Založ si blog

Iba 5. – S hlbokou úctou lekárke, ktorá vyoperovala nesprávne oko. . .

Lekárka operovala pacientovi nesprávne oko, namiesto chorého mu vyoperovala oko zdravé,

Pacient nevidí – a je to už celoživotný zásah do jeho zdravia. Pobúrene sa proti lekárke ozýva hŕba diskutérov na sociálnych sieťach.

A ja píšem môj názor otvorene – ako vždy.

 

V živote robíme chyby.

Každý z nás ich robí. 

Ale nie každý z nás má odvahu sa ku svojej chybe čestne postaviť. 

Táto pani doktorka to spravila – priznala svoju chybu  a snaží sa pomáhať pacientovi, u ktorého zákrok prebehol.

itm_brand=plus1&itm_template=article&itm_modul=popularne_z_webu&itm_position=1https://www1.pluska.sk/regiony/lekarka-pacientovi-vyoperovala-zdrave-oko-co-to-vedenie-lekarskej-fakulty?

Hoci sa mohla vyhovárať, že je to systémová chyba. Že bola unavená. Že za to pochybenie nemôže práve ona – lebo je pravdou, že keď ako operatérka prišla na sálu, pacient už mal prelepené jedno oko, urobil to ktosi z pomocného personálu. Prelepené býva oko, ktoré sa nemá operovať, v tomto prípade šlo o oko nesprávne. Pacient už bol uspatý. Chybu mohla odhaliť jedine tak, že by študovala v tej chvíli opätovne dokumentáciu pacienta a overovala, či  nedošlo ku chybe. Ale kto z operatérov robí také niečo, keď sú operácie naplánované jedna za druhou?

Mohla sa vyhovárať, tak ako to robia pri svojej chybe iní lekári. Otáčajú sa chrbtom ku svojim pochybeniam i ku ich dôsledkom – klamú a retraumatizujú svojim konaním svojich pacientov či ich pozostalých. Vlastne všetci doteraz tak konali – okrem nej – o ktorých viem.

Mohla to tak urobiť. Ale neurobila to.

Postavila sa ku svojej chybe tvárou v tvár.

 

Poviem vám, je mi ľúto, že tá pani doktorka prestala operovať. Lebo nebála by som sa dať operovať práve jej.

Na rozdiel od mnohých iných lekárov, ktorí urobili chybu závažnú a nenapraviteľnú, pripravili ňou pacienta o život a ďalej spokojne i po celé roky pracovali, kým ich súd právoplatne neodsúdil.

Naozaj pokladáte za bezpečnejšie nechať liečiť ľudí, ktorí svoju závažnú chybu nepriznávajú, či ju nebodaj dokonca nepochopili?

 

 

Pani doktorka má moju úctu. Ako odborník aj ako človek sa postavila ku svojej chybe čestne.

 

 

Elena

 

K diskusii  Predoperačné pohovory sa robia deň dopredu, nie tesne pred operáciou. No a je jasné, že pacient by mal byť kvalitne uspatý pri náročných operáciách, tak je pochopiteľné, že ho uspia pred príchodom operatéra.

 

zátoka_veľrýb

Nuž, ja vidím veľký rozdiel v správaní tejto lekárky, a správaní lekárky, ktorá zavinila smrť môjho dieťaťa či iných blízkych zo skupiny detí matiek Otvoreného listu premiérovi

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/06/06/fukanie-do-pupav-2-treti-a-posledny-otvoreny-list-premierovi/

Lekárka, ktorá zavinila smrť môjho syna svojim závažným pochybením  – nie omylom, ako v tomto prípade – spokojne pracovala ďalej viac ako tri roky. Podobne i v ďalších prípadoch našich mŕtvych – falšovanie zdravotnej dokumentácie lekárom u Timejky, smrť v dôsledku dehydratácia v nemocnici, vypnutie alarmov na ARO, aby nerušili personál…

Škoda, že som nevidela Vaše vyjadrenie ani v jedinom z tých prípadov odborne a zásadne napísané.

Ja vidím rozdiel v jej prístupe.

 

A-runner  Lekárka, ktorá zavinila smrť môjho dieťaťa, vypisovala súdu, že život človeka S POSTIHNUTíM JE MENEJ HODNOTNý AKO žIVOT ZDRAVéHO.

Porovnávam s tými lekármi, ktorí pochybili a napriek tomu ani v súdnom konaní po preukázaní viny nedokázali prevziať zodpovednosť a konať čestne.

 

A  niektorí nerozumiete tomuto blogu len preto, že neviete, ako to vyzerá pri riešení pochybení lekárov u nás v praxi. Čo podstupujú obete, ako sa to rieši. Že nepoznáte pani Annu, ktorá viac ako 25 rokov u nás riešila smrť manžela evidentne v dôsledku pochybenia lekárov – i napriek dvom rozsudkom US SR a jednému medzinárodnému o porušovaní jej práv…

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/05/14/draci-dych-8-pani-anna-a/

Viacerí sme sa ospravedlnenia lekárov a nemocníc nedočkali aj napriek právoplatným rozsudkom. Rozumiem, že nerozumiete – lebo to čo podstupujú obete pochybení lekárov u nás na ceste za spravodlivosťou, tomu naozaj ťažko porozumieť…

Amimochodom, boli sme to práve my, matky Otvoreného listu premiérovi, ktoré sme žiadali, aby lekár po pochybení bol odstavený od práce s pacientmi hneď – rovnako ako to zaviedli voči učiteľom – a nie až po právoplatnom rozsudku.

Kroky v tme 5. – Tí, ktorých si možno kúpiť. . .

17.08.2022

Nie, neodsudzujem tie decká, ktoré za peniaze zjedia špak, pijú vodu zo záchodovej misy, či reagujú na nejakú inú nezmyselnú výzvu na sociálnych sieťach. Nepodporujem, pravdaže, toto ich správanie, len ich neodsudzujem, lebo rozumiem tomu, ako ťažko sa im žije v spoločnosti, v ktorej si možno mnohé a mnohých kúpiť. V ktorej mnohí hlásajú, že úžasný je ten, [...]

No toto 9. – Nadšenie davov zo zbavenia sa ruského plynu. . .

16.08.2022

Pred zimou, blížiacou sa neúprosne míľovými krokmi i napriek terajším horúčavám, robia niektorí občania zásadné kroky. Prikúpili piecky, bohatú zásobu dreva a pília a pília, skladajú šichty na zimu. No hej, im sa to píli, domčekárom, ale čo my v bytovkách žijúci? Zamyslela som sa nad tým, ako môžeme zimu zvládnuť v situácii, že nám Rusi nepošlú dosť toho [...]

Kroky v tme 4. – Čas zázrakov. . .

15.08.2022

Keď padajú hviezdy, zvykneme si niečo želať. Perseidy dávali dnes v noci príležitosť. Mohli ste si za hodinu zaistiť aj niekoľko splnených prianí, drobnučké hviezdičky leteli ako mihotavý záblesk nebom v hojnom počte. Presnejšie – písali o tom, že budú tak letieť. Nebola som sa na nočnú oblohu s jagavými svetielkami pozrieť. V tejto chvíli si neprajem [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,388
Celková čítanosť: 6766116x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Kategórie