Sú ľudia, ktorí sú pre mňa inšpiratívni – ako ten profesor Hlísta z môjho minulého blogu, ktorý mal oslnivý nápad zbúrať Slavín a vybudovať tam lunapark – ach, musím vám ukázať, že i ja mám na to aby som intelektuálne obohatila ľudstvo, ako ON…
A síce moja vodnárska duša dokáže tvoriť úžasné plány, nestratila som predsa niť reality – a tak myslím na to, aby tie moje nápady pre ľudstvo neboli príliš zaťažujúce vrecká nás všetkých a realizovali sme ich finančne úsporne…
Preto navrhujem, aby sme Slavín nebúrali a ten profesorom Hlístom navrhovaný lunapark vybudujme radšej v Nových Zámkoch – tam už búracie práce spravili Američania…
Elena
P. S. Zdroj: Ústav pamäti národa
14. marec 1945 Bombardovanie Nových Zámkov
Nové Zámky, ktoré po prvej viedenskej arbitráži okupovalo Maďarsko, patrili medzi strategické dopravné uzly. Vzhľadom na to sa na konci druhej svetovej vojny stali terčom troch úderov letectva 15. americkej armády. Počas prvého bombardovania 7. októbra 1944 dopadlo na mesto asi 600 – 700 bômb. Druhý letecký útok prišiel o týždeň neskôr. Zúčastnilo sa ho 51 bombardérov, ktoré mali pôvodne napadnúť ropné rafinérie v Blechhammeri a Odertale na území Sliezska. V dôsledku zlého počasia však boli ako náhradný cieľ určené Nové Zámky. Obeťami náletu sa stalo približne 400 ľudí a zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi. Najtragickejšie tretie bombardovanie postihlo mesto 14. marca 1945. Letectvo 15. americkej armády vtedy zhodilo na Nové Zámky vyše 250 ton výbušnín. Počet mŕtvych sa odhaduje až na 4000. Mnoho tiel nebolo možné identifikovať a na výrobu rakiev sa museli používať aj dosky z drevených plotov. Z pôvodných 3394 domov zostalo v troskách 2023. Zničené boli prakticky všetky historické budovy. Pokiaľ sa priamo nezrútili, zostali poškodené do takej miery, že museli byť po skončení vojny zbúrané. Bolo to vôbec najničivejšie letecké bombardovanie, ktoré zasiahlo územie dnešného Slovenska. Nové Zámky sa z následkov tejto katastrofy doteraz úplne nespamätali. Zatiaľ čo v medzivojnovom období boli štvrtým najväčším slovenským mestom, v súčasnosti sa nachádzajú až na pätnástej priečke.
Celá debata | RSS tejto debaty