Založ si blog

Ťažké časy 9. – Ide Slovensko cvičiť ukrajinské ženy?

Keď ideme ulicami niektorých miest, môžeme si položiť otázku že kto zostal na Ukrajine.

Túto dnešnú úvahu prepájam priamo s ukrajinskými deťmi – lebo deti sú budúcnosť každej spoločnosti, a ak ich priveľa uteká do sveta s otáznou ochotou návratu, tak treba uvažovať ako ťažko skúšanej Ukrajine pomôcť, aby neprišla takto o svoju budúcnosť.

Vieme vôbec koľko detí z Ukrajiny u nás presne je? Neboli u nás školopovinné, takže ktovie koľko z nich ostalo bez vzdelávania. Teraz by do školy chodiť mali a bývalý minister školstva odhadol ich počet v našich školách na 17 000, ale nevieme koľko detí sa vzdeláva dištančne a diaľkovo

https://www.postoj.sk/112280/ich-pocet-sa-moze-zdvojnasobit-pri-skolkach-bude-problem-avizuje-groehling

Gröhling hovorí, že je množstvo ukrajinských rodičov, ktorí nechcú dať dieťa do slovenskej školy. Ich deti sa vzdelávajú na diaľku a plnia tak povinnú školskú dochádzku na Ukrajine. O tom, koľko ukrajinských detí sa vzdeláva dištančne, nemá ministerstvo presné dáta.

Nehovoriac o probléme so škôlkami, lebo tam sme nemali dlhodobo dosť miest ani pre slovenské deti – mnohé mamy preto mali hlavy v smútku – čo nie je žiadne tajomstvo.

Ministerstvo zostavilo prehľadné plagátiky na modelové situácie so zaškoľovaním ukrajinských detí a zvýšilo počty žiakov v triedach škôl všetkých stupňov. Ibaže vyrieši to problémy?

Článok uvádza vyjadrenia analytikov, že

Neriadené umiestňovanie detí z Ukrajiny do škôl má za následok, že sa deti z Ukrajiny vzdelávajú vo veľkej časti škôl, a teda aj veľký počet škôl potrebuje dodatočnú podporu na ich vzdelávanie“. 

Rozumnejšie by podľa nich bolo cielene tieto deti sťahovať do malého počtu škôl, kde by dostali efektívnejšie podporu.

S tým plne súhlasím. A skutočne úprimne ukrajinským deťom prajem, aby sa čím skôr mohli vrátiť domov.

 

Nejde však len o deti – akosi priveľa ukrajinsky hovoriacich chlapov evidentne v odvodovom veku, sa nám tu premáva. Mali byť doma a pracovať v závodoch, aby sa udržala ukrajinská ekonomika, alebo brániť svoju vlasť, vravela som si.

No ale teraz Naď vyhlásil, že Ukrajincov tu budeme cvičiť vojensky – teda vyhlásil, že o tom jednať ideme, ale to už akoby bola ruka v rukáve  – https://veci-verejne.sk/nad-slovensko-je-pripravene-rokovat-o-vycviku-ukrajincov-na-uzemi-sr/

tak možno tu tých  s brannou povinnosťou začne odchytávať. Lebo je to veru náš škaredý počin voči Ukrajine ubytovať  a dávať finančnú podporu i zbehom z armády.  Veď na Ukrajine je vojna – a nečakáme azda, že to víťazné ťaženie proti Rusku zvládne Zelenskyj vybojovať sám – teda keby aj niekde náhodou išiel bojovať.

 

Pozrime sa, kto vôbec Ukrajinu bráni…

Ukrajinská armáda mala začiatkom roku 2022 stav podľa článku v linku

https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/kolko-vojakov-ma-rusko-kolko-ukrajina-tu-je-porovnanie-vojenskej-sily-oboch-krajin

podľa štatistík Globalfirepower.com z tohto roka dokopy 1,1 milióna vojakov, z toho 200.000 aktívnych a v záložných jednotkách 250-tisíc členov, v polovojenských jednotkách má Ukrajina 50-tisíc príslušníkov.

Nuž ale z tých záložákov jej minimálne niekoľko desiatok tisíc za hranice zdrhlo. Tak kto to tam vlastne bojuje?

 

Pravdu o hrdinskej ukrajinskej armáde prezrádza článok v linku

https://cz24.news/v-prednej-linii-ukrajinskej-armady-bojuje-5-tisic-zien-statisice-ukrajinskych-muzov-je-na-vylete-v-eu/

námestníčka ministra obrany Anna Maľarová v rozhovore pre novinárku Mašu Efrosininovú  po prvýkrát prezradila, koľko žien bojuje v radoch ozbrojených síl Ukrajiny. „Na fronte dnes nie je násilne prítomná ani jedna žena, všetky sú tam dobrovoľne. V súčasnosti máme v prednej línii asi 5 tisíc žien a vo všeobecnosti je v ozbrojených silách Ukrajiny viac ako 30 tisíc žien“.

Takže 30 000 žien bojuje, kým desiatky tisíc chlapov, ktorí by mali brániť vlasť, vybehlo cez hranice.

Myslím, že ženy by mali byť s deťmi, postarať sa o ne, o rodičov, prípadne by mali robiť vo fabrikách, aby im ekonomika celkom neupadla. Na vojnu by podľa mňa mali nastúpiť chlapi.

 

No a tak teraz uvažujem – budeme cvičiť dajakých ukrajinských mužov, alebo ženy?

 

 

Elena

 

 

 

Antaon 9. – Zakaždým. . .

29.03.2023

Zakaždým zomieram, zakaždým zomrieť chcem znova a hoci plynie čas, zakaždým z rany krv prúdom vyteká nová, zakaždým temnie deň a slnko sa polnočným kabátom halí, zakaždým cítim to akí sme k osudu malí, zakaždým v rade dní kráčam a nerátam kroky, zakaždým plynú dni tak akoby plynuli roky, zakaždým závoj sĺz svet zastrie úplne celý, zakaždým vykročiť do [...]

Kvapky krvi 10. – Utýraný. . .

28.03.2023

Za poctivú prácu s poctivým platením poistných odvodov si môžeme zaistiť dôstojný život a dôstojnú starobu. Alebo nie, ak nám štát berie priveľa. Začnem dôchodkovým systémom, lebo chcem aby ste si uvedomili, že sa môžeme mať rôzne, a ako rôzne. Sú krajiny ako Chile či Čína, kde odchodový dôchodkový vek je o hodne nižší ako 60 rokov. Poučný je aj článok v [...]

Kvapky krvi 9. – Ako sa nám čoskoro životná úroveň prudko polepší. ..

28.03.2023

Teda nie že by nám bolo zle, kdeže. Žijeme si slobodne a v spoločenstve tých najlepších priateľov. Ale môže nám byť ešte o trochu lepšie, samozrejme. Až tak dobre, že nám zderegulujú ceny elektriny a plynu. A zrejme dosť skoro to budú chcieť spraviť, lebo článok v HN sa objavil [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,545
Celková čítanosť: 7764629x
Priemerná čítanosť článkov: 3051x

Kategórie