Založ si blog

Zrkadlenie 8 . – Ako predísť útokom na školách. . .

Je zásadná otázka, na ktorú hľadáme odpoveď – ako predísť tomu, aby útokov v prostredí škôl pribúdalo?

Vráťme sa k prevencii.

Čo robiť, aby sa ľudia necítili v spoločnosti zneužívaní, zraňovaní a ponižovaní? Iste, mohli by sme vykladať o vplyve médií, zdevastovanom životnom prostredí, násilí v spoločnosti a rôznych ďalších spolupôsobiacich činiteľoch. O tom, čo by mali spraviť školy, mala spraviť polícia, mala spraviť vláda.

O tom, čo by SA MALO spraviť.

Položme si ale radšej otázku, čo by sme v tomto smere mohli spraviť my sami.

Asi by bolo namieste správať sa čestne a zodpovedne, nezneužívať iných, neklamať, neokrádať nikoho, nepodvádzať.

Lebo každý náš zlý čin niekde zanechá stopu, nikdy nevieme kde všade, a s akým následkom.

 

Často sa zvezie kritika verejnosti po takýchto činoch ku rodičom páchateľa, že ho mali lepšie vychovať.

Nuž, je aj skupina rodičov, ktorí pre svoje deti sú skôr odstrašujúcim príkladom ako dobrým. Ibaže koľko rodičov má svoje deti rado, no majú i dve práce, aby mali na potrebné výdavky rodiny, a skutočne unavení fungujú dlhodobo? Pritom toľko ľudí u nás žije spokojne v štýle „veď mi dajú, veď sa postarajú“ – no o to viac musia robiť tí ostatní. Nie je to len o dlhodobo nezamestnaných, špekulantov v solidárnom systéme máme ajajáj. Párkrát som v mojom blogu písala i o maminkách, ktoré špekulantsky zaplatili za mesiac či dva zvýšené odvody Sociálnej poisťovni pred nástupom na materskú, a ťažili zo spoločného to, čo tam nikdy nevložili – ibaže niekto to tam vložiť musí, aby ony nezaslúžene brali. Aký príklad to dávajú svojim deťom tieto mamy s takou filozofiou, že si vezmem niečo z cudzieho, lebo to zákon netrestá?!!!  A koľko ľudí „podnikaním“ doslova okráda ostatných nehorázne vysokými percentami zisku, predajom krápov, zavádzaním a zneužívaním naivity? Možno i to, že by niektorí pracujúci rodičia nemuseli toľko robiť na kadejakých špekulantov, a mali by viac času venovať sa sebe, oddychu a svojim deťom, pomohlo by uchrániť nás všetkých od niektorých podobných činov.

Koľko rodín je akoby jednorodičovských, lebo druhý rodič odchádza za prácou do zahraničia? A koľko rodín je skutočne jednorodičovských, lebo niektorým ženám u nás  nerobí žiadny morálny problém  „chodiť“ s chlapom, ktorý má doma ženu a deti? Koľko detí v dôsledku toho trpí stresom, depresiami, zajakávaním, pomočovaním, pocitmi úzkosti, osamelosťou, pocitmi zrady, desivými snami? A tie šlápoty iba melú, že keby bol vzťah pevný, tak by ho nerozbili?

Každý náš zlý čin niekde zanechá stopu, nikdy nevieme kde všade, a s akým následkom.

 

Páchateľ obvykle dlhodobo kumuluje hnev – nie je to o afektívnom čine, kedy ho niekto naštval včera a on dnes zaútočil.

Iste, primárnu zodpovednosť za svoj čin má páchateľ útoku. Je to jeho rozhodnutie. No príčinnosť a motivácia  – hlboký hnev, ktorý sa v ňom rodí – korení v správaní ľudí okolo neho. Vždy sú tam kdesi konkrétni ľudia na začiatku, ktorí ho zrania. Až postupne prechádza od konkrétneho hnevu ku rozšírenej nenávisti.

Lenže niektorí si morálkou nelámu hlavu. Sexujú ako králiky, podvádzajú, klamú, okrádajú,  konajú nečestne a nezodpovedne. Podaktorí zavzdychajú, že „sme ľudia a robíme chyby“ – veď svoje darebáčiny musia sami pred  sebou nejako ospravedlniť. Ja rozhodne vidím rozdiel medzi ľudskými chybami, ktoré robíme občas každý, a medzi bezohľadným, morálne nečestným konaním. To má vždy devastujúci dopad na ľudí, ktorým ním ublížime – niekto sa po ublížení  „iba zmení“ a prestane dôverovať ľuďom, uzavrie sa. Iný v sebe kopí hnev a začne kalkulovať s tým, že to niekomu zráta. Niekedy vinníkovi, inokedy na to doplatia nevinní ľudia.

 

Najdôležitejší je pre deti podľa mňa pocit bezpečia.

Mnohí hovoria o tom, že deťom je potrebné predovšetkým nastaviť hranice.

Iste, aj hranice sú pre deti nevyhnutné.

Ibaže ako chcete dávať hranice deťom, keď ich mnohí sami nemáte?

Slopete, podvádzate, okrádate iných, konáte nečestne a bezohľadne. Deti učíte svojim príkladom, nie svojimi rečami.

 

Recept je jednoduchý –  bolo by pre nás všetkých lepšie, keby sme sa správali vzájomne čestne.

 

Elena

Antaon 9. – Zakaždým. . .

29.03.2023

Zakaždým zomieram, zakaždým zomrieť chcem znova a hoci plynie čas, zakaždým z rany krv prúdom vyteká nová, zakaždým temnie deň a slnko sa polnočným kabátom halí, zakaždým cítim to akí sme k osudu malí, zakaždým v rade dní kráčam a nerátam kroky, zakaždým plynú dni tak akoby plynuli roky, zakaždým závoj sĺz svet zastrie úplne celý, zakaždým vykročiť do [...]

Kvapky krvi 10. – Utýraný. . .

28.03.2023

Za poctivú prácu s poctivým platením poistných odvodov si môžeme zaistiť dôstojný život a dôstojnú starobu. Alebo nie, ak nám štát berie priveľa. Začnem dôchodkovým systémom, lebo chcem aby ste si uvedomili, že sa môžeme mať rôzne, a ako rôzne. Sú krajiny ako Chile či Čína, kde odchodový dôchodkový vek je o hodne nižší ako 60 rokov. Poučný je aj článok v [...]

Kvapky krvi 9. – Ako sa nám čoskoro životná úroveň prudko polepší. ..

28.03.2023

Teda nie že by nám bolo zle, kdeže. Žijeme si slobodne a v spoločenstve tých najlepších priateľov. Ale môže nám byť ešte o trochu lepšie, samozrejme. Až tak dobre, že nám zderegulujú ceny elektriny a plynu. A zrejme dosť skoro to budú chcieť spraviť, lebo článok v HN sa objavil [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,545
Celková čítanosť: 7764794x
Priemerná čítanosť článkov: 3051x

Kategórie