Založ si blog

Raz 3. – Kto zlyhal?

Príbeh, ktorý rozbúril vášne, sa odohral v Bardejove. Napísal o ňom ako o krvavom kúpeli článok v linku

https://www1.pluska.sk/krimi/krvavy-kupel-bardejove-zomreli-dve-psy-zranena-je-aj-majitelka/2

 

Množia sa prípady vystrájania psov voľne pobiehajúcich. Aj prípady týrania zvierat, napriek všetkým tým kecom o tom, ako zákony v tomto smere porobíme.

Nuž tak sa pozrime na spomenutý prípad – poviem vám moju verziu, ako by mali podobné prípady riešiť.

 

Pitbuly pána Branislava pobiehali opakovane – sám priznal, že neušli po prvý raz, podľa neho ich údajne vypúšťa jeho sused. Zamknuté ich nemá, plot je deravý a nekompletný, a on ho ani nemá záujem opravovať.

 

Nuž, ako prvý by mal byť postihnutý majiteľ psov, nepochybne. 

Lebo ak by psy i niekto naschvál vypúšťal, on bol ten, kto mal po prvom raze keď psy unikli, urobiť opatrenia, aby sa to nemohlo opakovať

Nepochybne by mal uhradiť všetky vzniknuté škody, liečbu majiteľke psíka a aj škodu za psíka, rovnako ako aj výjazd policajtov v plnej výške.

A otvorene – myslíte si, že toto je človek, ktorý by mal s jeho prístupom ku zodpovednosti chovať čo i len korytnačku? 

Myslím, že by mal byť nepodmienečne odsúdený a dostať doživotný zákaz chovať akéhokoľvek psa.

 

Ako druhý by mal byť postihnutý úradník, ktorý mal potulujúcich sa psov v meste riešiť. 

Lebo výhovorky, že to nikto nenahlásil, tak nič neriešil, neobstojí. V tomto smere je potrebné, aby samospráva vystupovala aktívne, t. j. aby vyzývala občanov nahlasovať porušenia a aj monitorovať cielene a systematicky, čo pobieha ulicami mesta.

Za dôležité pokladám aj to, aby sa mestská polícia zaujímala aktívne, či a kde v meste pobiehajú psy bez majiteľa.

Myslím si, že kompetentní v meste mali zistiť a aj riešiť, že majú opakovane v uliciach mesta pobiehajúce veľké psy.

 

Vstúpiť do svedomia by si mala aj prvá majiteľka pitbula, ktorá si dovliekla šteňa a potom ho darovala tomu Branislavovi.

V prípade,že si vezmete nejaké zviera a nechcete ho, mali by ste určite kontaktovať útulok a nie ho dávať hocikomu.

Neunúvala sa tá prvá majiteľka ani skontrolovať, ako psíka obdarovaný Branislav chová a aké má to zviera ďalej podmienky? Nemôžem napísať, ako by som ju označila, lebo by mi to administrátor kázal zmazať.

 

Zákrok skončil udusením pitbula.

MIlovníci psov na mieste pokrikovali a aj v diskusii pod článkom obviňujú políciu. Nuž, zvieratá mám rada – ostro vystupujem proti ich týraniu a neľutujem čas a energiu, čo do toho dám. Aj v piatok som práve zisťovala stav prešetrenia jedného môjho podania vo veci utýrania šteniat  na Orave. Netrpezlivo čakám na výsledok zisťovania páchateľa, ktorý mi v utorok majú ako oznamovateľovi z námestovskej polície oznámiť, aby som dala tvrdé vyjadrenie ministerstvu.

Ale v tomto prípade som na strane policajtov – lebo v tej situácii bolo riziko i ďalšieho útoku toho pitbula. Je šťastím, že sa na ulici neobjavila žiadna ďalšia majiteľka či nebodaj dieťa s malým psíkom, tragédia mohla nabrať ešte väčšie rozmery.

Všetci tí bardejovskí milovníci psov by mali vstúpiť do svedomia sami sebe – to skutočne nikto z  vás nevidel, že  tie pitbuly opakovane pobehujú? Videli ste, ale nič ste neriešili – veď nič sa nestalo? A čo ste retardovaní, keď ste si neuvedomili, že je len veci náhody a šťastia, ak pri pobiehaní vtedy nevyviedli nič? Treba to nechať tak a čakať, či aj nabudúce to takto bez tragédie prejde? Práve psíčkari sú tí, ktorí by mali veľmi jasne chápať, že pes po ulici voľne pobehovať nesmie a mali by nekompromisne nahlasovať nezodpovedného chovateľa.

 

Otvorene – myslím, že je potrebné aby sa samosprávy prebrali zo sladkého spánku.

Práve ony musia zachytiť, ak sa im ulicami mesta potulujú bezprízorne pitbuly a „opakovane utekajú“: Nemôžu sa tváriť „nikto nič nenahlásil, tak neriešime“ – lebo práve takáto ľahostajnosť a benevolencia vedie ku tragédiám.

Len náhoda bola, že s malým psíkom šla na prechádzku dospelá majiteľka. Čo keby sa s tým  psíkom vybralo na prechádzku dieťa – kým dospelú ženu pitbul dohrýzol, dieťa jeho útok nemuselo ani prežiť.

Spokojne by ste sa tvárili  „my nič, my muzikanti“, samospráva Bardejova?

 

Je mi ľúto i toho mŕtveho pitbula, iste – lebo nemusel byť, keby nie ľudskej hlúposti a ľahostajnosti všetkých, ktorých som vyššie menovala.

Ja vidím jediné riešenie ako predísť podobným tragédiám  –  aby sme prestali byť ľahostajní a falošne solidárni s nezodpovednými majiteľmi psov – po prvom úteku psa je nutné dať mu pokutu takú, že majiteľ bude plakať – aspoň 3000 eur. Po druhom úteku psa dať majiteľovi súdne podmienku a po treťom úteku psa majiteľa odsúdiť na nepodmienečný trest aspoň na rok s doživotným zákazom chovať psy.

U niektorých ľudí zodpovednosť v správaní nediktuje ich svedomie, ale iba sankcie.

 

 

Elena

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

dupkala

Prešovský mestský poslanec Dupkala dostal za korupciu päť rokov väzenia

05.03.2024 13:19, aktualizované: 13:27

Dupkala mal podľa obžaloby žiadať od investora tréningovej ľadovej plochy v apríli 2018 úplatok vo výške 20-tisíc eur.

Armata, Rusko

Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať

05.03.2024 12:36

Na papieri vyzerá tento stroj takmer zázračne, avšak do vojny proti Ukrajine ho Rusi nepošlú.

nehoda

Pripravte sa na kolóny. V Bratislave na D1 sa prevrátil kamión, úsek je uzavretý

05.03.2024 12:22

Z dôvodu odstraňovania následkov na nevyhnutný čas odklonia premávku na diaľnicu D2.

Michal Aláč

Progresívci sa ospravedlnili bývalému riaditeľovi SIS Aláčovi

05.03.2024 12:20, aktualizované: 13:35

Exriaditeľ SIS tvrdí, že hnutie Progresívne Slovensko zasiahlo do jeho osobnostných práv.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8873814x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie