rozprávku, tichučko schúlená v teple. Príbehy a rozprávky, tak radi im načúvame. Lákajú nás svojou priezračnosťou a tajomnosťou zároveň. Prenikajú nám hlboko do srdca. Hovoria o hľadaní šťastia – tisícimi spôsobmi… Ach, mám rada príbehy. Namiesto romantiky horúcej piecky a rozprávkového príbehu mi však v tej chvíli studený vietor pri návrate z práce rozvieval sukňu dlhých tmavofialových šiat doširoka, a bledofialový šál mi vial do strán ako anjelské krídla. Vráť sa, vietor, počuješ, vráť sa na miesto, odkiaľ si prišiel – požiadala som ho, keď som mu cestou domov zaspievala moju šamanskú pieseň – ikaro. Nezdalo sa ale, že by to chcel v skorom čase spraviť. Moja cesta ešte cestou domov mierila pod bytovku a niesla som pod striešku ku dverám kvetináčik s granulami túlavým mačkám. Aspoň malý bod dobra nájdu v týchto časoch. Moc by som priala všetkým zvieratám, aby sa už konečne oteplilo. Hlas vetra sa dunivo rozliehal prednohorským tichom i nadránom. Sedela som zababušená v deke, písala unavene a načúvala som hlasu vetra. Na svitaní náhle v jednej chvíli zatíchol, no krajina zostala snehobiela. Spomínam si na to, lebo v tejto chvíli si premietam v mysli dnešný deň – a z mojej pracovnej cesty do Tornale mám pred očami stromy rozkvitnuté bielymi či ružovými kvetmi. U nich je jar v plnom prúde, my tu ešte cítime dych zimy. Som ťažko romantická duša – a stromy v záplave kvetov sú pre mňa to pravé, posýpajú moju dušu lupienkami…

Niekedy sa snažíme hľadať šťastie zložito, a pritom je také jednoduché. Ukryté v tisícoch maličkostí. V rozkvitnutých trnkách pri ceste. V sýtozelenej tráve a farebnosti jari. Pre mňa v tejto chvíli v sladkej chuti pomaranča a kvapke oddychu. Máme v živote tak málo ozajstného – väčšinou sú to kadejaké falošné náhradky. Nestaviame citadelu, povedal by Exupery. .Žijeme zvláštnu dobu plnú zhonu, sebeckosti a nájsť človeka s čistou dušou je rovnako ťažké ako nájsť studničku s čistou vodou, priveľa ľudí je na štýl matriošiek. Je v nej veľa úzkosti, a nie je o neistote životnej, ktorá je prirodzenou súčasťou našej cesty, nadelenej osudom, ale o neistote existenčnej, sociálnej, ktorú nám nadeľuje spoločnosť.

Uvažujem o tom teraz, lebo ma k tomu zvláštna koincidencia doviedla. Kniha sa sama vysunula z poličky a ja som sa na ňu neveriacky dívala  – tieto náhodne nenáhodné stránky v knihách otvorené sú silným posolstvom. zasa raz volanie k veľkému projektu, hm. Ten je práve o tej citadele. Veru, šťastie nie je len o oddychu a užívaní si, ale aj o budovaní niečoho veľkého a zmysluplného. Uvidíme, ako sa to nakoniec poskladá, niektoré príbehy píše život až neuveriteľne zvláštne.

 

Prekrásnu myšlienku z dnešného dňa vám prezradím

Zámer sveta mi privial pravdivú a najkrajšiu myšlienku o šťastí, akú som kedy videla.

…šťastie je tvoja radosť, ktorá nespôsobuje smútok druhým…“

 

Elena

 

 

 

Fúúúha 5. – Viac ako 17 miliónov Číňanov podpísalo otvorený list. . .

01.08.2021

Takmer 18 miliónov Číňanov ten otvorený list podpísalo doteraz. A viete čo v ňom žiadajú? Vyzývajú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby preskúmala Inštitút lekárskeho výskumu americkej armády pre infekčné choroby vo Fort Detrick (USAMRIID) v armádnej základni v štáte Maryland. Petícia bola zverejnená 17. júla a vyzvala USA, aby na výzvu odpovedali. [...]

Fúúúha 4. – Je suis „dezolat“. . .

31.07.2021

Diskriminovanie neočkovaných nebol rozhodne dobrý nápad. Nielen preto, že ich je stále väčšina – a že nahnevaní voliči nezabúdajú. Ale i preto, že raz bude potrebné niesť následky. Nepomôžu vykrúcačky, že aj inde to tak robili, ani argument, že aj iní u nás tak konali – trestnosť zakladá konanie konkrétnych jednotlivcov každému z nich za seba. A dokonca [...]

Fúúúha 3. – Ako to je, Progresívne Slovensko?

31.07.2021

Jasne, šla by som do humorne ladeného pohľadu vo vzťahu ku Progresívnemu Slovensku, lebo i to ich prehlásenie že mlčiaca väčšina už nesmie mlčať je ozaj humorné – keďže nezaočkovaných máme preukázateľne väčšinu národa, a aj v oficiálnych médiách sa prezentuje, že odmietavý postoj voči očkovaniu má v súčasnosti 61 percent Slovákov. Drahí progresívci, vy [...]

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

Natália Milanová, ministerka kultúry SR

Milanová: Na ministerstve to bola katastrofa, teraz sme pripravení

01.08.2021 16:36

Podľa ministerky Natálie Milanovej ministerstvo kultúry nebolo predtým pripravené na bežnú situáciu, nie to na krízovú, ktorú priniesol koronavírus.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,092
Celková čítanosť: 5315211x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Kategórie