Založ si blog

Dalasair 3. – Deň, ktorý. . .

Viete aký bol v sobotu deň? Deň prevencie samovrážd.

Na Slovensku zomiera každý rok vlastnou rukou viac ako 500 ľudí, minulý rok ich bolo vyše 540. Údajne najviac samovrážd je v Číne. A podľa štatistík spácha niekto vo svete samovraždu každých 40 sekúnd. Je to hrozivé číslo,však?

 

Samovrahov pribúda – a je za nimi potrebné vidieť nielen ich vlastný stratený život, ale  tiež ťažký zásah do života ich blízkych. Pretože tí nesú v sebe bolesť, často i pocity viny celoživotne.

Je to zvláštne – jeden deň, nikdy neviete ktorý.

Deň, ktorý rozhodne o našom živote. Alebo o našej smrti.

Pretože náhle nechceme žiť.

 

NIektorí hovoria, že je prevencia samovrážd spojená s pevnou oporou,  ľuďmi okolo nás, ktorým môžeme veriť, stoja pri nás pevne v zlých časoch. Iní spoliehajú na odbornosť – diagnostiku depresie a jej liečbu, terapiu na hľadanie dôvodov prečo žiť. POPisujú znaky, ako môžeme vidieť, že niekto zvažuje samovraždu. No podľa mňa často nijako.

Samovraždy sú čudný fenomén. Niektorí tvrdia, že ich človek plánuje dlhodobo, iní hovoria o skratovom konaní, s náhlym impulzívny rozhodnutím. Také i onaké sú podľa mňa súčasne. I pri tej náhlej len niečo zatlačí na ranu, ktorú  máte v sebe. Otvorene – viem čo hovorím.

Po synovej smrti som sa na tej hranici potácala deň za dňom. Jediné čo ma držalo späť od toho kroku boli moje životné záväzky – aby moje dcéry prežili a aby doštudovali. Presnejšie by asi bolo povedať, že som na tej hranici stála. Lebo je to presne tak, že súčasne žiť chcete i nechcete.

A idete obomi príbehmi súčasne, nelogicky a paradoxne.

Šla som životom, vnímala som krásu východu slnka, viac ako pol roka som zbierala darčeky ku vianociam a tešila som sa úprimne z každého úspechu mojich detí, no zároveň tam bežal film bolesti. A každé súdne konanie v tom nekonečnom rade dní ranu jatrilo. Bola to nekonečná hora špinavostí, lebo čo poviete na argument  „máte predsa ešte tri deti“ človeku, ktorý zavinil smrť vášho syna? Pred vynesením rozsudku chcel právnik nemocnice účelovo zasa rozsudok oddialiť – a tak po piatich rokoch súdnych konaní tesne pred vynesením rozsudku požiadal, aby sme zdokladovali, že to mŕtve dieťa bol náš syn. Mala som na to hodinu. Domov po rodný list nebola šanca to obehať ani autom, ktoré som i tak nemala. Šla som na matriku, a vďaka láskavosti tých žien sa mi podarilo získať rodný list a doniesť ho na súd v priebehu tej hodinovej lehoty, aj keď sa moje dieťa narodilo v úplne inom okrese. Takže nie som človek, ktorý sa vzdáva ľahko. Rozsudok  v propech spravodlivosti konečne padol. No cestou zo súdu som skoro vkročila pod auto, lebo tenpocit hlbokej bolesti  a znechutenie zo špinavosti tejto spoločnosti boli prisilné.

Píšem to preto, aby ste chápali, ako úzko súvisia tie počty samovrážd u nás i so systémovým týraním – neprístupnosťou spravodlivosti, vystavovaním ľudí sekundárnemu týraniu zo strany štátnych inštitúcií. Súdy ponechávajúce priestor na ekundárne týranie obetí páchateľom. Školy umožňujúce šikanu. Spoločnosť nerobiaca efektívne opatrenia na zamedzenie ytémového týrania.

Je to systémové zlyhanie.

 

Ak hovoríme o prevencii samovrážd, musíme hovoriť nielen o tom, ako mladým ľuďom v nejakom preventívnom programe povykladáme že život je pekný a samovraždy nie sú riešením problému, ale i riešiť systémové týranie v spoločnosti. Pomenovať otvorene situácie, v ktorých k nemu dochádza  – a urobiť opatrenia, aby už nedochádzalo.

 

Elena

Slovááá 4. – To sa to športuje z cudzích daní. . .

06.10.2022

Zločin, pri ktorom páchateľ spôsobil smrť zatiaľ 5 mladých ľudí, zasvietil trochu i do temných kútov športbiznisu. A vysvitlo, že páchateľ trénoval hluchú športovkyňu, ktorej dáva štát takmer 63 000 eur ročne. Nestačím žasnúť ako štedro rozdáva štát z našich daní a odvodov – je to niekoľkonásobok toho, čo človek dostane za poctivú odbornú [...]

Slovááá 3. – Matovič má pravdu a jeho nápad plne podporujem. . .

04.10.2022

Bratislavská tragédia je v skutočnosti tragédiou Slovenska. Lebo obete nie sú Bratislavčania, ale študenti, ktorí prichádzali na internát z rôznych kútov krajiny. Cestovali z domu, ich blízki ani netušili, že ich videli posledný krát. Matovič navrhol, aby vodičovi, ktorý za volantom má viac ako promile, zhabal štát auto. Plne podporujem tento jeho návrh. Dokedy [...]

Slovááá 2. – Večerná tragédia v Bratislave. . .

03.10.2022

Včera večer po desiatej v Bratislave na zastávke MHD vletelo auto do davu ľudí. Piati mŕtvi a najmenej desať ranených. Sedím a plačem v nadráne nad tou hrôzou. A uvažujem, koľko z tých obetí bolo študentov cestujúcich na internáty. Alebo ľudí cestujúcich kvôli práci. Nedeľa večer – aj moje dieťa do školy včera podvečer cestovalo – našťastie nie do [...]

Vladimir Putin

Zelenskyj: Putin by jadrový útok neprežil

06.10.2022 14:50

Zelenskyj spochybnil, či má Putin dostatočnú kontrolu nad ruským vojenským ťažením na to, aby mohol podniknúť jadrový útok.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Dukla nám dodnes pripomína odvahu a vlastenectvo našich predkov

06.10.2022 12:53

Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti so 78. výročím Karpatsko-duklianskej operácie.

Covid

Na Slovensku má pribudnúť nový pamätný deň, bude venovaný obetiam pandémie

06.10.2022 11:43

Deň by pripadal na 6. marca, keď oficiálne potvrdili prvý prípad koronavírusu na Slovensku.

Polícia / Policajné auto /

NAKA zasahuje v ružinovskom hoteli. Zaistili samopal a policajné uniformy

06.10.2022 11:35

Jedného muža policajti odviedli v putách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,436
Celková čítanosť: 7044804x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Kategórie