Založ si blog

Za 2. – Zamyslene. . .

Spomienky sú ako vlny mora – niekedy nás obmývajú, hrejivým teplom či osviežujúcim vánkom – a inokedy sa v nich topíme…

 

Hm,slnkom prehriate vlnky spomienok…

Zábavné, dobrodružné, bláznivé čriepky dní, plné pohody a radosti – máme ich poukladané v poličke „no tak, pozri“. Čriepky skladačky dní nám privoláva kadečo – melódie, vôňe, rôzne predmety a farby. Občas i jedlo.

Zrejme má každý z nás také jedlo, ktoré mu pripomína detstvo, a sviatky, a kadečo milé.

Okolo mňa vírili takéto spomienky cez víkend – polovica knedle bola v piatok s kôprovou omáčkou, druhú polovicu som v sobotu ráno vypražila vo vajci. Knedlík či chlieb vo vajci – jedno z raňajkových jedál môjho detstva. Spája sa mi s horúcim čajom alebo kakaom, a v mojej dospeláckej verzii sú knedle či chleby vo vajci dvojité, s plnkou z taveného syra.  Občas ich robím i vo verzii „plnené bryndzovou nátierkou“, takou klasickou,  s paprikou a pažítkou.

 

Niekedy spomíname na jedlá svojho detstva…

Jedla som knedle vo vajci, horúci tavený syr sa v nich lahodne roztekal. Zaspomínala som detstvo a na BB puding s piškótami v škôlke, veru neviem, či ho i dnes deťom v škôlke na olovrant robievajú.

Aj na domáce jedlá môjho detstva som si spomenula – na starej mamine domáce pirohy lekvárové i zemiakové –  so zemiakovo-bryndzovou plnkou a rozpraženou slaninou, na francúzske zemiaky s varenými vajíčkami a  domácou údenou klobáskou, na polievku podkyslo s pusteným vajíčkom a  mliečnu polievku s mrvenicou, či na vtáčie mlieko. Na kukuričnú kašu i na hustý čír – zemiakovú kašu s múkou – ktoré sa jedávali s rozpraženým maslom a zapíjali mliekom. Na mamin zemiakový šalát a vianočnú kapustnicu s krupicovými haluškami, či nedeľnú dvojakú dusenú kapustu.

Niektoré jedlá robíme „ako odkaz predkov“, presne rovnaké a iné nesú našu vlastnú stopu. Halušky s kyslou kapustou „po vzore starej mamy“ sú pre mňa tie pravé s dlho dusenou, a až trochu pripečenou kapustou, ktorá tým dostáva špecifickú chuť. A je zvláštne pre mňa jesť ich s kapustou surovou či len mierne dusenou. Občas robievam i zemiaky s takto dusenou kapustou, čo sme doma nemávali.

 

A čo kuchyňa vášho detstva? Mne sa v pamäti vynára kuchyňa s veľkou pecou a oranžovočervenou gumolitovou podlahou, steny vymaľované na svetložlto, s jemnými valčekovými vzormi na stene. Spomínate si, ako boli steny všade kedysi ovalčekované? Stará mama v nej vyťahuje  z rúry čerstvo upečené lekvárové buchty. Privieva spomienku na časy, keď svet neovládal bláznivý zhon a bol tajomne čarovný. Je i dnes veľa čarovného, pravdaže, aj keď v mnohom je iný ako kedysi. Menej láskavosti a ľudskosti v ňom dnes je, príliš individualistický mi pripadá. Má priveľa úspešných podnikateľov a primálo pútnikov, kráčajúcich so srdcom na dlani.

 

Elena

 

P.S.:

Keď chceš, plač – ozval sa tíško Zámer sveta. Ach, áno, jeho neoklame žiadny povrchný tón. Tešila som sa na cestu na Červenicu. Už som včera večer som mala byť v Košiciach. Ibaže po dvoch týždňoch odsunov pre moju nohu som bola rozhodnutá ísť za každú cenu, no tento raz Janke do toho niečo prišlo a cestu na Červenicu musíme presunúť na september, po jej návrate z Česka. Vyrazím sama, možno tam mám ísť sama – povedala som si odhodlane, plná strachu že zasa všetko uzavrú a nedostanem sa tam vôbec. Dobre, dobre, pôjdem na Maginhrad teraz – hľadala som kompromis, keď som videla predpoveď počasia. Zašla som medzitým do práce podpísať pár vecí a noha ma však rozbolela tak, že bolo jasné, že jediné miesto, kam by ma Zámer sveta nechal ísť, je nemocnica.

Vysvetli mi prečo to brzdíš, no tak, no tak, naozaj tam chcem ísť – zaševelila som tvrdohlavo. Díval sa s porozumením, no konštatoval – Listovať v čítanej knihe o jednu či dve kapitoly dopredu by bolo hodne nerozumné, nie? 

Ach, napomenula som sama seba – ľudia včera tornádo prežili, kdekade sa záplavy zasa rozbehnú. Musím teraz sedieť doma? Možno je konečne čas dopísať niektorú z kníh, háčkovať a pokračovať v stierkovaní steny v kuchyni…

Nejakú knihu si vytiahni, zašepkal Zámer sveta. Jasné, niečo prezradí. Zalovila som v jednej z tašiek s knihami, ktoré predávam – a…

Ááááá…

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7738141x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie