Niet dobrého riešenia v tejto situácii.
Lebo na jednej strane sú ľudia, ktorí v Afganistane stoja s prirodzeným strachom o svoj život a budúcnosť na hraniciach a čakajú na pomoc. Ozývajú sa ich príbuzní, ktorí na Slovensku zakorenili. Detský lekár, ktorý tu žije už viac ako 35 rokov, prosí za možnosť doviesť sem do bezpečia svojho otca – že nechce nič, postará sa o neho sám, len aby tu v bezpečí dožil. Slovenka sa zasa bojí o svoju slobodnú švagrinú. Množstvo ľudských osudov s ktorými súcitíme.
Na druhej strane sú zlé skúsenosti s mnohými migrantmi doteraz v Európe a prirodzený strach ľudí, ktorých vlasť je tu. Aby tu v pokoji a bezpečí mohli žiť naše deti a vnúčatá. Nechceme tu mešity a zločinecké gangy, ani haldy ľudí, ktorí by boli iba príťažou sociálnemu systému, beztak riadne zaťaženému. O tom, že skúsenosti s afgánskymi migrantmi v Európe sú kadejaké, aj desivé, svedčí i tento blog zhrňujúci ich niektoré výčiny https://blog.hlavnespravy.sk/27604/ako-multikulturne-obohacuju-europu-pastieri-koz-z-afganistanu/
Oba tie postoje sú prirodzené, a ja obom rozumiem.
Ibaže ten lekár chce doviezť nielen otca, ale i sestru a celkovo desať členov svojej rodiny. Vraj až vyše 250 ľudí osloviloohľadne možnosti príchodu Slovensko, ako uvádza článok v linku
Za nimi by sa mohli dozlučovať otázne aké veľké rodiny. Hovorí sa o niekoľkých stovkách tisícov až o piatich miliónoch Afgáncov, ktorí chcú odmigrovať z vlasti – to je bezmála druhé Slovensko. Je to obrovská masa ľudí, ktorých by sme nevedeli v Európe len tak umiestniť, ani len tak živiť.
Koľkých z nich by sme museli „solidárne spojenecky“prijať my? Veď teraz u nás znižujú dôchodky budúcim dôchodcom – už len tým, že pôjdete do dôchodku o dva roky neskôr, v roku 2023, vás úpravou systému dôchodkov tento štát okradne mesačne o desiatky eur. OKRADNE – lebo na dôchodok si ľudia platia odvody, a teraz sa im táto vláda snaží znížiť i tak žobrácke dôchodky – a to napriek tomu, že u nás vraj zamestnanec odvedie toľko, že by musel žiť do 140 rokov, aby tie peniaze ním odvedené reálne využil.
Aj bývalí študenti vysokých škôl u nás sa sem tiež hlásia, že vraj majú väzbu na Slovensko – nuž, ak by mala platiť táto filozofia, mali by sme okamžite povyhadzovať z vysokých škôl študentov tretích krajín, aby sa nám sem nezačali hrnúť hromadne ich bývalí absolventi i s početnými rodinami z afrických krajín tiež napríklad…
Nemyslím si, že jediná hrozba je masa ľudí utekajúcich z Afganistanu. Druhou hrozbou je navýšenie tej masy ľudí o primigrovancov iných krajín https://cz24.news/statisice-pakistancu-a-bengalcu-miricich-do-evropy-se-nyni-bude-vydavat-za-afghance/?fbclid=IwAR3vLI0kYwhCrYaVwpV34ssmhE8kJRPrW2IO5jCgyzgt1-t9PCrcyZcAVII
Bude to skrátka samý afgánsky utečenec…
I Pakistanci budú afganski…
Tretia predstava, ktorú som uviedla už aj v úvode blogu o možnej teroristickej hrozbe, je zjavne tiež celkom reálna, a nejde o moju fikciu
Však iba padnutý na hlavu by si myslel,že je v poriadku, ak utekajú mladí zdraví chlapi a Američania ich navláčajú v tisícoch s očakávaním, že zostanú v Európe. Ktovie prečo, však?
Ako ideálny pre nás i pre nich vidím návrh kompromisný – väčšinu tých utečencov presťahovať do pásma v strednej Ázii, kde by mohli žiť v bezpečí a s ich kultúrnymi a náboženskými predstavami, a poskytnúť im tam aj materiálno-technickú a finančnú pomoc – všetky tie miliardy eur, čo chce teraz smerovať EÚ ako pomoc Talibanu dať práve utečencom.
Nemáme čo podporovať teroristov, ani centom veru nie.
Ibaže tá stredná Ázia nie je naša záhradná chatka, kde môžeme ubytovať toho, koho chceme. Putin má voči takému nápadu vážne výhrady – vníma to ako možné ohrozenie Ruska. Vystríha Taliban pred snahou šíriť svoje myšlienky mimo územia Afganistanu,ako uvádza článok v linku
Ľudsky chápem, že niektorí tu chcú dostať príbuzných.
Poviem rovno – viac by som sa obávala tých „našich pomocníkov“ ako toho otca lekára – lebo problémom v Afganistane boli reálnou hrozbou a realitou aj útoky „našich afgánskych vojakov“. Výstižne to povedal i náš veliteľ tam slúžiaci, že sa necítil bezpečne s afgánskym vojakom za chrbtom. Koniec – koncov, všetkých pomocníkov môžu zobrať USA, oni nás vtiahli do tej situácie „dlhoročnej pomoci v Afganistane“. Nech si ich tam preverujú a preverujú.
Myslím, že práve to by bola cesta, aby sme sem vzali desať – a možno aj dvadsať – týchto ľudí, ktorí tu majú príbuzných. Ibaže vraj až vyše 50 ľudí má nárok na zlučovanie rodín, takže by vraj k nám mali prísť automaticky – a potom by mohli ťahať ďalších svojich príbuzných, zlučovať a zlučovať rodiny…
Treba o tom hovoriť otvorene, lebo priviezť ich sem potichu znamená, že sa v tejto spoločnosti naruší dôvera ešte viac ako je teraz. A myslím, že už jej naozaj veľa neostáva.
Elena
K diskusii frame tak to je, súhlasím. A čo dodať ku konaniu Američanov, ktorí už dávno mali odchádzať, ale Talibanu hovorili, že nech ešte počkajú. lebo korona… Prečo neodviezli zbrane, ohrozených ľudí nesťahovali po celé mesiace?
Všetko je inak - Angličania opustili svoje... ...
Celá debata | RSS tejto debaty