Založ si blog

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

Raz nestačí – čítali ste tú knihu?

Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko.

Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil.

A tu nás podaktorí lekári skúšajú vydierať už druhý raz. Mňa už zbytočne, moju dôveru stratili po prvom vydieraní.

A na mieste vlády by som ich pokojne nechala odísť, doviezla na výpomoc lekárov zo zahraničia – a o mesiac by sme videli, koľkí by odputovali do zahraničia.

 

Nie, vôbec sa mi nepáči, že sa tvária že to všetko robia pre pacientov – a pritom jediná vec, na ktorej sa dlho nedohodli sú ich platy, a boli kvôli svojej hrabivosti ochotní vystaviť ľudí zbytočnému zomieraniu.

Niektorí lekári sa tu cítia nadradení a tvária sa akoby „bohovia zostúpili na zem“. A tie kecy, že vraj majú mať vysoké platy za ťažké štúdium?

Bývala som na internáte vedľa medikov počas vysokoškolských štúdií, žeby som zaspomínala verejne na ich „štúdiá“ a prípravy na skúšky? 

 

Dovydierali, ako píšu najnovšie média, naryžujú do svojich vreciek bez ohľadu na to, či zostane alebo nezostane ostatným.

A na úkor čoho sa im zvýšia platy? Na úkor toho, že pacienti dostanú zasa menej na starostlivosť o seba z toho balíka, čo za ňu platia zdravotné poisťovne? 

Oni sa nabalia na úkor toho, že pre nás ostatných už na zvýšenie platov nezostane?

Ako sa nám vôbec môžu pozrieť do očí?

Skutočne niektorí ľudia nemajú žiadne morálne zábrany?

V mojich očiach tí, ktorí vydierali, stratili akékoľvek právo zastupovať etickú profesiu.

 

No a teraz nabehnú lekári ambulantní a špecialisti, ktorí tiež chcú zvýšiť príjmy – a oprávnene – chcú mať vyššie príjmy, podobne ako nemocniční lekári. A nebude sa im páčiť, že majú sestrám dávať viac aby boli v ich zamestnávaní konkurencieschopní – veď z čoho?

 

A potom čo my ostatní? Však môžeme vyraziť vydierať všetci. 

Viete ako to dopadne, ak zavrú krámek smetiari a len dva týždne nepoberú smeti?

A šoféri nevyrazia s autobusmi, ich je tiež nedostatok – pôjdu šoférovať lekári?

Alebo lekári vyrazia kopať hroby pre obete „kvalitnej práce“ podaktorých z nich, ak sa naštvú kopači hrobov?

A čo predavačky a pekári  – Sulík si nebude môcť kúpiť nijaký, nie to ešte teplý rožok.

Nehovoriac o tom, že ak sa naštvú v januári učitelia. ktorým štát chce po rokoch nezvyšovania platov podhodiť všiváckych desať percent, odstavia i lekárov.  A moc im prajem, aby mali odvahu a zavreli školy. 

Raz postačí, učitelia, nebojte sa  – ľahšie je dotiahnuť spoza hraníc na výpomoc lekárov ako učiteľov.

 

Lekári vydriapali platy ako na západe.

Takže poďme ako spoločnosť urobiť zásadné kroky aj ku kvalite ich práce.

Nie je možné aby brali platy ako na západe a pritom neniesli zodpovednosť za nekvalitu práce, akoby boli na západe. 

Žiadne úvahy o kvalite práce a kvalite prístupu vo vzťahu ku platom. Pritom sú u nás lekári, ktorí pracujú – a sú lekári, ktorí zarábajú. Stačí sa pozrieť na recenzie niektorých lekárov, čo píšu ľudia o ich prístupe. A žiaľ podaktoré obete nekvality ich práce už nemôžu napísať nič. 

 

Viete, poznám slušných lekárov, ku ktorým mám úctu.

I tým bez mojej úcty by som zvýšenie platu dopriala – pretože by som ho dopriala každému, kto v tomto štáte pracuje – je to naozaj zúfalé pri dnešných životných nákladoch, ak niektorým profesiám platy nezvyšujú, nie je to v poriadku.

Iná vec je, že zvyšovanie platov štáte by malo byť úmerné. Oni budú mať nabalené vrecká, a my budeme živoriť?

No tak sa verejne porozprávajme o tom, kedy píšu znalecké posudky, kedy stíhajú obhospodarovať i nejaké to ambulovanie či ďalšie ryžoviská. zrátajme, či im na to stačí podaktorým 24-hodinový deň, alebo majú nejaký dlhší.

BEZODKLADNE, skutočne BEZODKLADNE, nech vláda upchá ryžovacie možnosti, kadiaľ zo zdravotníctva odtekajú peniaze niekomu do vreciek.

Otvorene žiadam, aby ma štát prestal okrádať poskytovaním nedostatočnej kvality služby, za ktorú si povinne platím. 

Som za zavedenie rodinných zdravotných účtov, a z nich si budem platiť len tie výkony, ktoré skutočne a kvalitne dostanem.

Na vysoké platy nech si nemocniční lekári vyrobia poctivou prácou s vysokým počtom kvalitných výkonov.

 

Začnime verejne hovoriť o tom, ze čo platíme zdravotné odvody. 

Pozrite sa ako vyzerá naše zdravotníctvo – desať pacientov za deň lekár vyšetrí, lebo toľkým sa ujde časenka? Viac nezaplatia zdravotné poisťovne? Celé mesiace ľudia čakajú na operácie, a koľkí sa ich ani nedožijú?! Lekári spokojne hovoria o tom, že ľudia zomierajú zbytočne – ale prevziať vinu ani za závažné pochybenie nie sú ochotní. Tak čo ich to na tých natoľko náročných vysokých školách učia?

Hovorme o tom otvorene, pretože naše zdravotné odvody nie sú určené na to, aby niekto mal pohodlný šesťtisícový príjem mesačne, S nekvalitnou prácou.

Štát nám zdravotníckou starostlivosťou nerobí žiadnu láskavosť.

My si za tie služby platíme. 

 

A verejne žiadam, aby žiadna nemocnica nedlžila odvody Sociálnej poisťovni. Lebo my, ktorí tam vkladáme poctivo peniaze cez odvody, by sme doplácali potom na vysoké dôchodky neplatičov.

 

Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Petr Pavel, Zuzana Čaputová

Začala prezidentka Čaputová u Petra Pavla s vlastnou kampaňou?

31.01.2023 06:05

Protokolárna chyba to iste bola, ale politická nie, zhodujú sa v hodnotení gratulácie prezidentky v Česku v podcaste denníka Pravda oslovení politológovia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428135x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie